Border collie vagy hasonló mozgásigényű kutyák (nj, husky stb. ) gazdijai! Leírnátok, hogy telik egy napotok?
Arra lennék kíváncsi, hogy amit itt gyk-n irogatnak, meg felvállalnak az emberek, az valóban teljesíthető-e.
Én is gazdi vagyok, de az én kedvencem messze nem igényel ennyi mozgást. Egy bc-t, ha fizetnének se tudnék bevállalni, mert magamra sincs időm
Kérlek írjátok le azt is, hogy:
Hányan éltek egy háztartásban (és ha közbejön valami, ők tudnak e helyettesíteni titeket)
Kinti, benti vagy kinti-benti e a kutyus (az eü séták miatt pl.)
Milyen környéken sétáltattok:
Pl. Városi parkok, futtatók, külterületek, utcákban
Dolgoztok, vagy tanultok?
Sportoltok-e a kutyával? Azt hogy kell elképzelni? (Pl. Fél-egy óra utazás a suliba/helyre, ott 1-2 óra munka stb )
És akkor a napi rend valahogy így (az enyém)
5:30-kor kelek
06:00-06:10-ig egy rövid séta vagy játék
07:00-kor felszállok a buszra
14:40-ig suli
15:30-ra hazaérek
Vegyünk mondjuk 2 óra tanulást felkészülést a következő napra átlagosan
17:30 vacsi
18:00 séta
19:00 kutyusnak vacsi
Egy óra családdal töltött idő mondjuk vagy hobbi
Fürdés meg miegymás
És 21:30-kor már muszáj aludnom, mert se a több, se a kevesebb alvást nem bírom.
Így leírva nem egy feszes tempójú nap, több kutyás idő is beleférne, de sokszor évközben úgy érzem, hogy magamra sincs időm, nem hogy még plusz dolgokat vállaljak. Ezért csodálkozom el, amikor valaki 4 óra futást ír a kutyussal, meg 2 óra agyi fárasztást. Fizikai részét se bírnám (tisztelet érte!), de időm se lenne rá..
Kíváncsi vagyok, ez hogy valósul meg a valóságban.
Plusz kérdések, amikre nem kötelező válaszolni (természetesen erre sem az, de na értitek :) )
- Ha kimozdulsz otthonról, hogy rendeződik át a nap? Pl. Ha délután sörözgettek, de hamarabb lemész, mert a kutyusnak menni kell sétálni? Volt olyan barátod, aki ezt nem értette meg?
Elmész valakivel koncentre/színházba/discóba, tehát egész estés, akár fizikailag is fárasztó program. Másnap is ugyanúgy mész futni? Van egy-egy csalónap belefér?
Esküvőre mész (ami mondjuk utazással együtt déltől másnap hajnalig tart) Ki van egész nap a kutyával? Ő is tud vele sportolni, futni, úgy mint te?
Télen és nyáron az extrém idő miatt, miben módosul a napirend?
Előre is köszönöm annak, aki veszi a fáradtságot! Illetve mindenképpeni elismerés, hogy bírtok ennyit rááldozni ezekre a hálás állatokra :)
Hű, van egypár elütés, de azért remélem érthető. (Elmész, van-e csalónap stb.)
Köszönet azoknak jár, akik válaszolnak :)
Munkavonalas németjuhászom van. Ketten élünk a férjemmel egy háztartásban.
Kinti a kutya, de bejöhet(ne), viszont sem a nagy melegben, sem a hidegben nem szeret bent lenni.
Kertesházas övezetben sétálunk.
Én dolgozom (itthonról) és mellette tanulok most egy új szakmát.
Most a 40 fokban nem igényel annyi mozgást a kutya, labdázni is maximum 10 percig "hajlandó", mert melege van.
Ilyenkor inkább kiülök hozzá a kertbe, ő lefekszik mellém és elvagyunk.
A sétákat 8 körül időzítjük, akkor kb 10-ig elvagyunk. Vagy futtatóba megyünk bandázni vagy csak sétálunk.
Ha előbb megyünk (mert este program van), akkor ilyen időben le szoktuk vinni a Dunára úszni. Jól el is fárad és közben melege sincsen.
