Aki bokszos tartásban tartja a lovát, miért?
Kérlek csak kultúrált válaszokat írjatok, nem szítani akarok az embereket.
Bizonyított tény, hogy a lónak nem jó, ha istállóba van zárva. 3 dolog kell az általános jóléthez; szabadság, takarmány és társak (freedom, forage, friends). Mégis rengeteg helyen estére bokszban van a ló (sokszor több, mint 12 órára), nappal külön van karámozva a többi lótól, a karám kicsi és homokos, még legelni sem tud. A lovak ménesben élnek, kell nekik a ménes a biztonságérzethez és a megfelelő mentális állapothoz. Sokszor látni, hogy a két egymás melletti karámban a karámfa mentén ki van járva a föld, mert a ló fel-alá járkál, menne át a másikhoz. Mivel éjszaka bokszban van, nappal meg külön karámban, majdnem nulla érintkezési lehetősége van a saját fajtársaival.
Emellett a bokszos tartásban sokkal nagyobb a kehesség kockázata, lábproblémák a nem megfelelő almozás miatt (betonon áll a ló), és még csak nem is tesz jól a lónak szellemileg. Ráadásul még a lovászt is fizetni kell. Én dolgoztam 2 évet lovászként, nagyon leterhelő és monoton munka. Azt vettem észre, hogy mindegy milyen sok szalmát rakok a bokszba, az reggelte akkor is a szélére lesz túrva, és a betonon fekszik/áll a ló. A szénamennyiség, amit maximum egy bokszba berakhattam, az kb. 4-5 órára volt elég. És aztán csodálkozik a gazda meg a lovarda tulajdonosa, hogy gyomorfekélyesek a lovak.
A rendes válaszokat előre is köszönöm.
Sajnos mert a környékünkön nincs olyan nem bokszban tartós hely, ahol merném tartani a lovat. Ilyen egyszerű...
Akik meg versenyeznek, azoknál egyértelmű, hogy nem akarják megkockáztatni a sérüléseket, télen istállófásli stb.
Ja, hát vannak a végtelenül gyengék felfogásilag, azok lepontoztak (a 3-ast). Miközben épp most olvasom egy jó lovas visszaemlékezéseit:
"Csakis legelni volt hajlandó valamennyit. Azt is úgy, ha mellette voltam."
Ezért nincs értelme a posztnak, mert egy jó gazda az átmegy lóba, éds a ló már nem magányos. Nekem is voltak ilyen tapasztalataim, de én nem nyertem országos versenyeket. :)
Ezért gondolom, hogy egy frászt volt lóápoló a kérdésfeltevő, mert egy normális lóápoló az is ilyen kapcsolatba kerül a lovakkal
Nem értelek, 4-es. Egy szóval nem mondtam, hogy lóápoló voltam. Lovász voltam. És a lóápoló amúgy sem lelkizik a lovakkal, hanem letakarítja őket, felnyergeli, esetleg lefutószárazza, lovagolja. A lóápoló nem egy terapeuta...
Ha egy ló csak akkor legel, ha a gazdája mellette van (gondolom kiviszi valamilyen füves területre), az rég rossz. A ló napi 16 órás legelésre, evésre fejlődött, ehhez alkalmazkodott a gyomra.
Nézz meg egy bokszos lovat: nagyon sokuknak tanult rossz szokása van. Bokszrágó, egyhelyben lépked, fejét rángatja, kapar, rombol. Ezek a szabadban nem fordulnának elő, mert a ló igényei kielégülnek.
Akiknek pedig versenylovuk van, és bokszban tartják a lovukat, mert a karámban "megsérül", egy ördögi körbe csöppennek. A ló napi 22 órában be van zárva, egyedül, épp, hogy megfordulni tud. 2 órácskát foglalkozik vele a lovasa. Ez az egyetlen időszak, amikor a ló normálisan tud mozogni, és így sokkal nagyobb a sérülés veszélye, mert a ló próbálja levezetni a feszültségét és az energiáját, mert egész nap csak áll. Mikor az lenne a természetes neki, hogy napi több kilómétert megy legelés közben a ménessel. Ha kirakod a karámba, és egyből tombolni kezd, sokkal valószínűbb, hogy meghúzza a lábát, elesik, mintha egész nap kint lenne, mivel akkor nem lenne a tombolásra igénye.
