Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tippek könnyű ügetéshez?

Tippek könnyű ügetéshez?

Figyelt kérdés
Nemrég kezdtem el a könnyű ügetést. Tudnátok tippeket adni, hogyan csinálhatnám jól?

2021. jan. 1. 11:29
 1/3 anonim válasza:
25%

A térdedtől lefele szorítsd oda, az elején elfelejted meg lehet izomlázad is lesz, de idővel észresem veszed de már csinálod magadtól.

A kengyelben a sarkadat nyomd le, ezzel ugyan nem megy jobban az ügetés, de ha nincs lenyomva a sarkad akkor rúgni fogod és elkezdhet vágtázni.

2021. jan. 1. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
79%

Először is: hallgass a szakképzett oktatódra, edződre.

Maradjon függőleges az ülésed.

Meg kell legyen ez a függőleges, ugyanis így leszel egyensúlyban:

[link]

(a legutolsó kép jobb oldalon a jó)

Terhelj a kengyelbe, rugózz bokából.

A vállad csak fel le mozogjon puhán, csak annyira emelkedj ki, amennyire a ló kisegít a nyeregből, nem erőből kell csinálni.

Hogy hogyan mozogjon a vállad csak fel le? úgy, hogy ahogy kiemeli a feneked, a csípődet előrefelé, a kezed felé emeled ki előre, de a vállad hátul marad.

Figyelj a kezedre, ne szorítsd le, ne legyen kinyújtva a kezed, legyen laza, a felkarod a törzsed mellett, illetve nagyon kicsit lehet előrébb a törzsed vonala mögé ne kerüljön a könyököd (ilyen szempontból kicsit hibás a kép a mit küldtem, ugyanis ott a lovas keze túlságosan elől van).

Amikor kiemelkedsz kicsit a nyeregből, figyelj hogy a kezedet ne rángasd fel le, próbáld egy pontban, valahol a csípőd előtt ahol az oktatód épp mondja (ugyanis nincs egyfajta helyes szártartás, attól függ mit akarunk elérni a lónál, illetve milyen az adott ló, de ezt kezdőknek nem tanítják, mert a többi is sok nekik egyszerre).

Az egy pontos megtartást úgy tudod elérni, hogy amikor a nyeregben ülsz hajlított a könyököd, amikor kiemelkedsz kicsi kinyújtod, de nem úgy hogy teljesen nyújtva legyen.

Ez még gyakran haladó lovasoknak sem megy, de azért elmondom hogy tudd, hogy törekedj erre: A lábad végig legyen a ló oldalán, legyen kontaktusban a vádliddal.

Minden leüléskor adunk előrehajtó segítséget.

Akkor ülsz helyes lábon, ha a akkor ülsz le, amikor a ló külső mellső lábán terhel, tehát az van a földön. A helyes lábon ügetésnek leginkább körön és és íveken van jelentősége. Az a belső kezed, amelyik lovarda/kör közepéhez közelebb van, ezért amikor kézváltást lovagolsz ( átlóváltás, átváltás, stb. ) a másik kezed lesz a kör belseje felé, ezért nem jobb-bal kézzel mondom a dolgokat, mert attól is függ melyik kézen ügetsz, és ilyenkor át kell ülni a másik lábra, hogy ismét a külső mellső lábára ülj le. Ezt úgy tudod megtenni, hogy kétütemet ülve (vannak olyan esetek amikor állva, de neked ez még nem kell) maradsz, ezzel a másik ütemre fogsz felállni ugye, gyakorlással menni fog.


Ahhoz, hogy később nehezebb feladatokat végre tudj hajtani, az egyszerű feladatokat (kiskörög, nagykörök, átló, ilyenek) helyesn kell végrehajtani, tehát nem elég az, hogy a ló arra menjen amerre szeretnéd (az a helyzet, hogy a kezdőknek még ez is kihívás).

Tehát nem várja el tőled senki, hogy ezeket most egyből így csináld, de elmondom hátha jól jön:

Minden feladatot a lóval bármilyen jármódban egy félfelvétel előz meg

(több információ a félfelvételről: [link] ).

Amikor például nagykörre fordítod a lovat, figyelj rá, hogy a külső kezedet ne told előre, vagy nagyon minimálisan, de inkább ne, ugyanis ha ezt megteszed a ló kimehet vállán (ami annyit tesz hogy hiába húzod a belső szárat, a ló kifelé fog... csoszogni oldalra, ha érted). Tehát a külső szárra fordítod a lovat, a belsővel pedig csak megmutatod neki, hogy mennyire kell forduljon.

Csizmasegítségek forduláskor, alapok: A belső lábad marad alap helyzetben, ahogy már írtam, kicsivel a heveder mögött (kb egy tenyérnyivel), a külső lábad kicsit hátrébb jön (ne húzd fel a sarkad ilyenkor, tipikus lovas hiba, engedd le bokából magad a kengyelbe, a vádliddal támaszd a ló oldalát). Így a külső szár lezárja a ló vállát kifelé, a külső lábad megtartja a farát, így mint egy kiflit, ráhajlíthatod a lovad különböző mértékekben a belső lábad köré, ami pedig tartja a lovat azon az íven, amin vezeted. Körrön főleg a belső lábaddal tartod ügetésben a lovad, de ha nincsenek meg a külső megtartó segítségek, egy helyesen idomított ló csak felveszi magát lépébe, esetleg kidobja a vállát, farát.

Ja igen, helyesen idomított ló (!), mind, amiket elmondtam, helyesen belovagolt lovakra vonatkoznak, egy tapasztalatlan csikó, vagy egy elrontott ló esetében a tanuló fázisok az elsők, amit csak egy tapasztalt, profi lovas végezhet el helyesen, vagy tapasztalt ügyes lovas profi edző segítségével.


Mondhatnék még de úgy érzem ez is sok lesz, szóval bocsi hogy kicsit túltoltam neked. Szárban jelenleg az a fontos, hogy ne löttyengessen meg, hanem adj a lónak egy folyamatos, puha támaszkodást.

HA kérdésed van, akár priviben is írhatsz. Sok sikert, csak lazán!

2021. jan. 1. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
84%

Áhh bocsi, előző vagyok: gyors magyarázat a lenyomott (leengedett! ) sarokhoz:

Nem azért kell, mert hű de jól néz ki, és nem is azért, amiért az 1-es írja. Azért kell, mert ha leengeded magad bokából sokkal nehezebben feszíted meg a combodat, amit nem szabad, illetve ha csinál bármit a ló, megijed, bakol egyett, sokkal könnyebb hátul tartani a súlypontodat ha lent van a sarkad, így valószínűbb hogy nem esel le.

2021. jan. 1. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!