Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan vegyem rá a szüleimet,...

Hogyan vegyem rá a szüleimet, hogy ne szóljanak bele, hogy hogyan nevelem, tartom a kutyámat?

Figyelt kérdés

Már 18 éves korom óta külön élek pont azért, mert régen sem értettünk egyet semmiben, nagyon nehéz volt velük kijönni mindig is, mindenben irányítani akarták az életem (pályaválasztás, párválasztás) évekig nem is beszéltünk, 2-3 éve lettünk újra jóba, mikor munka mellett befejeztem az egyetemet és látták, hogy önállóan is boldogulok, azóta ők is próbálnak rendesebbek lenni, felnőttként kezelni, de a kutya témában megint hajthatatlanok.

A kutya vételárába ha úgy vesszük ők is beleadtak, mert pont szülinapom környékén választottam ki a kutyust, ezért azt kértem, hogy ajándék helyett inkább pénzt adjanak, mivel népszerű fajta és mindenképp megbízható, lelkiismeretes tenyésztőtől szerettem volna kutyust, aki nem hoz le minden évben több almot, megfelelően szelektál és így nem volt olcsó, ezért rendkívül hálás is vagyok, hogy ebben segítettek a szüleim, de a kutya összes többi költségét (felszerelés, oltások, állatorvos, Orijen táp, táplálékkiegészítő, kutyaovi) én állom, szóval még az anyagi része miatt sem érzem teljesen jogosnak, hogy mindenbe beleszólnak.


A történethez hozzá tartozik, hogy a szüleimnek van egy 7 éves németjuhászuk, ezért úgy gondolják, hogy mindent tudnak a kutyatartásról, nem mondom, hogy egyáltalán nem értenek hozzá vagy hogy nagyon rosszul tartják, kinti-benti, naponta 2x sétáltatják, ha kell elviszik állatorvoshoz, de a kutyájuk rendkívül rosszul szocializált, idegeneket nem enged be a házba, az utcán más kan kutyákat, férfiakat, bicikliseket megugat, még az én 5 hónapos kutyámat is meg akarta támadni.


Először az etetésbe kötöttek bele, szerintük túl sovány a kutyám (az állatorvos és a tenyésztő is azt mondta, hogy ilyen alkat és inkább legyen picit sovány, mint kövér) nem jó az a "nevenincs" táp, amivel én etetek, miért nem eszik ő is Royal canint, mint az övék, neki se volt eddig semmi baja tőle és sokkal jobb súlyban volt kölyökként (nekem goldenem van, szóval méretre nagyjából egyezik és így van némi alapjuk ha összehasonlítják), közölték, hogy az én kis csenevész kutyám az első komolyabb betegségnél ott fog maradni a műtőasztalon, ami persze nekem nagyon rosszul esett.

Ugyan sovány szerintük a kutyám, de szerintük nem normális, hogy séta közben folyamatosan jutalomfalattal (főtt csirkemellel) tömöm, a kutya nem attól lesz engedelmes, ha nem jön vissza rá kell csapni a fenekére.

Hozzáteszem, hogy az én kutyám jutifalattal 100%-osan behívható, ül, fekszik, marad, a helyére megy, de még kölyök, ezért nem marad meg sokáig egy helyben, ami szerintük ékes bizonyítéka hogy rosszul nevelem, pedig az övék meg csak akkor jön vissza ha éppen kedve van hozzá, a helyben maradás elismerem, hogy a németjuhásznak jobban megy, de szerintem van különbség, hogy egy 5 hónapos és egy 7 éves kutya meddig tud koncentrálni.

Én trükköket is tanítok a kutyámnak, aki ezt élvezi is, szerintem tök jó módszer ahhoz, hogy mentálisan is lefárasszam, de szerintük csak bohócot csinálok belőle (arra külön ügyelek, hogy olyan trükköket, ami árt a gerincének ne csináljon még).


A kutyaovit feleslegesnek tartják, ha az ovi miatt mondok le programot vérig sértődnek, nem értik meg, hogy nekem miért fontos, hogy rendszeresen járjak vele.

A neveléssel kapcsolatban még az is zavarja őket, hogy a parkban póráz nélkül sétálunk (kutyafuttatásra kijelölt hely önkormányzat által, de már nincs lekerítve), mert szerintük el fog szökni tőlem (mondom, jutifalattal teljesen koordinálható, még játékból is behívható, amúgy is kicsit félősebb, ezért 5m-nél messzebb nem megy el tőlem), illetve túl sokat is sétáltatom, ami részben igaz, naponta 3-4 órát is lent vagyunk, de nem futtatom, csak hagyom bóklászni, játszani, de séta közben néha kicsit megmakacsolja magát, lefekszik és nem akar tovább jönni, a szüleim szerint azért mert elég volt neki a séta (de van hogy ezt a séta 5.percében! játsza el), szóval szerintem csak éppen nem akar arra menni, amerre én.


