Hogyan kell kutyát nevelni? (Többi lent)
Van egy lassan 1 éves kan kutyám. Az elmúlt időkben igen csak magányosnak látszott. Sajnos sétáltatni nem tudom mert képtelen csinálni is valamit mikor ráadom a pórázt egyszerűen elfekszik és rágja a zsinórját, összegubajodik majd rángathatom ki belőle!. Húzni, civálni sose szoktam próbálták a családban de tudom hogy ez hülyesség volt. De magyarázhattam én az okoskodónak, a kutya réműlt volt, nem mert muzdulni se. Teljes erőből húzták, félt. Ez bár hogy is, nagy hülyesség volt. Lassan már a pórázát is kinövi, és még egyszer se tudtunk vele sétálni. Kitaláltuk, hogy hozunk neki egy játszótársat ami elsőre jó ötletnek tünt. Egy körübelűl 2 vagy 3 hónapos szuka kutyát hoztunk. Szóval amikor előszőr találkoztak szagolgatták egymást. Aztán hirtelen a kan felugrott a picire és megpróbálta meghágni ami a picinek nagyon nem tetszett. Igen dühös lettem megfogtam és átvittem a házunk kisseb felére, rácsuktam a kaput, van kifutó tere nem nagy, de csak egy tacskó és neki pont megfelel, de ezzel elkövettem a másik hibát a kis szuka van most a kan helyén amire szerintem most féltékeny lett, mivel másnap megint összehoztam öket lefogtam azért a kant hátha megint megtörténik. Szóval egy kis idő után elengedtem a kant, a pici nagyon örűlt annak, hogy láthatja de a kan megharapta. Visszazártam ismét a kisseb félre, a szuka pedig a kan helyén maradt. Az a hely a kiselőtérünkben van persze, nem a szabad ég alatt az ajtót már nyitva hagyjuk jó idöben ezért becsukjuk a kert kissebb felét ne hogy a kan ott mászkáljon a közelébe.
Szóval már fogalmam sincs mit csináljak. Zéro eszem van a kutyákhoz, túl engedékeny voltam, a kannál. Rossz nevelés volt ez a túl nagy engedelmesség és könyörület számára? Már elkezdtem olvasni egy könyvet, pontosan az Eb nevelése és kiképzése, és pár dologra rájöttem példáúl amiket említettem a féltékenység meg még pár dolog arról hogy mit szabad, mit nem, mit hogyan kell. Segítséget kérnék egy kutya szakértőtől vagy valakitől aki ért a kutyákhoz, vagy bárki más aki valamilyen megoldást tud nyújtani.
Miért gondoltad, hogy egy neveletlen kutya mellé jó ötlet még egy kölyköt bevállalni? Baromi nagy felelőtlenség!
Keress egy kutyakiképzőt, aki segít vagy menj kutyaiskolába. Azért az hogy egy év alatt nem volt egyszer sem sétálni nagyon nagy probléma.
Szerintem ivartalaníttasd, azzal sok kellemetlenséget el lehet kerülni. A lány kutyát is nyugodtan lehet, mert vele is kevesebb gond lesz.
A kutya nevelésben az a lényeg, hogy következetes legyél. Fokozatosan haladj onnan hogy hívásra odajön, ül, fekszik. Jutalomfalattal könnyen motiválható. Rá lehet adni a pórázt, de nem kell azonnal húzni. Esetleg hámot vegyél neki nyakörv helyett, az kényyelmesebb és biztonségosabb. Hadd szórakozzon vele, szokja minden nap, először 5 percre, aztán 10 stb. közben a parancsokat lehet gyakorolni vele. Ha már nem rágja, akkor mehettek sétálni. De ha már traumát okozott neki korábban, akkor lehet sose szereti meg.
A tacsik ügyesen vissza tudnak hozni dolgokat, esetleg megkeresni elrejtett játékot.
Ha valamit megtanult, akkor azt rendszeresen gyakorolni kell és jutalmazni.
Ha nem vagy biztosva dolgodban, menjetek kutya suliba, ott adnak tanácsot. Vidd a másik kutyát is.
Vinni kell rendszeresen sétálni, eleinte jobb ha nem találkozik más kutyákkal vagy emberekkel, de később ez is fontos lesz, hogy társaságban tudjon megfelelően viselkedni. Menjetek amerre ő akar, olyan tempóban hogy tudjon nézelődni, szagolni. Szólj hozzá biztató szavakat (jól van, ügyes kutya, jó kutya) és adhatsz egy-egy jutalom falatot.
Nagyon fontos a türelem, a nyugodtság és a jutalmazás. Ha rosszul, vagy nem csinál valamit akkor se rángasd, ne kiabálj vele, ne büntesd. Mindig csak a pozitív viselkedést kell jutalmazni. Ha rosszat tesz, határozottan szólj rá, hogy NEM vagy NEM SZABAD, de nem kiabálva.
Fog ez menni, csak ne add fel az ő érdekében. Aztán elkezdhetsz foglalkozni a másik kutyával is és ha mindkettő engedelmesen viselkedik, akkor össze lehet engedni őket (a lányt feltétlen ivartalaníttatnám).
" de azért néha vissza kellet hoznom az út testről "
A hám mellett a pórázt is add rá. Akkor nem kell összekanalazni az útról.
Mindenképpen szoktasd rá a hámra vagy a pórázra. Én egyébként kezdeti gyakorláshoz inkább a pórázt javaslom.
Először csak szokja meg a nyakörvet, hogy természetes legyen neki, hogy rajta van. Tedd rá és játssz vele. Ha megszokta, akkor csatold rá a pórázt de még udvaron belül maradjatok. Lépésenként motiváld az elején, ha megtesz melletted pár lépést, akkor jutifalat. Ezt is addig kell gyakorolni, amíg hozzá nem szokik. Ha megvan, akkor első pár napban csak a kapun kimenést gyakorold vele. Kimentek, pár lépés jobbra, pár lépés balra, aztán vissza és újra.
Utána tűzz ki célt, mondjuk az első sarokig mentek, vagy a következő utcáig, mindegy, utána növeld a távot. Jutalomfalatból mindig legyen nálad. Ezzel motiváld.
Lényeg a fokozatosság, ő sincs hozzászokva, hogy nagy sétákat tegyen. Türelem kell hozzá.
Nem tudom milyen környékén fogtok sétálni, de ha családi házas övezetben, akkor arra fel kell készülni, hogy kapun belül ugatnak majd rátok a kutyák, és mivel a tiéd nincs szocializálva, így lehet, hogy ő is megáll majd ugatni. Ezt mielőtt raszokik érdemes megoldani. Én pl úgy csináltam, hogy ha elkezdett a kapu felé menni, vagy ugatni oda, akkor eltereltem a figyelmét egy jutival és mellé mondtam neki, hogy nyugi. Így sok gyakorlással ma már juti nélkül is figyelmen kívül hagyja az ugató kutyákat, ha 100-ból egyszer mégis morog, akkor csak mondom neki, hogy nyugi és tudja, hogy nem kell foglalkoznia az ugató kutyákkal.
Van egyébként egy pár kutyás ebookom, ha gondolod és tényleg szeretnél változtatni a helyzeten, akkor írj privit az emaileddel és átküldöm neked.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!