Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy ilyen javíthatatlan...

Egy ilyen javíthatatlan kutyával mit lehetne kezdeni?

Figyelt kérdés

A barátnőm (17/L) körülbelül 7 hónapja fogadott be a menhelyről egy viszonylag kistestű (10 kilós), kb. 3 éves keverék kankutyát. Már akkor lehetett tudni, hogy nem egy tökéletes kutya lesz, hiszen menhelyi, de azt nem tudtuk, hogy ennyire problémás kutyáról van szó.


Előre leszögezném hogy 19/F létemre én imádom az állatokat, különösen a kutyákat, de eziránt a példány iránt minimális szimpátiát sem vagyok képes érezni, pedig az elején próbáltam pozitívan hozzáállni.


Az állat soha nem volt elkényeztetve (persze jó táp meg ilyesmik biztosítva voltak neki, de ez szerintem nem az elkényeztetés kategória), nevelték, mégis azt hiszi magáról hogy ő a falkavezér és mindenki őalatt van a rangsorban. A párom másik, jó természetű, nála kisebb termetű (7 kg) szintén kan kutyáját szinte éjjel nappal hágja, aki mivel nem agresszív fajta, legtöbbshör hagyja magát. Akárhányszor van rászólva a problémásabbik kutyára vagy egy kicsit a hátsójára csapva, kb. 3 ppercig hatásos, aztán folytatja, ráadásul sunyiban csinálja, mert tudja hogy nem engedjük, csak éppen magasról tesz rá, hogy ez meg van tiltva neki, ezért az embernek mindig a kutyákon kell tartania a fél szemét, hátha megint rámászott a kisebbre.


De van itt még más probléma is. A két kutyát a barátnőmnek külön helyiségekbe kell elzárnia, mikor nincs otthon, pontosan azért, mert a kérdésben szereplő kutyának mindig van kedve ledominálni a másikat a felsőbbrendűségi érzése miatt.


Ezalatt az idő alatt szinte kivétel nélkül mindig felforgatja a párom egész szobáját, mindent leránt mindenhonnan ahová csak felér, a táskájából kirángatja a dolgokat stb.


Akárhányszor mielőtt elmegy a barátnőm otthonról, 10 percébe kerül mindent elpakolni, de nem azért, mert olyan rendetlen lenne, hanem mert ha csak egy radír marad az íróasztalán, azt is leveszi onnan a kutya és szétrágja. Ezt lehetne a nagy mozgásigényére fogni, de már volt rá példa, hogy 1,5 óra intenzív séta után lett magára hagyva, és akkor is ugyanezt művelte.


Ez igazából még nem lenne égbekiáltó probléma, a barátnőmet az akasztja ki a leginkább, hogy amikor hazamegy és aazt látja, hogy a rumli közepén a kutya például az egyik ruhadarabját rágcsálja (nem mintha csont vagy más egyéb nyalánkság ne lenne kirakva neki, de ahhoz bezzeg hozzá se ér), és amikor eltolja a tárgytól, még a kutyának(!!!) el följebb és megmorogja. El lehet képzelni, milyen frusztráló lehet, amikor erre kell hazajönni és még az állat van megsértődve, mert el mertek venni tőle egy olyan tárgyat amit ő kotort elő valahonnan és szórt le a földre.


A barátnőm már mindenféle nevelési eszközt kipróbált: pozitív megerősítést (azon brutálisan ritka alkalmakkor, amikor a d ög nem talált semmit amit szétszedhetett volna, ezért nem a teljes káoszra ért haza, agyondicsérte).


És persze a negatív megerősítést is próbálta: szépen rászólást, nem szépen rászólást, ráordítást, meglegyintést, erősebben megütést. A kutya ilyenkor kétféleképpen reagál: vagy néz a gazdájára olyan értetlen "mit akarsz tőlem, ne játszd már itt nekem a főnököt" képpel, vagy rosszabbik esetben megharapja(!!!). Ugyan nem sebészeti beavatkozást igénylő szintűre, de ettől még ezek a harapások egyáltalán nem gyengék és nem is játékból csinálja őket.