A lakásban is rosszalkodik néha még, de csak ha alszom és tudja, hogy nem figyelek rá, de akkor sem olyan irdatlan rossz, ellop egy-egy ruhát a szárítóról, a helyére cipeli a papucsom vagy rángatja a takarót, egyszer egy újságot is szétcincált, szóval okoz némi bosszúságot, régebben még a cipőinket, szobanövényeinket is megrágta, de erről már szerencsére leszoktattuk, szóval én úgy gondolom, hogy ez természetes velejárója egy kölyöknek, persze ha rosszat csinál leszidom. De tényleg nem tett tönkre sok dolgot, a saját helyét megrágta, de semmilyen bútorhoz nem nyúlt soha, a szüleimtől mégis folyton azt hallgatom, hogy bezzeg az ő kutyájuk soha nem tett tönkre semmit, sőt az első pillanattól kezdve szobatiszta is volt (nekünk ezzel voltak gondok, de kb. egy hónapja már teljesen szobatiszta az enyém is, a szüleim pelenkát használtak, az enyém meg nem értette meg mire való, ezért inkább csak takarítottam utána).


Az ivartalanításról is máshogy gondolkozunk, szerintük meg kell várnom az első tüzelést, mert akkor majd biztos elfogadná az ő kutyájuk és mennyivel jobb lenne ha lehetne együtt sétálni, nem értik meg, hogy a méhgyulladás kockázata miatt én szeretném 6-7 hónapos korában elvégezni az ivartalanítást.


A másik, amibe még belekötnek, hogy minek viszem magammal ahova csak tudom, kutyás strandra, kirándulni, kerti sütögetésre a barátaimmal (amibe persze a barátaim beleegyeztek) vagy kávézni, amikor kértem őket, hogy kutyabarát étterembe menjünk találkozni teljesen felháborodtak, hogy minek teszem ki ilyeneknek szegény kutyát, sokkal jobb neki egyedül otthon.

De általában is, ha valamibe belekötnek mindig a kutya érdekeire hivatkoznak, hogy én nem veszem figyelembe az ő igényeit és engem állítanak be rossz gazdinak, de úgy gondolom én ismerem a kutyámat, teljesen más jellem, mint az övék, az enyém imád velem lenni, még akkor is ha csak fekszik mellettem (ahogy egyébként az étteremben is történt), mikor itthonról dolgozom vagy a konyhában főzök akkor is inkább mellettem alszik a padlón, mint a kényelmes fekhelyén, szóval hihetetlenül igényli a közelségem, de másban is eltér, nagyon kis érzékeny jellem, ha rosszat csinál, elég rákiabálnom, ha egyszer is megütném szerintem teljesen elveszítené a bizalmát bennem.

Összességében közel sem tartom magam a legtökéletesebb gazdinak, úgy gondolom a hasznos tanácsokat meg is fogadom, de úgy érzem, hogy ez már túlmegy a szimpla tanácsadáson, egyszerűen tényleg szinte mindenbe beleszólnak, ha valamiben kicsit is eltér a módszerem mint az övék, akkor szerintük az már úgy rossz, ahogy van.


Vannak még más apróságok is, de ezek a legfontosabbak, a lényeg, hogy úgy szeretném tisztázni ezeket a dolgokat a szüleimmel, hogy ne romoljon meg újra a kapcsolatom velük, de fontosnak tartom, hogy megértsék ezeket, részben azért is, mert a férjemmel nemsokára szeretnénk kisbabát és kicsit tartok tőle, hogy ha egy kutya nevelésébe ennyire bele akarnak szólni, a gyerekkel még rosszabb lesz.

Nagyon köszönöm, hogy végigolvastad, minden hasznos tanácsért megy a zöld pacsi :).



2018. aug. 1. 16:54
 1/7 anonim ***** válasza:
94%
Beszélj velük kedvesen, de fogd rövidre, amikor elutasítod a tanácsot. "Több táp is jó, de én ezt választottam." Aztán válts témát. Beszélgess velük arról, ami vidám téma. Meséltesd őket.Nekem ez jött be. De idő kellett, mire leszoktak a beszólásról. Én egyébként megvárnám a második tüzelést, fejlődjön ki a kutya rendesen. Addig meg vigyázni rá, tüzelésnél zárt helyen maradhatna csak felügyelet nélkül. Több ismerősöm kutyájának lett műtét után vizelet visszatartási problémája. Ivarérés utáni műtétnél mintha ritkább lenne. Nekem kan kutyáim vannak, egy ivartalanított (felnőttként lett) és egy ivaros kiállítási kutya.
2018. aug. 1. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy gondolom, hogy ha nem tudtok egyetérteni kutyás témákban, akkor nem is kell beszélni róla. Én sem győzködöm a másikat, ha szerintem rossz amit csinál, vagy megérti amit egyszer elmondok neki vagy nem. Onnantól kezdve vagy nem találkozunk többet (ami a szüleidnél nem megoldható) vagy kerüljük a témát.
2018. aug. 1. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen felesleges energiát pazarolni erre a témára, a szüleidet nem fogod tudni átnevelni. Végülis írod, hogy nem éltek együtt, vagyis nem látják, mit csinálsz a kutyával. A legközelebbi javaslatuknál bólintasz egyet, hogy "oké, igazatok van, úgy fogom csinálni", aztán teszel mindent úgy, ahogy te akarod.