Ha elmegyünk 2 napra valahova, akkor anyu szokta etetni, ha több időre megyünk (pl.nyaralni), akkor jön velünk a kutya is. Igazából itt a kert, tehát ha 1-2 nap séta kimarad, akkor nem történik nagy tragédia. Anyu szokott vele ladbázni, bár amikor nem vagyunk itthon, akkor takarék üzemmódra kapcsol és maximum eszik meg iszik, aztán várja, hogy hazaérjünk.
Nem szeretném, hogy más sétáltassa, mert ketten neveljük a férjemmel, én tudom mire hogy reagál, nekünk fogad szót.
Meg ő szerencsére elvan egyedül, nem rombol, nem ugat feleslegesen.
Télen egyszerűbb dolgunk van mint nyáron a fárasztást illetően, mert hólapátolásnál mindig próbálja elkapni a havat, 3 órán keresztül képes hógolyózni, keresni a hógolyót stb. Nyáron kicsit nehezebb.
2-es igen :) utcai mix is lehet, ha "nem lehet lelőni se"
3-4-es köszi! Neked show vonalú, vagy hobbi bc-d van? Vagy direkt nyugodtabb kutyát hoztatok az alomból? Nem tűnik olyan kisördögnek, ahogy itt előadják.
Dobermann/boxer keverékem van, 5 éves lesz, szóval ereje teljében.
Egyedül élünk, van egy mini kert de ha nem vagyok otthon, a lakásban van a kutya.
Dolgozom, 8 órában.
1 hetünk nagyjából így néz ki:
Hétfő/szerda: ezek a pihenőnapok
5.45-kor megyünk ki reggel, bő fél órát/40 percet vagyunk kint, ekkor az eü dolgok után labdázunk általában.
6.40-kor indulok otthonról, 17 óra magasságában érek haza, ő addig alszik.
Most a meleg miatt amikor hazaérek, csak kiengedem a kertecskébe egy pisire, 6-7 között indulunk el valamerre (erdő-mező-tó vagy kutyafuttatós városi séta, amihez kedvet látok a kutyában), ilyenkor átlagban 2 órát vagyunk kint, ami tényleg intenzíven telik.
21 óra magasságában már otthon vagyunk, ilyenkor kaja után pihi van neki, nekem meg a szokásos otthoni teendők.
Ha normális a hőmérséklet, ezt az esti sétát szoktam kiegészíteni biciklizéssel (bikejöringezünk), olyankor átlagban 30 percet dolgozik a kutya.
Este 10-11 magasságában még kint vagyunk egy picit a kertben, majd utána alvás.
Kedd/csütörtök
A reggeli rutin a szokásos.
Délután ahogy 5-kor hazaérek, azonnal szedem a kutyát és a cuccait, 6-7 között kutyasuliban engedelmes foglalkozás, utána 10-15 perc ÖV, majd haza. Az utazgatás BKV-val történik. Fél 9 magasságában érünk haza, kaja után kidől a kutya.
Péntek:
Korábban végzem a munkahelyemen, 3 körül már otthon vagyok. Ha kellemes az idő, ilyenkor 4-5 órát kint vagyunk valamerre.
Hétvégék
Mindkét nap van kutyasuli, ha nem oda megyünk, akkor bandázunk vagy kirándulunk valamerre. Ezek általában egész napos elfoglaltságok. Ha van bikejöring verseny, akkor ott vagyunk egész hétvégén.
Ha délután sörözgetés van, velem van a kutya is, kutyás az egész baráti kör, ritkán megyünk nem kutyás helyre. Ha mégis, nem dől össze a világ azért ha 1 nap kimaradna a jelentősebb fárasztás.
Ha egész estére kimaradok, akkor elviszem édesanyámhoz a kutyám, de ez semmiben nem befolyásolja a következő nap programját. Max nem vidáman megyek az erdőben, hanem húzom magam a földön. De attól még megyünk.
Ha több napos a dolog, akkor vagy barátoknál van (akkor a fárasztás sem marad el), vagy ha ez nem lehetséges, anyánál van (sétálni természetesen ő is viszi, de nem olyan az intenzitás mintha velem lenne). De ez tényleg nagyon ritka, így hirtelen 2 alkalom jut eszembe az elmúlt 5 évből, amikor nem vittem magammal hosszabb időre a kutyát (1-1 hetek voltak ezek).
Munkavonalú nj van.
5-45kor kelünk kimegy a nagy kertbe(éjjel random ki kell engedni)
16-15re érünk haza. Ekkor edzek, a pihenések között foglalkozok vele engedelmességi ügyességi feladatok.
