Hagyta már valaki abba a lovaglást pénzügyi megfontolásból?
Már évek óta próbálok elhelyezkedni ebben a szakmában, az elején csak lovak körül dolgoztam, közben végig volt lovam, edzettem, próbáltam fejlődni. Most már ott tartok, hogy lovakkal dolgozom, és van pár tanítványom is.
Viszont most jutottam el oda, hogy feladom az egészet. Még mindig gyakorlatilag azért fizetünk rá, hogy dolgozni tudjak, nem vagyok bejelentve, kevés a pénz is.
Azt látom, hogy ma, ha nem tudsz eltartani vígan 2-3 lovat, nem ölsz ebbe bele több százezer forintot havonta, akkor egy idő után vége. Nem lehet kikavarodni a sárból meg a mocsokból, oktatónál soha nem leszel több. Mert ahhoz, hogy (szakmailag jó) edző lehessen valaki, rengeteg edzés, versenyrutin, több lovon való lovaglás szükséges. Meg kell nézni, hogy aki ma profi edző, az hány éves, és mikor kezdte a lovaglást. Feltehetően 20-30 éve. Akkor egész más volt minden. Az előttük lévő generációk meg ugye a katonaságból jöttek, Némethy Bertalan, stb. Felfoghatatlan rutin és tapasztalat áll mögöttük.
Mi egy lovat tudunk eltartani, nem is a 3 milliós kategóriából. Ilyen olyan ló vagy lovas sérülés miatt még az a kevés edzés is leredukálódik. Jól látom, hogy ma profivá válni (nem feltétlenül a legprofibbá) megfizethetetlen egy átlag embernek? Nem fizetünk bele ebbe keveset. Ha mindent összeadok, akkor 150 ezer simán megvan havonta, és ebbe nem számoltam bele az állatorvost, versenyeket. És egy lóval nem lehet semerre jutni, max. hobbizni lehet.
Most jutottam el oda, hogy választanom kell: vagy a családdal foglalkozok, teszünk félre lakásra, ilyesmi, vagy mindent beleölök ebbe a sportba, és az a töredékére se elég semminek. Ti hogy látjátok? Adtátok már fel hasonló akadály miatt? Engem már elkeserített, hogy azok, akiknek a szülei dús gazdagok, gond nélkül kifizetnek mindent, mennek, edzenek, aztán amikor olyan kedvük van, abbahagyják, él a tudás, amit megszereztek, megreked. Mert a dús gazdag sarjak nem fognak a sárban tapicskolni meg tanítványokkal szarakodni. Aki meg továbbadná a tudást, az meg se tudja szerezni.
szia szerintem ne add fel ha veszel mondjuk3-4lovat velük már tudsz edzéseket tartani gyerekeknek akik ezért óránként2-3000ft ot is adnak ha belegondolsz így azért ebből is megtudsz élni ha egy edzésen 4 lovon ülnek az 1óra alatt 12000ft ha napi 8 ien edzést tartassz az 100000 ft naponta egy hónapban kb 20 napot dolgozol az havonta 2000000ft!!abbó 600000 ft megy el a lovak tartására a többi pénz meg a tied nagyon jó megélhetőség szerintem ne add fel
egy lovasoktató aki annó ugyanien helyzetben volt
Illetve, a kérdező legutóbbi megjegyzéséhez még annyit tennék hozzá: és akkor még nem jött egy ellenőrzés, NAV, ahol pl. nem adsz nyugtát, és rögtön megbüntetnek pár százezer forintra... Ha pedig legálisan, bejelentve számlával stb. csinálod, akkor a pénz fele alapból erre megy el.
3-4 lóval saját lovardát nem tud indítani, mert jelenlegi törvényi szabályozás szerint legalább 5, lovaglásra alkalmas, vizsgázott lóval lehet...
Kérdésedre: Én azért adtam el végül a lovamat (bár én tényleg csak hobbiztam vele), mert 2 opció volt: 1. annyit dolgozok, hogy el tudjam a lovat is tartani (bértartás, kijárás stb.), akkor viszont nem maradt időm lovazni, 2. kevesebbet dolgozom, akkor maradt időm lovazni, viszont nem volt pénzem eltartani magamat és a lovat. Így nem volt más lehetőségem, mint a ló eladása, ámbár úgy éreztem, hogy a szívemnek egy részét is felrakták vele a futóra, mikor elvitték.
Szóval a ló eladódott, én pedig azóta sem ültem lovon, mert az itt fentebb vázolt futószalag-lovardákba egy szerencsétlen, agyonhajszolt és stresszelt jószágon számomra ez nem szórakozás (meg a ló számára sem).
Igen. Mert ha nem futószalagon tolod, akkor nincs annyi bevétel. Ennyi. Nekünk csak egy iskolalovunk van, emiatt nem is fér rá sok tanítvány. De akik jönnek, azoknak megtanítom a nyergelést, elméletezünk, és minőségi órát kapnak. De futószalagon nem várhatod meg, ameddig a tanítvány bénázik, nincs idő rá, hogy a saját ritmusában tevékenykedjen. Jön, felül, leszáll, megy haza. És részben meg is értem. De ez már az oktatás része.