Többször is megharapta már, volt amikor "okkal" (értsd: nem tetszett neki, hogy nem őt tekintik a főnöknek), de volt már olyan is, hogy csak épp olyan kedve volt.


Séta közben úgy húz, mintha egy 70 kilós bernáthegyi lenne, kitépi az ember karját, még számomra is fájdalmas, nemhogy a vékony alkatú páromnak, pedig legtöbbször ő viszi. De erről szintén nem lehet leszoktatni, ahogy semmiről sem. Játszani nem tud és nem is akar, sosem megy a labda vagy más eldobott tárgy után, pedig rendszeresen viszi a barátnőm más kutyák közé, plusz ott van az a kutya is aki vele evyütt lakik, de szocializálni sem nagyon lehet.


Ugyanez a helyzet a szobatisztasággal: napi 4x van kiengedve, reggel 7-kor, délután 2-kor, napi 1,5 óra sétánál 5 körül és végül este 10 körül. Arra viszont még mindig nem jött rá, hogy a nagydolgát ebben a négy időpont egyikében kéne elvégezni és nem a szobában. És még véletlenül sem a padlóra csinálja, hanem a szőnyegre. Semmit sem lehet a földön tartani, még akkor sem, mikor otthon van a barátnőm, mert egyszer például az egyetlen fölre tett dolgon, az iskolatáskáján végezte el a nagydolgát.


Senkire sem hallgat, jobbik esetben ignorálja az embert, rosszabbik esetben agresszív vele. Olyannyira lenéz mindent és mindenkit, hogy senkihez, még a saját gazdájához sem kötődik egy kicsit sem. A legkevésbé sem hiányzott neki a párom, mikor elutazott 2 napra és addig én sétáltattam és etettem, pedig ő mindezek ellenére szereti azt a kutyát. Az embereket eszköznek tekinti, nem érdekli ki vigyáz rá, amíg ki vannak elégítve az "igényei" és nem próbálják fegyelmezni.


Szóval nagy vonalakban ezek a problémák vele: hogy magát mindenkinél feljebbvalónak tekinti, hogy bántja a másik kutyát (akivel megjegyzem semmi ilyen jellegű probléma nem volt sosem, ezért is van tekjesen sokkos állapotban a párom), hogy agresszív, hogy a megbánás leghalványabb jelét sem mutatja semmilyen esetben sem, hogy mindent tönkretesz amihez csak hozzáfér, hogy a bűzre kell felébredni az éjszaka közepén, mert épp akkor volt kedve elvégezni a dolgát aztán percekig kell sikálni a szőnyeget utána, hogy nem lehet vele normálisan sétálni/játszani, hogy az emberek és a fajtársai szeretetére egyaránt képtelen, hogy semmilyen nevelési módszer sem használ rajta és hogy amikor nevelni próbálják, vagy megsértődik, vagy rátámad a gazdájára.


Tudom, hosszú kett, de itt tényleg nem 1-2 problémáról van szó. Fogadjuk el hogy a szolgái vagyunk és elégítsük ki minden igényét, mert mást úgysem lehet kezdeni vele?



2018. febr. 15. 00:55
1 2
 11/18 EvaSz86 ***** válasza:
92%

Ne kezdjük el felruházni a kutyát emberi tulajdonságokkal...hogy túl sokat képzel magáról. Már előttem is írták, nem arról van szó, hogy túl sokat képzel magáról, hanem azt képzeli magáról, hogy ő a falkavezér.

Először is gratulálok a barátnődhöz...megemelem a kalapom, hogy ennyire kitartó, és nem a könnyebb utat választotta, hogy visszaviszi. Írta valaki, hogy vissza kellett volna vinni...mert az ugye "jó" megoldás. A barátnőd legalább van annyira intelligens, hogy tudja, hogy felelősséggel tartozik ezért a kutyáért, ha már egyszer elhozta.

