Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A középkorban itthon tacskóhoz...

A középkorban itthon tacskóhoz hasonló kutya nem is létezett? Vagy csak alapból kistermetű rövidszőrű?

Figyelt kérdés
ugye akkor még kimondottan is haszonállat volt, ellátta a dolgát jobbágy vagy nemes mellett, de ki tudja hogy István király nem simogatott-e meg egy kedves kutyust, vagy IV. Bélához nem dörgölőzött egy macska stb. olasmi forma ebek nem léteztek itthon mint a mostani tacskó? vagy ha találkoztak volna vele is, lehet "haszontalannak" találják mert apró is, szőre sincs idézőjelben, mi hasznát vegyük elvek alapján?
2017. júl. 23. 19:51
 1/7 anonim ***** válasza:
István királynak vagy IV. Bélának nem volt ilyen kutyája, már csak azért sem, mert német fajta. Pont úgy, ahogy Julius Caesarnak nem volt pumija és Kleopátrának sem huskyja.
2017. júl. 23. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
semmi hasonló kiskutya nem volt?
2017. júl. 23. 20:51
 3/7 anonim ***** válasza:

A középkorban idehaza a kuvaszon, komondoron, magyar agáron és a pannon kopón kívül nem nagyon volt más fajta. A korabeli irások még említést tesznek a magyar szelindekről, mint fajtáról, de nagy valószínűséggel a komondort nevezték így, mint a legnagyobb magyar fajtát.


Valamikor ezidőtájt kezdett kialakulni a rövidszőrű magyar vizsla a nyugati vizsla fajták és a pannon kopó keveredéséből. A pannon kopó közvetlen leszármazottja vagy vele azonos fajta nem más, mint az erdélyi kopó. A magyar uraknál az agarászat volt az igazi úri sport, a kopászat közel sem volt olyan népszerű.


A mudi és a pumi egyértelműen a középkor után jelent meg, alakult ki. A puli a legújabb elméletek szerint szintén nem ősi fajta, hanem valamikor a XVII-XVIII. században jelent meg.


A drótszőrű magyar vizsla pedig már a XX. század "terméke".


Mivel a jelenleg létező kutyafajták 90%-a az utóbbi 200 évben jött létre, így nagyon kevés fajta volt a középkorban és mivel adott országhoz, vidékhez tartoztak, ritkán cseréltek "hazát".


Persze vannak kivételek, mert pl. az abruzzói juhászkutya a kuvaszból származik, az anno lábon hajtott jószágot kísérték kuvaszokkal és utána a kutyákkal együtt adták el őket Itáliában. A pireneusiról is van hasonló elmélet, de ez nincs bizonyítva.


Szóval tacskószerű kutya nem volt idehaza, sem más kotorékeb. A magyarok agárral vadásztak kb. mindenre. Nyúlra, rókára, borzra, őzre, szarvasra, farkasra, medvére. Mátyás idejében állítólag kuvaszokat is bevetettek, mint nehéztüzérséget.

2017. júl. 24. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
és komondor-kuvasz keverékek?
2017. júl. 29. 18:52
 5/7 anonim ***** válasza:
Mit szeretnél tudni róluk?
2017. júl. 29. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
voltak? a pórnép is figyelhetett rá hogy ne keresztezze a két fajt, vagy ennek mindenféle összevissza keverődő változata fellelhető volt? (olyan fura belegondolni hogy komolyan a kutya csak ezt a néhány fajtát jelentette akkoriban)
2017. júl. 29. 19:31
 7/7 anonim ***** válasza:
Akkoriban a fajták nem úgy voltak, mint most. Nem voltak egyszerűen körülhatárolhatóak a legtöbb esetben. Az elnevezések tájanként változtak, a kutyák keveredtek, aminek az szabott gátat, hogy nem volt annyira egyszerű utazni, még a szomszéd faluba sem lehetett csak úgy átugrani 10 perc alatt kocsival. A nevek táján annyira nagy volt a kavarodás, hogy a kuvasz és a komondort egészen a 20. század elejéig keverte még a szakirodalom is. Vagy például a mudira is rengeteg név volt: hajtókutya, német puli, pumi, puli stb ezeket mind használták a mudira. Ugyanígy a többi magyar juhászkutya nevét is keverték, van például 16. századbeli ábrázolás, ami pumi néven egy hegyes fülű, göndör szőrű kutyát mutat. Aztán a 20. század elején elkezdték tervszerűen tenyészteni a különböző fajtákat, elkülönítették, törzskönyvezték stb. De gyakran előfordult, hogy fajtatiszta almokban teljesen más fajtára hajazó kutya született, azt tenyészszemlén átminősítették. Az én mudim ősei között még a 60-as években is volt pumiként született kutya.
2017. júl. 29. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!