Én a tudás megszerzésére gondoltam, mint lovas, nem mint oktató. Jelenleg is lóápoló vagyok, mert úgy gondolom, hogy csak abból lehet a legjobb oktató, aki sok tapasztalattal és rutinnal rendelkezik. De ez egyszerűen megfizethetetlen. Hiába vagyok kint egész nap, hiába vagyok versenylovak között, a munka nagy része nem lovaglás, hanem sárban görnyedés, és mire oda eljutsz, hogy lovagolj, addigra éhesen, szomjasan, fáradtan már nincs elég erőd arra is, hogy minőségileg lovagolj. Legtöbbször edző nélkül. Akkor is max. 1-2 lovat. És akkor sem ugratsz. Nem tudom, ma mi a módja annak, hogy jó szakemberek képződjenek. Mert mint említettem, akik nagyban versenyeznek, fiatalok, azok nem fognak ügyfelekkel szarakodni. Hiába van 2-3-10 lova, hiába nyer magyar nagydíjat, hiába edz a legnevesebb edzőinkkel, lehet, hogy jó lovas lesz, de ez a tudás nem fog továbbmenni a következő generációra. És ha az öreg edzők kihalnak, akkor nem tudom, mi lesz. És egy rakat olyan embert ismerek, akiben minden megvan hozzá, hogy ő is nagydíjat nyerhessen, a motiváció, hogy tanítson, de apuci nem milliárdos, és emiatt vége a dalnak.
Ebből megélni úgy lehet, ha can egy tanyád, 3-4 lovad amin oktatsz + bértartásba vállasz még 4-5 lovat. Ezek kitartják a tiedét, amit oktatsz, az pedig a plusz. Ahhoz hogy feljebb tudj lépni minősülni kell. Na most 1 szintű edzői vizsgát bárki le teheti, akinek van lovas papírja, feljebb lépni viszont csak versenytapasztalattal lehet, ami sok-sok pénz, oda kell egy jobb ló, egy edző neked is, meg versenyenként 30-50 ezért Ft, és az se biztos hogy helyezett leszel.
Nekem van egy 8-16 ig tartó munkám, hétvégente meg egy lovardában oktatok. Próbáltam a lovas szakmában elhelyezkedni, de vagy nem fizettek meg, vagy nem voltam bejelentve, de a belemet is kidolgoztam, heti 6 nap.
Leírom neked, nagyon szép ugyan nem lesz, de őszinte. Hasonlóan kezdtem, de mindig több és több lóval, a sárban tapicskoltunk. Most van kinti homokos pályánk ami használható míg nem jönnek a fagyok, de az is sáros, vizes, és a lovak karámja is sáros. Este bejárnak az istállóba, próbálom a lehető legjobban tartani őket, de sajnos nem ideális. Így fent tudom tartani, tudok versenyezni, fejlődni, a tanítványok is egyre jobbak. Pár éve fiatal lovakat is el tudok adni elég jól. Családom viszont nincs, és ez a nem mindegy, mert csak magamra kell költenem.
Döntsd el megéri-e, mert én nagyon szeretem a lovazást, de ha lenne családom, valószínűleg őket választanám és inkább hobbilovas lennék.
Ha megnézed azokból lesz igazán jó lovas, később edző, akinek vagy baromi sok pénze van vagy ebbe születik. Pl ifj Szuhai Gyula vagy Szabó Gabó. Nekik adott volt minden, hogy jó lovasokká váljanak. A másik az, akinek van elég pénze és ideje edzőre. Akivel fejlődni is lehet 1 alkalom 6-8-10 ezer is lehet. Vagy a környéken van olyan lovarda, ahol tanítanak is, nem csak köröztetnek és hetente 3x ki tud fizetni 3-4 ezreket edzésre. Ha emellett még egy jobb ló is összejön, akkor is havi szinten rákölt legalább egy 100ast,és akkor még csak ott tartunk, hogy megtanult normálisan és igényesen lovagolni. Később ha csak nem versenyzik nem kell annyi edzést fizetni, elég ha 2 hetente ránéznek,ha hobbizásról van szó.
Szóval ha ma valaki meg akar tanulni normálisan lovagolni, hogy idomítani is tudjon ne csak utazni, akkor mélyen zsebbe kell nyúlni. Tudásod továbbadásához pedig szintén, mert ma arra van igény, hogy egy hely 4 évszakos legyen. Tehát ne az legyen, hogy 2 nap eső után 2 hétig dagonya legyen minden, mert akkor lovasokat veszíthetsz, főleg ha esős-fagyos a tél, mert akkor 3 hónap is kimaradhat, ami sok, főleg ha ebből akarsz megélni.
Sajnos ez egy ilyen sport.
Ha csak nem hullik az ölembe egy komolyabb összeg, nekem is csak hobbi marad a lovaglás és a tanítás is (van edzői papírom és tapasztalat is), mert sajna lovazásból Magyarországon nem lehet megélni, ha a semmiből kezded és becsülettel akarod csinálni. 🙄😔
Igen, már ahhoz is sok csillag együttállása kell, hogy meg tudj tanulni rendesen lovagolni.
A rendszeres lovaglás folytatásának feltételeit megteremteni kemény dió.
Ha pedig Te szeretnél tisztességesen megtanítani másokat, ráadásul úgy, hogy a lovakkal is „emberséges” légy, akkor az a dió szinte feltörhetetlenül kemény.
Az elhivatottság csodákat tehet,
ugyanakkor éppen az igazi lovas-oktatói HIVATÁS hozza magával a tanítványok és a lovak iránti fokozott felelősségérzetet.
Felelősséggel bánni emberekkel, lovakkal nem kifizetődő. Hasznot – legalábbis rövid távon – a felelőtlenség hoz.
Mi lenne, ha kompromisszumok árán ugyan, de továbbra is igyekeznél megvalósítani legalább valami keveset abból, amire hivatást érzel?
Ez roppan nehéz, talán nehezebb, mint „hagyni az egészet”.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!