Viszont ehhez a kutyához tényleg kiképző kell. És nem arról van szó, hogy már a második kutyus, és az elsőnél működő dolgok nem válnak be nála. Nekem is meg volt már az első kutyusom, amikor befogadtam a második kis harcias ebet. És míg az első tökéletes volt...és tényleg az most is...és egyedül nevelgettem, és oktattam...a másodikat kutyaiskolába kellett vinnem, már csak az első kutyusom nyugalmáért is. Be kellett látnom, hogy a másodikhoz kevés leszek egyedül. Éppen amiatt, mert az első kicsi korában került hozzám, és úgy formáltam, ahogy szerettem volna, míg a második már felnőtt kutyus volt...rossz helyről jött, nehéz körülményekből lett kivéve, olyan berögzült rossz szokásokkal, amiket egyedül nem tudtam kezelni.

Értem én, hogy barátnőd olvasott szakirodalmat. De tényleg egy elvhez kell ragaszkodnia, és azt következetesen alkalmaznia. Nem úgy, hogy ebből a fajtából tetszik ez a dolog...abból a tanítási módból pedig egy másik dolog...és még ha egyfajta elven is indul el, akkor sem lehet nagy változásokat várni hetek alatt. Nincsen javíthatatlan kutya. A kutya bármikor képes tanulni, és alkalmazkodni az új helyzetekhez.

Kutyaiskola vagy házhoz hívható kiképző. A kutyaiskola abból a szempontból nekem jobban bevált, hogy ott szocializációs órák is voltak, így megtanulta azt is, hogyan kell viselkednie más kutyákkal. Viszont tényleg el kellene kezdeni egy hozzáértővel együtt foglalkozni a kutyával, és nem csak miattatok...hanem a már meglévő kutyus miatt is...biztos, hogy az első kutyusnak sem jó ez a helyzet. Kitartás!

2018. febr. 15. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Ivaros?
2018. febr. 15. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
80%

Ez nem javíthatatlan, csak szimplán neveletlen. A leírtak alapján egyik viselkedés sem igazán komoly, egyszerűen csak nincsenek letisztázva a szabályok sehol, tehát a kutya mindenhol próbálkozik.

Kutyaiskola kellene, mert a megfelelő módszerek megfelelő kivitelezése nektek, vagy a barátnődnek nem fog menni!


De első körben is kellene egy szobakennel. Így nem kell mindig figyelni a kutyákra és nem fog mindent szétszedni, hanem csak berakjátok a boxba, ha nincs idő rá figyelni vagy elmentek. Ennek van egy minimális szoktatása, de ha a hisztinek nem dőltök be, 2-3 nap alatt megszokja. Mellesleg box mellett a szobatisztaság is ki szokott alakulni.


A legkomolyabb gond, ami mindent megpecsétel, az az agresszió. Ha ezt jól lerendezitek, a többi is javulni fog, sok gond magától is el fog múlni. A kimorgást, harapást hogy kezeli a barátnőd? Mit csinál olyankor? Megijed? Ráhagyja a kutyára? Kiselőadást tart neki? Vagy lebünteti? Ha igen, hogy bünteti?

Ha ezt leremdezitek jól(!), el fog múlni a másik kutya fedezése is.


Minden más, a húzás, gondolom kapuszabály, letiltások, stb már csak következetes nevelést igényelnek. A leírtak alapján jelenleg a kutyával semmilyen kapcsolat nincs, se kötődése nincs az ebnek, sem tisztelete a gazda felé. Tehát egy egészen másfajta életmódot is ki kell alakítani. Kötődést, figyelmet, gátolhatóságot építeni. Ehhez egy jó kutyaiskola kell!

2018. febr. 15. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Igen, az a baj vele, hogy falkavezérnek képzeli magát, aki mindenki fölött áll, holott sosem volt akként kezelve.

Mint mondtam, én imádom a kutyákat, de ezt a kutyát, akinek mindent megadnak, foglalkoznak vele és szeretik, és mégsincs egy cseppnyi hála sem benne, egyszerűen nem tudom egy "ártatlan kis négylábúként" kezelni. Más kutya akkor is hálás, ha verik és elhanyagolják és éheztetik, ennek meg minden a feneke alá van téve aztán a barátnőm ezt kapja válaszul. Ez lenne a normális?

