Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valaki mondja el nekem hogy...

Valaki mondja el nekem hogy miért baj ha a kutyát szaporítják és nem tenyésztik?

Figyelt kérdés

2018. szept. 11. 16:29
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

9# - Hogyan alakultak ki a mai kutyafajták? Komoly szelekcióval és tudatos tenyésztéssel, a "szaporítóknak" nem sok közük volt a dologhoz.

A pásztorkutyákból csak azokat tartották meg vagy hagyták életben akik jól végezték a munkájukat, és csak azokat pároztatták akik egészségesek, és jó munkájúak voltak, így szigorú szelekción mentek keresztül

A nyájőrző kutyáknál sem volt kevésbé erőteljes a szelekció, a gyenge elpusztult, az erős és egészséges életben maradt, amelyik kutya nem védte meg a nyájat, fejbe lőtték, amelyik szuka nem tudta a kölykeit felnevelni szintén megölték, nem rohangált hozzá állatorvos, ha nem tudott megfialni. Azt az egyedet amelyik nekifordult a gazdájának megölték. Kő kemény szelekció.

Az ölebek voltak a leginkább kedvezőbb helyzetben, nekik egyszerűbb volt a fennmaradás, de nem hiába ők a legbetegesebb kutyafajták. Légzési nehézségek, allergiák, idegrendszeri betegségek náluk sokkal többször fordulnak elő, hiszen náluk nem működött úgy a tudatos szelekció, őket valóban szaporították.

Egy munkakutyánál, ha nem volt elég erős a lába, ha nem volt elég tanulékony vagy elég ügyes nem fogták be tenyésztésbe. azt ne hidd hogy a második világháborúban a Németek olyan könnyedén vették volna a hibás egyedeket. Az embereknél sem voltak túl toleránsak, a kutyáknál miért lettek volna?


Ma már nincs érvényben az erős túléli a gyenge elpusztul elv, hiszen az állatorvoslás is sokat fejlődött és a kutya is családtag nem pedig "haszonállt". Mivel az emberek már nem figyelnek oda erre, a kutyák génállomány egyre inkább romlik és hígul. A Jó tenyésztő csak az egészséges egyedeket fogja tenyésztésbe, odafigyelve a fajta ösztöneire, és idegrendszerére.

Egy otthoni szaporító sok esetben fel sem tudja sorolni a kutyafajtára jellemző genetikai betegségeket, nem hogy orvosi szűréseket tudna felmutatni. Ha Bodri kicsit ideges jellem, és néha morog, kapkod, vagy Örző/védő fajta, de nem érdekli a rongy, nem ugat, érdektelen, mit számít? Hiszen olyan szép olyan aranyos, számára tökéletes, legyenek kiskutyái, minden évben... . Természetesen Bodri sohasem menne át egy tenyéssz szemlén mert ideggyengeség, és ösztönhiény miatt kizárnák.


Ha engem kérdeztek, nem a törzskönyv a lényeg! A törzskönyv mögötti munka, egészségügyi szűrések, erős idegrendszer, és stabil fajtára jellemző ösztönök!

Ma Magyarországon sajnos nagyon sok papíros szaporító van, túl lagymatag a rendszer, nincsenek kellően szigorú szabályok, az Egyesületek többsége korrupt, sok kutya kap papírt akinek nem kellene. DE kellő keresgélés és úrtanná járás után van korrekt ember és korrekt tenyésztő.

egy szaporítótól vásárolt kutya egészsége lutri, egy jó tenyésztőtől vásárolt kutya genetikai megbetegedésének esélye 10%.


Nagyon remélem, hogy idén vagy jövőre a Lengyelekhez hasonló szigorítást vezetnek be itthon is a szaporítók ellen.

2018. szept. 12. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 asper ***** válasza:

Szaporítás=állatkínzás, pénzszerzés gátlástalanul.Nem számít a fajta sem, mert behazudnak neked bármit.


Tenyésztés=adott fajta vérvonalának fenntartása remélhetőleg emberi módon.(fajtatiszta törzskönyves kutyák)


Én mondjuk egyiknek sem vagyok híve, a menhely tele van jó kutyákkal, csak válogatni kell. Nekem egyik kutyám utcáról van, másik meg egy nem várt vemhességből. Mindkettő a világ legjobbja :)

2018. szept. 13. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 asper ***** válasza:

Még annyi, hogy a szaporítók tevékenységét a buta, igen buta vásárlók miatt nehéz megállítani.

Sokan képesek csomagtartóból megvenni a kiskutyát, meg jófogáson. Meglátják a kis csöpp kölyköt(8hetesnél korábban nem is szabadna elválasztani!) viszik haza.


A vásárlók ugyan úgy tehetnek a jelenségről! Valaki kutyát akar nézzen utána, honnan szerzi, és a fajtának is járjon utána, mert nem olyan kutya lesz, ha felnő, aztán utcára kerül az is :(

2018. szept. 13. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Van egy sokkal egyszerűbb magyarázat, ne a tenyésztéshez KÉPEST baj a szaporítás, bszki, hanem már MAGÁBAN.

Mert egy undorító dolog, amikor millió kutya van az utcákon, még futószalagon gyártunk millió kutyát...

Ezér! Elég egyértelmű a téma. Tele vannak a menhelyek, az utcák. De naponta szülessenek még 100-asával kutyák, mert miért ne.

Fel kéne keresni a szaporítókat és büntetni, vagy az állatvédő csoportoknak személyes látogatásokat tenni.

2018. szept. 13. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!