"Nem értelek, 4-es."
Azt én mindjárt sejtettem, hogy ez az egész túl bonyi lesz neked.
"És a lóápoló amúgy sem lelkizik a lovakkal, hanem letakarítja őket, felnyergeli, esetleg lefutószárazza,"
Ezért mondom, hogy te csak otthon a kifestőkönyv előtt témázol ezen, mert a letakarítás az egy állandó testi kontaktus, az a lónál számít. Egy edzőtábor után az amúgy "suttogó is" tréner pont ezt emlegette, hogy így kezdődik a lóval való barátkozás 200 éve, hogy a lovaskatona rendszeresen pucolta a lovát.
De így legalább valamit tanulsz, minden, amivel okosabb leszel, csak neked használ.
Először azt hittem teljesen valami laikus kérdezi ezt a kérdést, de mégis elég jól összefoglaltál mindent benne és éreztem benne, hogy nem csak a levegőbe beszélsz.
Sajnos manapság a legtöbb lovarda nem rendelkezik olyan adottságokkal ami megfelelő lenne a lovak számára. Itt a környékünkön egyetlen egy olyan helyet sem tudnék megemlíteni ahol a lovak legelős tartása megoldható lenne. Sőt azt us ki merem jelenteni, hogy nem is jártam még olyan lovardában( pedig sok helyen megfordultam már) ahol a lovak legelőn lehettek. A legtöbb helyen sajnos karámok is gyéren voltak. Na szerintem ez ez egyik alapvető probléma. Létesülnek lovardák lassan minden utca végén, de rosszabbnál rosszabb infrastruktúrával. Így a lótartóknak nincs sok választani lehetőségük. Illetve a boxos tartás számukra az egyszerűbb, kevés idejük van a ló a boxban 90% ban tiszta legalábbis tisztább mintha a legelőről jött volna. És igen valaki azt is írta h a legelő talán több balesetveszélyt rejt magában. De hozzá kell tenni hogy a boxos tartás is! Igen; nem beszélve a rossz szokások kialakulásáról. Egy nagy Lovas nekem egyszer azt mondta a boxban tartott lovak gyomorfekélyének kialakulása szinte törvényszerű.
Én is a boxos tartás “ellen” vagyok ha lehet igy fogalmazni. Nem ez a természetes nekik, számtalan problémával jár. Viszont ebben a megváltozott világban úgy látszik inkább a boxra esküsznek. Nyugaton már sokkal fejlettebbek egyébként a boxok akár.
Egy nagy Lovas nekem egyszer azt mondta a boxban tartott lovak gyomorfekélyének kialakulása szinte törvényszerű.
Ehhez képest az, hogy ma van ló, az azt jelenti, hogy nem halt ki ezelőtt 100 évvel, az állásos tartásban, mely az általad említett nagy Lovas kijelentésének értelmében a homlokon lövéssel egyenértékűen gyors lóhalálhoz vezetett.
Kedves utolsó nem kell ahhoz az általam említett nagy lovas szavára hagyatkozni, de az összes fórumon, szakkönyvekben olvasható, hogy az istálló a tartás elősegítheti a gyomorfekély kialakulását. Ez nem újkeletű dolog.
Az pedig egy dolog, hogy az állásos tartásban nem halt ki( nyilván). A gyomorfekélyt nem csak a nem megfelelő tartástechnológia idézheti elő hanem számtalan más tényező is. Ha jobban megnézed az én írásomat nem azt mondtam, hogy ez így történik minden lónál kivétel nélkül. Illetve az állásos istálló is azóta nem véletlenül lett betiltva. Nem akarom azt mondani, hogy emiatt, ne értsd félre, de bőven megvolt annak is a hátulütője.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!