2018. febr. 15. 08:50
 15/18 anonim ***** válasza:
83%

Le kell lombozzalak, de ez a normális. A kutya gyönyörűen mutatja a kapcsolatbeli hiányosságokat, így azt is, hogy mit igényel. És hidd el, ha a megfelelő típusú, erősségű nevelést kapja, ő is olyan hálás lesz, mint amilyennek szeretnéd.

A kutyákhoz, pláne egy ilyen előéletű kutyához a gazdának kell alkalmazkodni nevelésben. Nyilván könnyebb feladni és kidobni, de ez nem is lenne felelősségvállalás. Még két kölyök kutyát sem lehet ugyan úgy nevelni. Akkor hogy várod, hogy nagyjából ugyan azzal a neveléssel, amit a másik temperamentumú, előéletű, tulajdonságú kutya kapott, ez is rendben legyen?


De csak egy javaslat, ahelyett, hogy a kutya ellen kardoskodnál és gátolnád ezt a folyamatot, inkább segíts a barátnődnek megoldani ezt a helyzetet. Ez, amit most teszel ugyanis csak ront a dolgokon!

2018. febr. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Miért érzem úgy, hogy te inkább rávennéd a barátnődet, hogy szabaduljon meg a kutyától? Imádod a kutyákat? Nos, ez nem elég... A kutyát nem csak imádni kell, hanem nevelni, és biztosítani neki egy megfelelő, erős vezetőt. Ti jelenleg erre a szerepre alkalmatlanok vagytok, ezért kell a kutyaiskola! Hogy megtanuljatok vele bánni! Csak attól, hogy ki van nyalva a s3gge, sosem fog falkavezérnek tekinteni...
2018. febr. 15. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
A jelenlegi helyzet az, hogy vettünk neki egy szobakennelt, ahova kb. napi 18 órát van bezárva. Így kapásból 3 probléma is meoldódott: nem végezheti csak úgy akárhova a dolgát; nem tudja kedve szerint hágni a másik kutyát; és nem tud felforgatni mindent. Persze, sétálás közben, vagy amikor ki van engedve a házba, még mindig agresszív és falkavezéreskedő, de így már sokkal elviselhetőbb a helyzet. A barátnőmnek már nem a kutya a legnagyobb stresszforrása és energialeszívója. Már kezdtem aggódni hogy gyomorfekélyt vagy valami hasonlót fog kapni az állandó idegeskedéstől, de már sokkal kiegyensúlyozottabban néz ki. És mintha a kutya magatartása is megváltozott volna, abban, hogy aktív-agresszívből passzív-agresszív lett, tehát amikor ki van engedve, kevesebbet tombol/próbálja ledominálni a másik kutyát, tehát minden szempontból javult a helyzet.
2018. febr. 18. 13:13
 18/18 EvaSz86 ***** válasza:
100%
Háttt...az jó, hogy a barátnőd nyugodtabb...csak az a gond, amit leírtál, hogy aktív agresszívből passzív agresszívvé vált. A szobakennel tényleg jó megoldás...de 18 óra nekem kissé soknak tűnik. Főleg azért, mert ezzel nincs kezelve a viselkedés probléma...csak el van nyomva. A szobakennelbe bele kell szoktatni a kutyát, hogy úgy érezze az az ő kis biztos pontja...na most ez 1-2 nap alatt nem megy. Ha csak belenyomod a kutyát, és bezárod, akkor ő azt úgy értékeli, mint büntetést. A szobakennel pont arról szól, hogy ha nyitva van, akkor a kutya egyedül is szépen belemegy pihenni, mert az az ő kis személyes tere...ha csak simán beleteszitek, bezárjátok, az nem segít a kutya-gazda kapcsolat kialakításában sem. Én még mindig azon a véleményen vagyok, hogy kellene egy szakember, mert ezzel úgymond csak eltakartátok a problémát, és nem oldottatok meg semmit a falkavezérség problémájával kapcsolatban. A fennmaradó 6 órában, amit a kennelen kívül tölthet mit csinál? És ti mit csináltok vele? Ha még mindig agresszíven viselkedik, amikor kiengeditek, akkor abból látszik, hogy a szobakennel csak arra megoldás, hogy nem rombol...de a többi probléma még mindig megmaradt.
2018. febr. 19. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!