17-30 körül irány a kert 1-2óra locsolás addig dobáljuk a lasztiját.
19-00körül kocsival pékségbe megyünk, majd 5-6-7km séta 1-1.5óra.
20-30 körül haza én sörözök a teraszon, Ő meg már mivel lehűlt az idő, többnyire megőrül, és a legyeket is kergeti, ugatja. Ekkor ha elkezded cukkolni full bolondba átmegy, és 50km/h száguldozik a kertben, ilyenkor nem tanácsos az útjába állni, mert simán felborít.
21-15 körül, miután vége a túlpörgetésnek, és a maradék naftát is felégette a kis Biturbó, megkapja a kajáját, és kifekszik mint egy agyonhasznált toll párna. Horkol, nyüszög, nyújtószkodik, és kajától függöen iszonyat durva metánt ereget.
A jelenlegi programot írtam le, évszaktól függ.
Az én mentettem olyan, hogy bár van benne energia, de lustálkodni is szeret, és kiélvezi, hogy van gazdija. Van benne border collie, de valószínűleg más is.
Egy munkanap úgy néz ki, hogy 5-kor csörög az ébresztőm, de a kutyát én ébresztem, mert ő ilyenkor még húzza a lóbőrt, esetleg nyög egyet az ébresztő hangjára, kb. mint hogyha azt mondaná, hogy "a fenébe, már megint korán kell kelni".
Legkésőbb 7-kor indulunk a reggeli sétára, én meg 8 körül dolgozni. Változó, mikor érek haza, napközben ő nyugton van, főleg ebben a nagy melegben, a szomszédok nem is hallják, egyikük hónapokkal azután, hogy hozzám került a kutya, jegyezte meg, hogy nem is tudta, hogy van kutyám. Mostanában a meleg miatt este 8 után megyünk sétálni, és inkább agyilag fárasztom, hogy ne hevüljön fel a teste. Egy picit kocogunk este (reggel most nem, mert hamar melegszik a levegő, este már jobb, mert akkor hűl inkább), de inkább a sétát gyakoroljuk, az úton átmenést, ül, fekszik, stb. Jutalomfalatnak most tökéletes a saját száraztápja is, a hőségriadó idején étvágya sem volt, így ezt találtam ki, hogy ha jutiként elfogadja, akkor odaadom neki így, és akkor legalább nem koplal.
A hétvége rugalmasabb, olyankor belefér túrázás is, időjárástól is függ, hogy milyen, mekkora táv, hol. 5-20km-ig. Egyelőre ezt nem léptük túl.
Vízparton még nem voltunk úgy, hogy fürödtünk is, otthon nem szeret fürdeni, és esőben is kikerüli a pocsolyákat, de majd viszem kutyás strandra, aztán meglátjuk.
Tanulni nagyon szeret, futni, mint írtam, melegben nem engedem, hűvösebb időben azért gyakrabban szoktunk.
Tervben van agility és dogdancing, de előbb egy alapozó kutyasulit akarok vele végigjárni, csak annyi a program, meg most lesz egy többszázezres nagyobb kiadásom, hogy azzal még várunk, addig én tanítgatom.
Ahova magammal tudom vinni, oda ő is jön, ha hosszabb időre kell egyedül hagynom, a szüleim tudnak vigyázni rá, nekik hízeleg, simogattatja magát, ők nem sportolnak vele, de tőlük ezt nem is várja, tudja, hogy sport az velem van. Egyébként egyedül élek.
Nem show vonalú, direkt pörgős, "kemény" kutyát akartam. Ha 20 fok körül van a hőmérséklet, akkor pörgősebb, ilyenkor inkább punnyadós, meg úszás közben aktívabb, akkor képes órákat labdázni a vízben. Nem ő volt a legnyugisabb az alomban, igazából nem is őt akartam elhozni a képek alapján. Csak ő volt az, aki majd'összetörte magát, átesett mindenen, hogy odajöhessen. Az első pár hónapban azt hittem a hajam kihullik, mert valóban ördög volt. :D
Azt mondom, hogy valahol kettő között van az igazság, megfelelő neveléssel és fárasztással nem lesz olyan kezelhetetlen energiabomba. Kezdőknek semmiképp nem ajánlanám, mert sokkal keményebb és konokabb, mint egy show vonalas kutya és másfajta nevelést meg fárasztást igényel.
