Mi a tenyésztők véleménye egy fajtatiszta kutya ivartalanításáról?
Bolcs vagy, ha lehetne, 100 zold kezet adnek neked.
Nem tudom, hogy jogilag a tenyeszto megtilthatja-e az ivartalanitast - miutan kifizetted a kutyat, neki semmi koze hozza tobbe, ha akarod, akkor Alaszkaba koltozol vele, nem tilthatja meg, hogy a neked eladott es teljes egeszeben kifizetett kutyat ivartalanitod vagy sem. De ez csak az en velemenyem.
Ha en lennek a tenyeszto, akkor orulnek neki, hogy vegre egy kutyatulajdonos, aki nem szaporitas kedveert vesz egy szukat.
Ha egy tenyésztő társtulajdonban akar tartani egy kutyát, vagy csak akarja, hogy tovább tenyésszenek vele, akkor olyan gazdát keres. Sokan partnerek ebben. És persze, kikötheti, hogy ne legyen ivartalanìtva idős koráig. Majd keres olyan embereket, akik ezt vállalják, akiknek ez nem gond.
Ahogy vannak olyanok, akik nem akarnak ivartalanítani fiatal kutyát, de a tenyésztő ezt kiköti a szerződésben. Akkor ezek az emberek keresnek másik kennelt. A tenyésztő azt köt ki, amit akar, a leendő gazda pedig onnan hoz kiskutyát, ahonnan neki a legjobb.
Hát ez attól függ. A hovawart esetében azt tudom elképzelni, hogy mivel ritka kutyafajta kis országunkban, a tenyésztő max később azt mondja, hogy intéz a kutyádtól egy almot. De ezt általában társtulajdonos szerződéssel szokták kikötni, nem annyi hogy megtiltja az ivartalanítást és páff.
Amúgy igen, hobbi célra ivartalanítási szerződést kötnek. Csak az a kutya marad ivaros, amelyiket kiállítási célra veszik, mert jók a génjei, amiket érdemes tovább vinni.
Lehet hogy az ő kutyái is mind ígéretesek, de hát pici kiskutyáknál nem nagyon lehet látni, hogy mi lesz belőlük, mire felnőnek sokat változnak. Lehet egy hobbi kiskutya ígéretesebbé növi ki magát mint egy kiállításra szánt kölyök. Ritka fajtánál meg nehéz jó kutyát találni, így ivarosan megmarad a lehetőség, hogy be lehessen vonni a tenyésztésbe. De mint írtam, ez nem úgy megy, hogy ő azt mondja hogy nem ivartalaníthatod és kész. Erről komoly szerződést kell írni.
Ha eladja Neked a kölyköt és a szerződésben nem köttök ki az ivartalanítàsta vonatkozó feltételt, akkor nem tilharja meg sem a vételkor, sem kèsőbb csak úgy. Ha társtulajdonban marad a kutya(a szerződés szerint), a későbbiekben egymàs nélkül nem hozhattok a kutya életére kiható döntéseket, így az ivartalanítást is együtt kell eldöntenetek. Jogász vagyok, ezért írtam ilyen sótlanul le a tulajdonjogi részèt :D
Személyes tapasztalat: a mi kutyusunkat a tenyésztője szerette volna megtartani, mert ígéretes volt kiállításra és később tenyésztésre(szuka). De mivel a tenyésztője idősebb már ès sajnos daganatos betegségből épült fel akkor, úgy döntött, hogy nem biztos, hogy tovább tudná ugyanolyan színvonalon csinàlni, amíg a kutyusunk felnő és tenyésztèsbe vonható, így elhozhattuk. Szerette volna, hogy kiállítàsra vigyük, de èn tisztáztam Vele, hogy mi ezt nem tudjuk vállalni, ivartalanítani szeretnénk. Ő ezt elfogadta, ugyan a szerződésbe így nem került be az ivartalanítási kötelezettsèg(mert nem “hobbi” minősègű kutyus+hátha mègis kiállítanánk), de amikor fél èvesen megműttettük, nem volt semmi gond ebből :)
Szerintem, ha almot szeretne a kutyusodtól, akkor egyértelműsítsétek írásban ennek a feltételeit, egyèbként “elvi kifogása” egy jó tenyésztőnek nem lehet a szuka ivartalanítása ellen, hiszen a kutya egèszségét vèded vele :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!