Amúgy a részletes beszámolóddal kapcsolatban nekem inkább az az érzésem, hogy neked még mindig fontos, hogy a szüleid rábólintsanak arra, amit csinálsz, és ha már tőlük nem kaptad meg, hogy "ügyes vagy, így kell", itt várod a biztatást. Felnőttél, függetlenedni kell mások véleményétől.

2018. aug. 1. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Igazatok van, valószínűleg túl hamar adtam fel a kedvesen, türelmesen magyarázást, meg igazából nem is kell meggyőznöm őket, hogy az én módszereim is jók, csak sokszor nagyon bántóak tudnak lenni az olyan megjegyzések, hogy "na, ma mit tett tönkre a kutya" vagy a "ez nem gyerek, hogy oviba vidd" stb. Megpróbálom megint kedvesen, röviden velük a kutyás beszélgetést.

Hármas: nem velem élnek, de rengeteg közös programot csinálunk, két-három naponta átjönnek hozzám vendégségbe, hétvégente kirándulunk vagy kimozdulunk valamerre, nyugdíjasok, külvárosban élnek, ahol nem nagyon történik semmi, nincs társaságuk vagy más rokonok, nagyon unatkoznak, én meg sokszor ráérek és a jelenlegi helyzet fenntartása érdekében is szívesen találkozom velük, elismerem, kicsit szeretném azt is, ha egy olyan kapcsolat épülne fel velük, ami a kisgyerekkoromon kívül egyáltalán nem volt meg, ezért nem tagadom, hogy örülnék ha elfogadóbban állnának hozzám, nem nagy dicséret meg vállon veregetés, de igen, tényleg jól esne, ha elismernék, hogy jó gazdi vagyok, ez mégiscsak egy komoly feladat, szeretném, ha látnák, hogy képes vagyok teljesíteni. Szóval igazad van, ez biztosan benne van, de ez a jelenlegi problémát szerintem sajnos nem oldja meg, de egyébként a kérdést nem ezért részleteztem annyira, hogy idegenektől kapjam meg ezt a támogatást, látod, az ivartalanítást pl. lehet hogy tök rosszul gondoltam és elgondolkozom az első tanácsán ezzel kapcsolatban, szóval azért részleteztem csak, mert itt a gyk-n ha nincsenek nagyon részletezve a dolgok sokszor elmegy rossz irányba a kommunikáció tapasztalatom szerint.

2018. aug. 1. 18:00
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Jó gazdi vagy. :) A lényeg, hogy állj ki magadért, de maradj kedves hangnemű. :D
2018. aug. 1. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%

Ivartalanításról inkább dokit kérdezz, akár többet is. Vannak pro és kontra érvek, sőt, a mai napig van olyan doki, aki azt mondja, elless egyszer... na, arra nem kell hallgatni. :D Én is ivartalanítanám az első tüzelés előtt.


Nálunk goldinál amúgy lábujjhegyen álltak a szekrények, amíg kölyök volt... meg egyszer teljes új szettet kellett vennem a géphez, billentyűzettől hangfalig, mert a kábel jó játéknak tűnt. :) Ez vele jár, meg kell tanultotok egymást kezelni.

Kicsit paragazdinak tűnsz nekem, néha kezelheted a dolgokat lazábban. :D Tökéletes kutyát nevelni úgysem tudsz. A szülőknek meg köszönd meg a tanácsot, majd elgondolkodsz rajta.

Ebben a hőgutában egyébként tényleg jobb, ha nem cipeled magaddal mindenhova, ilyenkor még a sétát is jobb minimalizálni. Tetszik vagy sem, muszáj megtanulnia, hogy néha egyedül is kell otthon lenni, mert bár egyre több a kutyabarát hely, mindenhova őt sem engedik be. Most még fiatal, rugalmasan tanul, és ha van időd, erre is lehet trenírozni, először csak 10 percre mész ki az udvarra, aztán fél órára a boltba... így tovább.

2018. aug. 1. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"nem velem élnek, de rengeteg közös programot csinálunk, két-három naponta átjönnek hozzám vendégségbe, hétvégente kirándulunk vagy kimozdulunk valamerre, nyugdíjasok, külvárosban élnek, ahol nem nagyon történik semmi, nincs társaságuk vagy más rokonok, nagyon unatkoznak, én meg sokszor ráérek "

Az első mondataidban írtad, miattuk kezdtél önálló életet.

Miből gondolod, hogy megváltoztak csak azért, mert nem egy fedél alatt éltek?

2018. aug. 1. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!