Ír szetterem van, vadászkutya lévén amúgy is elég nagy a mozgásigénye és én kifejezetten pörgős kutyát szerettem volna, így az alomból az egyik legaktívabb kiskutyát hoztuk el. Huskyval nincs sok viszonyítási alapom, de több BC barátja van, velük elég jól bírja a tempót, órákat tudnak kergetőzni fáradhatatlanul. Illetve ha nincs megfelelően lemozgatva egy-egy nap, akkor túl is tud pörögni, olyankor teljesen szétesik, ezért azt gondolom, hogy ha egy munkavonalas bc-vel nem is veszi fel a versenyt, azért abszolút beleesik az extrém mozgásigényű kategóriába. Ami még fontos lehet ezzel kapcsolatban, hogy mentálisan annyi munkát egyáltalán nem igényelne, mint egy bc, de mivel tudtam, hogy szinte kielégíthetetlen a mozgásigénye, ezért pici kora óta tudatosan szoktattam hozzá, hogy a felesleges energiáit tréning közben is le tudja vezetni.
A párommal ketten élünk, alapvetően az én kutyám és én foglalkozom vele, de ha nekem közbejön valami, akkor gond nélkül meg tudom kérni, hogy ő fárassza le, egyedül szerintem nem is vállaltam volna be egy ilyen aktív kutyát. Ha esetleg valami olyan történne velünk, ami miatt egyikünk se tud foglalkozni a kutyával (betegség, baleset, több napos rendezvény), akkor vész esetére is van tervünk, a sógorom is nagy kutyás, az enyém kölyökkora óta ismeri őket, gyakran kutyázunk közösen, ők kertes házban élnek, szóval ha minden kötél szakad, akkor lenne olyan ember, akire nyugodtan rá tudnám bízni pár napra, de szerencsére ilyenre még nem volt példa.
Benti kutya, eü. séták csak nyáron vannak, mert ebben a nagy melegben kevesebbet mozog ő is, ilyenkor van, hogy csak a szükségleteit megyünk le elintézni, de amúgy mindig hosszabb sétára megyünk. Szerencsére bent a lakásban nem rombol, nincs szeparációs szorongás sem, bár kölyökként neki is volt lakberendezős korszaka :D. Ha egyedül van kamerán tudjuk figyelni.
Külső kerületben lakunk, itt rengeteg a zöldterület, pár percre van a Duna, tavaly ott is úsztattam, idén összeszedett valami fertőzést, szóval az sajnos most kiesett, pedig nagy segítség volt a melegben, hogy tudtam úsztatni. Illetve van egy jól összeszokott kutyás társaság is, akikkel sétálunk, így séta közben a kutyák folyamatosan kergetőznek, birkóznak, sokkal jobban elfáradnak, mintha csak bandukolnánk.
Dolgozom, de szerencsére a munkám egy részét haza tudom vinni, heti 20 órát vagyok bent és kb. még ennyit dolgozom itthonról.
Hétvégén járunk kutyasuliba, egy fél óra sétára van tőlünk, 1 órás a képzés, ilyenkor ez van a reggeli séta helyett.
Napirend:
7 körül kelek, kávézom, reggelizem, felébredek, összekészülök, zuhanyozom
7:30-9:00 séta, utána lábmosás, kis fésülés, nyáron bogáncstalanítás szóval kb. 10 perc még fent a lakásban, ami elmegy a kutyával, utána átöltözöm és indulok. Ilyenkor séta közben tréningezünk is, fontos hogy ő csak kézből eszik tréning közben, hogy motivált maradjon, így nekünk külön az etetés nem vesz el időt. Elég változó, de nagy általánosságban azt mondanám, hogy kb. 30 perc tréning, a többi rohangálás.
10:00-14:00 dolgozom, fél óra az utazás. Ilyenkor a kutya alszik, néha hagyok otthon neki valami rágcsát.
14:30-15:00 újabb séta, ez a nyári melegben inkább csak egészségügyi séta, télen ez szokott lenni a hosszabb séta, kb. 1,5 órás. Keveset ilyenkor is szoktam vele gyakorolni, mivel ugye nálunk nem az van, hogy egyben megeszik egy jó nagy adagot és utána pihen, ezért felnőtt kora ellenére is 3 felé osztva kapja a napi adagját.
15:00-19:00 otthon dolgozom, kicsit pihenek, ebédelek, ha kell boltba megyek.
