Az uszkár eredetileg tényleg örző-védő fajta? Mennyire eredményes?
Mindehol ezt olvasom, de valahol azt is, hogy vadász...
S igen, én eddig úgy tudtam.
De eddig azt sem tudtam, hogy az "óriás uszkár" (standard poodle) az első méretezés.
Meg, hogy a világ második legokosabb kutyafajtája.
Egy óriás uszkárt lehet eredményesen ÖV-re képezni?
Igazából egy sportosra nyírt fehér majdnem olyan mint egy rövidre nyírt komondor :D Egy fekete, kicsit hosszabb szőrű meg emlékeztet egy óriás schnauzerre...
Az uszkárokat mégis a legtöbben cuki, lányos kutyaként könyvelték el... Ti mit gondoltok?
Ezt honnan lehet tudni, hogy elvesztette?
Azért mert Magyarországon nem használt, az nem jelent semmit szerintem... Magyarországon tenyésztő sincs belőle.
Persze, külföldi állapotokkal nem vagyok tisztában, lehet Te igen...
Viszont ennek (ha valóban így van) az lehet az oka, hogy másban még jobb. Pl. vakvezetőnek, rohamjelző kutyának, meg még sok mindennek...
Hol olvastad, hogy örző-védő kutya? Vízi apportírozásra használták, innen ered a különleges nyírás is. A kutyát azért nyírták, hogy könnyebben ússzon, csak az ízületeknél és a fontos belső szerveknél hagyták meg a bundáját nehogy megfázzanak. Egyes nézetek szerint, keresztezték valamilyen mamár ismeretlen terelőkutyával.
Igen sokoldalú, vakvezető, segítő, kereső kutyának is használják. Ma is használják vadászkutyának főleg az usa-ban. Lehet vele öv-zni is, de nem kimondottan erre való. Egy Jhon Suter nevük fickó pl az alaszkai szánhúzó versenyen is indult uszkár fogattal, pedig nem egy szánhúzó fajta.
Az uszkár (óriás) eredetileg vizi vadászkutya, alapvetően arra találták ki, hogy a lelőtt vadkacsát kihozza a vízből (apport). Ehhez van egy elég finom fogása (hogy ne tegyen kárt a zsákmányban). Nagyon korán társasági kutyává vált (XVIII. sz. közepe-vége). Illetve (ez a vadászkutyaságból is származóan) a hűsége, ragaszkodása, és nevelhetősége miatt cirkuszi kutya lett. Ld. részletesen:
"A francia „caniche” (uszkár) szó eredetét tekintve a szintén francia „cane” szóra vezethető vissza, ami nőstény kacsát jelent. Más országokban a fajta neve vízben való pancsolással kapcsolatos. Eredetileg a fajtát vízi vadászatra használták. A Barbet leszármazottja, melynek számos tulajdonságát megőrizte. 1743-ban a „caniche” franciául nőstény barbetet jelent. Ezt követően a Barbet és a Caniche (uszkár) fokozatosan különvált. A tenyésztők kitartó munkával hozták létre az eredeti egyöntetű színű egyedeket. Barátságos, játékos, hűséges természetéből fakadóan az Uszkár nagyon népszerű társasági kutyává vált, a négy méret és a különböző színeknek köszönhetően mindenki megtalálhatja a neki leginkább tetszőt."
(forrás: [link] FCI fajta standard).
Eredetiben (ennek a fordítása a fent linkelt bekezdés) ld.: [link] "Originally, this dog was used for wildfowling."
Egyik uszkáros csoportban a facebookon olvastam egy uszkárrol akivel ÖV-znek, de nem ez a tipikus. Ahogy korábban válaszoló írta ma leginkább agilitys és segítőkutyaként találkozunk velük. Segítőkutyának (vakvezető, hangjelző, rohamjelző, mozgássérült segítő) nagyon alkalmas a szőrzete miatt is, mert nem hullik a szőre. Nagyon jól tanítható, jó helyről származó uszkár nyugodt, emberekkel kutyákkal barátságos (ennek egyik oka, hogy korán "társasági kutyává" vált (jelenleg is IX-es fajta csoportban van az FCI-nál). Szintén előny a segítőkutyáknál az érzékenységük (főleg a roham jelző kutyák esetén, nagyon megérzi a gazda változásait). Most hírdetett valaki facebookon egy uszkár kölyköt, és ott írta a tenyésztő, hogy az anyai ágon van a családjában epilepszia jelző kutya. Agilityben is eredményes, gyors, játékos, nagy mozgás igényű.
Az, hogy elterjedt, hogy "lányos kutya" az azért van mert nyírni kell (de nem hullik a szőre), és sokat kell gondozni. Egyébként meg sok híres embernek volt uszkárja (pl. Winston Churchill, Elvis Presley nem éppen lányok voltak...).
Tudtommal vízi vadászatra tenyésztették ki őket, az óriás uszkár akár házőrzésre is alkalmas.
Közép, törpe, és toy változatuk már csak társasági kutyának vannak tartva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!