Hogyan tegyem 100%-ban visszahívhatóvá a kutyám?
Ha póráz nélkül jártok az erdőben, a tavaszi vadászati idénnyel könnyen megoldódhat problémád.
Póráz nélküli kutya az erdőben ugyanis dúvadnak számít.
Nem szabad póráz nélkül sétáltatbi erdőben, de nem számít addig dúvadnak, amíg nem kerget vadat! És nem is lehet kilőni addig, amíg nem vadászik. Azután is meg kell próbálnia a vadásznak máshogy leállítani a kutyát, csak végső esetben lőheti ki. Ja, hogy a vadászok élvezettel lövik le a kutyákat, vagy olykor a gazdákat is, mint nemrég, az már más kérdés.
Kérdező, nagyobb kontrolt kellene kialakítani. Hogy a letiltás valóban működjön. Emellett érdemes fejleszteni a kutya önkontrollját, hogy vissza tudja fogni magát akkor is, ha vadat lát.
Ha erdőben sétáltok, mindenképpen adjál rá láthatósági mellényt. Amíg nem behivható, addig érdemes gps nyokövetővel is felszerelni a kutyát. (Nem olcsó mulatság, de érdemes beruházni, legfeljebb később tovább lehet adni)
Én bújócskáztam mindkét kutyámmal. Ha azt láttam, hogy nem figyeli merre vagyok, akkor elbújtam. Közben nem tévesztettem a kutyát szem elől. Amikor rájött, hogy "elvesztem", kétségbeesetten elkezdett keresni. Ezt jó sokszor gyakoroltuk. Ma már nem kóborolnak el messze. Fél szemük mindig rajtam van.
Ahogy már javasolták előttem, érdemes nem sima jutalomfalattal, hanem valami nagyon-nagyon illatos, különleges falattal próbálkozni a behívásnál. Ha odajön, nagyon meg kell dicsérni, nagyon örülni és odaadni neki a finom falatot. A kutyák alapból szeretnek örömet szerezni a gazdinak :)
Ami még nagyon fontos: a behívást gyakorolni úgy van értelme, ha biztosan te vagy a főnök.
Ezért most tuti lepontoznak, de én nem hiszek a behívás gyakorlásában, ha van a kutyán egy 10 méteres póráz. Akadályozza a kutyát is és a gazdit is. Csak úgy szabad elkezdeni a behívás tanítását, ha már elég erős a kapocs köztetek.
Fejben el kell jutni odáig, hogy bízol a kutyában és nem pánikolsz, ha picit messzebbre szalad. A kutya érzi, ha nem bízol benne. Természetesen mindezt nem szabad forgalmas út mellett csinálni. Úgy kell megválasztani a gyakorlás helyét, hogy ha messzebbre fut, akkor se történhessen baja.
Mi először flexin mentünk sétálni, ha mondtam a nevét, oda kellett jönnie, az elején egy kicsit segíteni kellett a pórázzal magamhoz terelni, jutalom. Ha ez már 100% ig ment, elengedtem, de többször meglógott pár percre, stratégiát váltottunk,a kötődési tréning jött be.
Csak kézből, csak tőlem kapott kaját a kutyám, nincs tál, nincs csak úgy evés. Kiméred, mennyi tápot adnál neki egyébként, és meg kell dolgoznia az ételért. Ha nem teljesíti az adott feladatot (vagy pl nem jön ha hívod) azokat a tápszemeket visszatenni, azt már nem kapja meg.
Napi 2x2 óra kemény idő és energiabefektetés, de kb 1 hét és rájön, hogy neki van rád szüksége, és nem fordítva. Volt, hogy az enyém így 1-2 nap önkéntes koplalásba kezdett, mert egyszer sem jött vissza vagy ült le stb.
Mi 3 hónapig csináltuk, az alapokat is így tanulta meg, mikor már tökéletes volt az összhang és a kapcsolat, visszatértünk a tálból etetésre, és jutalomfalattal tréningezünk.
Fontos, hogy légy mindig résen, ne szánd meg, tartsd magad ahhoz amit elhatároztál. A kutyádnak nem (csak) játszópajtás vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!