19:00-21:30 rohangálós, bandázós séta, a végén tréning közben megkapja a vacsoráját is.
Ha marad még munkám utána azt befejezem, megvacsorázom, ha igényli a kutya, főleg mert nagy melegben többet iszik, akkor még éjfél körül van egy 10 perces eü. séta, utána alszunk.
Ha átrendeződik a nap szerencsére elég alkalmazkodó a kutya, nem viseli meg, programtól függően növelem és csökkentem egy-egy séta időtartamát. Ha tudom, hogy olyan a program, hogy aznap csak eü. séták férnek bele, akkor az előző napot teszem nagyon intenzívvé, egyrészt az esti sétát akár 3 órásra is tudom nyújtani azzal, hogy előbb megyünk le és csak 10 körül megyünk haza, másrészt a labdával jutalmazott tréninggel sokkal jobban tudom fárasztani, olyankor maximumon pörög, a labdára is koncentrál nem csak a feladatra, látványosan hamarabb el is fárad tőle, a mindennapokban pont ezért használok inkább élelmet. Így egy napot ki tudunk húzni eü. sétákkal is, többet már nem. De egyébként igyekszem olyan programokat tervezni, ahová tudom vinni a kutyám, a családom szerencsére örül, ha viszem magammal látogatóba, a barátaim szintén kutyások, így gyakran kutyabarát kávézókba megyünk. Ha a párommal megyünk színházba, moziba vagy vacsorázni, akkor az otthoni munkaidőm kárára fárasztom délután a kutyát, szerencsére alkalmanként 1-2 nap csúszás belefér, illetve próbálom péntekre vagy hétvégére időzíteni ezeket a programokat és olyankor hétvégén kényelmesen utol tudom magamat érni. Az alkoholizálós, egész estés bulik teljesen eltűntek az életünkből a kutyával, de ezt nem bánom, egy laza kora esti fröccsözésre, pedig akár el is tudom magammal vinni, bár ez sem jellemző.
Idén egy esküvőn voltunk, ott iszonyatos mázlink volt, mert a házaspár kérte, hogy vigyük magunkkal a kutyát, így nem kellett másik megoldást találni. Egyébként a sógorék mellett a kutyasulis oktatónk vállal panziót, sőt a saját kutyáknak a tenyésztőnk is, szóval ha olyan adódna van több alternatíva, az oktatónk ráadásul foglalkozna is vele, de mindhárom lehetőség olyan, hogy van másik kutya is, akikkel tud játszani és ha máshogy nem is, játék közben biztosan elfárad. Viszont szetter ellenére az én kutyám kicsit zárkózottabb, másrészről elég gazdicentrikus is, ezért csak tényleg extrém esetben bíznám másra és akkor is csak olyanra, akit jól ismer, másképp szerintem nagyon stresszelne.
Fizikailag is fárasztó programot csak a kutyával csinálok, úgy hogy ő is elfáradjon :D. Ilyen például nyáron a strandolás, hétvégén vagy a velencei tóra megyünk, vagy a délegyházi kutyás strandra, mindkét hely olyan, ahol a gazdik és a kutyák is tudnak biztonságosan, erre kijelölt területen strandolni. Futni bevallom nem futok, nem vagyok egy nagy sportrajongó, de szerintem így a többi kutyával, labdázással jobban el is fárad, mintha mellettem kocogva futhatna.
Összességében egyébként két dolgot tudok kiemelni, ami nagyban segíti a kutyás életet, az egyik, hogy részmunkaidőben kell csak bent lennem a munkahelyemen, így viszonylag könnyebben be tudom osztani, hogy mikor milyen feladatot végzek el és a kutya sincs annyit egyedül otthon. Másrészről mi kicsi korától kezdve nagyon figyeltünk rá, hogy a szocializációja rendben legyen, sok különböző helyre vittük, hogy minden helyzetben nyugodt és fegyelmezett tudjon maradni. Ehhez azért hozzátartozik, hogy hiába nincs egyedül egy kávézás vagy ugye akár egy esküvő a kutyának nem igazán program, ezért előtte is többet mozgatom, ügyelek rá, hogy a mozgásigényét ne ott akarja kiélni, de mégiscsak aktívabb, ingergazdagabb, mintha otthon gubbasztana a lakásban és mivel tényleg elég gazdicentrikus azért élvezi is, hogy velem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!