Nagyot csalódtam magamban, hogy ilyen rosszul teljesítettem. Mi lehetett a hibám?
4 éve hagytam abba a lovaglást, pár hete kezdtem újra. Mielőtt abbahagytam volna, szépen tudtam ügetni, és párszor vágtáztam is. Már jópárszor ügettünk az újra kezdés óta, tanügetésben, amivel semmi gondom nem volt, nagyon szépen kitudtam ülni, az ülésemen is éreztem, hogy stabil, és büszke is voltam magamra, hogy ennyi év kihagyás után még mindig képes vagyok erre.
Ma viszont jött a könnyített ügetés. Éreztem, hogy a lovam sokkal gyorsabban üget a megszokottnál, én meg hirtelen picit bepánikoltam és teljesen elvesztettem az irányítást felette is, meg a testem felett is. A kengyelben folyamatosan túlcsúszkált a lábam, mikor kiemelkedtem a nyeregből, éreztem, hogy túl magasan vagyok a nyereg felett, és inkább szorítottam a térdemmel a lovat, mint a combjaimmal, amivel hogy őszinte legyek, nem is tudtam volna, mert a lábaim szerintem kicsit magasan helyezkedtek el a kengyelben (ami nem lett hosszabbra állítva még az óra elején, mert az edzőm szerint az nekem is jó méret). Ráadásul valamiért túl gyorsnak éreztem a ló mozgását az enyémhez képest, annyira, hogy össze-vissza ,,elvesztettem az ütemet", tehát kész katasztrófa volt az egész. Nem tudom hol rontottam el ennyire. Kicsit túl nagy lett az önbizalmam úgy érzem, hogy még mindig tudok úgy lovagolni, mint régen. Az edzőm elmondta a hibákat közben, hogy tartsam a lábam egy helyben, gyorsabban emelkedjek ki a nyeregből, stb. De ezekkel én is tisztában voltam, azzal nem, hogy mi lehetett a problémám gyökere. A megszokottnál rövidebb kengyel? A ló gyorsabb tempója? Bármilyen tanácsot megfogadok, mert sajnos úgy érzem, hogy az edzőm nem valami segítőkész már velem
Az első könnyű ügetés senkinek nem jó.:D
Ez neked is úgymond az "első". Pár alkalom és ráérzel, de megpróbálhatod vissza is fogni kicsit a lovat hogy ne szaladjon el.
Semmi baj. Tanuló vagy, és a tanulás része, hogy vannak hullámhegyek és hullámvölgyek. Semmi értelme görcsösen koncentrálni a nehézségekre, neked csak arra kell figyelned, hogy mit kell csinálnod, és nem arra, hogy mi nem megy, egyszerűen azért, mert így lehetsz leggyorsabban túl a hullámvölgyön.
A legjobb amit tanácsolni tudok, hogy tanuld meg irányítani magad a nyeregben. Tudd akaratod szerint szabályozni, hogy előretolod vagy egészen hátrahozod a lábad, ráfekszel a lónyakára, vagy a nyerget fogva egészen hátrahozod a vállaid (nem kell ráfeküdni a ló hátára, mert megijedhet). Ezeket olyan lovon kell gyakorolni, amelyik bírja az ilyeneket, hozzá van szokva. Közben lehet fogni a sörényét, nem kell az irányításra figyelni.
Gyakorold hogy le tudd magad mélyre engedni bokából, tudd a súlypontjaid változtatni. Érezned kell mikor van a lábaidon a súly, mikor a fenekeden, mikor hogy oszlik el, melyik ülőcsontodra hogy terhelsz, tudd odatenni a lábad az oldalára. Érezni fogod, hogyha térből szorítasz (ami hacsak nincs olyan feladat amihez kell, helytelen), felhúzódik a lábszárad, ezáltal nem lesz olyan mélyen a súlypontod, nem lesz olyam mély az ülésed.
Ha megtanulod ezeket szabályozni, képes leszel megtanulni, hogy kell helyesen ülni, mert nem fog fizikai lehetetlenségnek tűnni, amire az oktató kér. Mert sokszor úgy érzi az ember, hogy "ugyan hova húzzam még hátra a lábamat", pár hónappal később persze mindig rádöbben az ember, hogy "atyám, hogy hihettem valaha is, hogy tudtam lovagolni". Természetes része, hogy egykori hibáinkat már nem tudnánk elfogadni a jelenkori lovaglásunkban, és amíg teljesen meg nem szűnik a hiba elfogadóbbak vagyunk vele, aztán rájövünk, hogy mennyit gátolt a teljesítményünkben.
Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás. Próbálgatni kell. A lovaglás azért is nehéz sport (bár én inkább életstílusnak nevezném), mert sok dolgot hiába tud elméletben az ember, a gyakorlat során meg kell jelenjenek bizonyos 'lovas érzések', ami nélkül az adott gyakorlatot nem lehet gyakorolni hatékonyan. Ugyanakkor gyakorlás nélkül sosem fog megjelenni a lovas érzés :P és bezárul az ördögi kör.
Ne ess kétségbe, a megoldásokat kell keresni, jelen esetben a megoldás pedig abban rejlik, hogy nem a nehézségekre kell koncentrálni, hanem ezeknek a leküzdésére, mint élmény, amellyel önbizalmat szerezhetsz magadnak, ha sikerül, és természetesen sikerülni fog, ha elég energiát szánsz rá.
Kijöttel a gyakorlatból ezzel semmi baj nincs😊. Azért csúszkál a kengyelben a lábad mert nem nyomod le a sarkad, tudom hogy ilyenkor erre is elég nehéz figyelni de sokkal stabilabb lessz az ülésed is. Ha máskor is bepánikolsz akkor nyugodtan szólj az edződnek hogy fel akarod venni a lovat lépésbe hogy egy kicsit összeszedd magad.
Próbálj úgy ügetni mintha a térded odalenne "ragasztva' a nyereghez és csak a combod tud mozogni, és képzeld el azt hogy a köldöködhöz oda van kötve egy kötél és mindig amikor könnyítesz akkor ezzel a kötéllel húznak fel(én ezt szoktam mondani a tanuló lovasaimnak) .
A the horsebook ytcsatornának van egy ilyen videója nagyon hasznos.
Kedves 8as!
Szerintem a láb nem azért csúszkál a kengyelben, mert nem nyomja le a sarkát, hanem mert nem terheli a kengyelt. Például pipiskedve is lehet terhelni, mégsem csúszkál az ember lába, ha viszont lenyomja az ember a sarkát és nem terheli ugyanúgy csúszkálhat az ember lába. Értem egyébként mit szeretnél, szerintem érdemes sarok lenyomás helyett inkább azt mondani, hogy engedje le magát bokából, úgy valószínűbb, hogy terhelni fog a kengyelbe.
Én a térdből való könnyű ügetést nem támogatom. Bizonyos feladatoknál vagy instabil pozícióban (például ha a ló bakol) oda kell zárni a térdet, de minden további esetben szerintem nem szabad szorítani, csak érintőlegesen kell ott lennie. Azért elsősorban, mert ha összeszorítod a térded, felhúzod a lábad, egyből rossz helyen van, nem tudsz hatékony segítségeket adni, ezt külföldön is így tanítják. A köteles duma segíthet, a lényeg, hogy a váll maradjon hátul és minimálisan fel-le mozogjon, előre-hátra inkább ne.
Szóval a zárt térdnél biztonságügyileg is fontosabb szerintem a mély ülés, ami kevésbé mély, ha térdből szorítasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!