Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Már nem olyan népszerű a...

Már nem olyan népszerű a klikker? Tanít valaki itt azzal?

Figyelt kérdés
Szeretném elkezdeni a klikkeres tanítást egy éves dobermannomnál. A neten fellelhető összes ezzel kapcsolatos irodalmat elolvastam. Érdemes lenne egy könyvet is beszerezni ebben a témában? Kutyasuli sajnos nem opció, külföldön élünk, vidéken.

2017. okt. 18. 11:52
 1/8 A kérdező kommentje:
És későbbi esetleges őrzővédőzésnél gondot jelenthet, hogy klikkert használunk otthon?
2017. okt. 18. 11:55
 2/8 anonim ***** válasza:
93%

A klikker a nyugodt, alacsony ösztönszintű tanításpkhoz nagyon jó. Az őv-hez nincs köze, nem okoz semmi gondot, ha klikkerezel a kutyáddal. Sőt, az őv feladatok alapozását (fürkészés, követés, eresztés, menetelés, ültetés, fektetés, stb.) szintén taníthatod otthon klikkerrel.


Ha a klikker.hu-t átböngészted, nem kell plusz könyv. Az elméleti anyag ott fent van, az egyes feladatok gyakorlati kivitelezését, módszereket, praktikumokat, szemlélet módot pedig nem lehet könyvből, netről megtanulni. Majd magadtól rájössz ezekre vagy kialakítasz egyéni verziókat, vagy felkeresel egy kiképzőt.


Mostanában nem hallani annyit a klikkert, de ennek szerintem a fő oka az lehet, hogy a legnagyobb franchise kutyaiskola haldoklik és ezért már ők nem reklámozzák annyira ezt a módszert. De aki komolyabban benne van a kutyás sportokban az IPO-tól kezdve obedience-en, agilityn, dd-n át a mondioring-ig, azok nagy többségben használják a klikkert a képzés egy bizonyos fázisában.

2017. okt. 18. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%

Szia!

A klikkeres kutya semmilyen általam ismert sportban nem jelent hátrányt. Az, ha a kutyád figyel rád és nem fél tőled, kivétel nélkül mindenhol előnyös. Könyvet venned felesleges. Helyette kikopup youtube csatornáját ajánlom. Ott láthatod, milyen egy progresszív pozitív megerősítésel képzett kutya. Ha mindent elolvastál a klikkerről, nyilván azt is tudod, hogy a módszert a kis kattogó tárgy nélkül is lehet használni, egyszerűen úgy, hogy minden falat előtt kimondod ugyanazt a szòt (pl azt, hogy yes, vagy nyelvvel csettintesz, vagy akármilyen, máskor nem használt hangot adsz)

A klikkertréning lényege nem maga a klikker, hanem a kívánt viselkedés pozitív megerősítése (pl jutalomfalattal). A klikker népszerű, bár más fajoknál intenzívebben használt, hiszen a kutyák jól értik a szóbeli dicséretet is.

2017. okt. 18. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Eddig mindegyik kutyámmal klikkereztem, volt eddig mudi, holland juhász/Mali keverék és most egy német juhász. Nagyon szeretem használni, olyan jó látni a lelkes fejüket. :) Egyetlen hátránya, hogy sokat ugatnak, amikor csináljuk, ezért csak kint az erdőben klikkerezünk. :) Könyv nem kell, a neten minden fent van, főleg, ha angolul is tudsz. Sőt, ahogy írták, klikker sem feltétlenül kell, de érdemes azért beszerezni, sokkal pontosabb jelzéseket lehet adni vele, mint hangjellel. Bár nekünk nincs most, de tudom, hogy egyszerűbb lenne vele.
2017. okt. 18. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat!

A terv szerint majd a későbbiekben szeretném elhagyni a klikkert és egy klikk szót használni.

Azt hiszem, összeírom egy füzetben a fontosabb pontokat, letisztázom magamban teljesen és utána neki is állunk :)

2017. okt. 18. 13:40
 6/8 anonim ***** válasza:
69%

A klikker a legjobb a pontos időzítéshez, nagyon szeretem. Ha valami újat tanulunk, vagy csak egy trükköt, viselkedést szeretnék pontosítani, akkor mindig előveszem, amúgy az "ezaz"-t használom. És igen, nem csak trükkök tanításánál, hanem viselkedésformálásban is hasznos. Pl Look at that game a reaktív, agresszív, félős kutyáknál - ezért nem is teljesen értem azt a választ, hogy "alacsony ösztönszintű tanításpkhoz nagyon jó". Az ösztönre épülő gyakorlatokról lenne szó? Érdekes, azoknál is használják (sőt, egy felfokozott állapotban még jobban résen kell lenni, és egy klikk pontosabb, mint bármilyen más szóbeli marker). Ne hagyjuk, hogy az ösztön, dominancia kifogások legyenek dolgokra, hiszen az állatkertben a vízilovat, meg egyéb állatokat is klikkerrel tanítanak be egy orvosi vizsgálatra (kinyissa a száját, hagyja, hogy matassanak rajta, stb). Ha egy vadállatot klikkeres tanítással kordában lehet tartani, nehogy már pont egy "kemény munkakutyát" ne lehessen. Főleg, hogy neten annyi esettanulmány, beszámoló, youtubeon is aktív kutyakiképzők, a videóik alatt kommentelő kiképzők, stb is bizonyítja.

Amúgy általánosságban azért reagálnak ilyen jól a kutyák a klikkerre, mert az agyuk más része dolgozza fel ezt az éles hangot, mint egy szót. Karen Pryornak volt még valakivel egy kutatása erről. A szóbeli visszajelzéseket még meg kell fejteniük a kutyáknak, így van egy minimális "lag" az inger és a megértés között, de egy éles hangra (ha már van hozzárendelve jelentés) azonnali a válasz.

Kikopup csatornáját én is csak ajánlani tudom. Amúgy nem mondanám, hogy nem népszerű a klikker. Egyre több kutyasuliban használják, nálunk a még kannákat dobáló idióták is belátták, hogy ez már nem fog működni a mai világban, és külföldön is egyre több a képzett kiképző. Sok amúgy az átverés kutyasuliknál is. Sokan állítják magukról hogy pozitív megerősítéssel dolgoznak, de mellette megfélemlítik a kutyákat, meg "kizökkentenek", ami már nem túl pozitív, de ez egy másik mese. :D

2017. okt. 18. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nálunk kötelező is :)
2017. okt. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A klikker kifejezetten tanításhoz van. Ha a kutya már tudja a feladatot, el lehet hagyni a klikkert ahhoz a feladathoz. Klikkelő szó sem kell, pontos megerősítés sem. Ha új feladatba kezdesz, megint érdemes elővenni.

Kezd el az egyszerű feladatokkal, majd ráérzel a használatára.

2017. okt. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!