Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » CSIVAVA tartás (minden a...

CSIVAVA tartás (minden a csivavákról)?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nos, hamarosan lesz egy kis csivava kanom. Mar rengeteget olvasgattam, de most konkret, szemelyes tapasztalatok erdekelnenek. Mindent tudni akarok mielott belevagok. Rengeteg kerdesem van, ha valaki valamelyikre tudja a valaszt akkor ne tartsa magaban. :)<br>

<br>

-Az elso: Hogyan valasszam ki a kutyust? Mit figyeljek, hogy biztosan fajtatiszta kutyusom legyen? Milyen orvosi vagy egyeb papirokat kerjek az eladotol?<br>

-Mi a velemenyetek arrol, hogyha a szulok vagy ne adj isten csak az egyik szulo torzskonyves es a kolyok nem? <br>

-Mennyi es milyen oltasra van szuksege a kutyusnak szuletesetol egy eves koraig?<br>

-Milyen felszereleseket szerezzek be mielott megerkezik?<br>

-Milyen tappal etessem?<br>

-Szobakutya lesz, de kertes hazban lakunk. Reggel tudom levinni setalni, delutan 3-4korul, es este barmikor. Szobatisztasag teren mit ajanlotok? (Kerlek ne szedjetek le a fejem..) Pelenka, vagy kibirja azt az idot ha reggeli utan leviszem es amint hazaerek?  Kitenni a kertbe nyilvan nem..<br>

-Hogyan szocializaljam es neveljem, hogy ne legyen "idegroncs", mint sok fajtabeli? <br>

-Mikor kezdhetem el tanitani es milyen "trukkoket" erdemes? <br>

-Ha van lehetosegem parkba vagy barmilyen szabadterre vinni ahol futkarozhat poraz nelkul akkor kihasznaljam? Egyaltalan hogy lehet neki megtanitani, hogy ne menjen vilagga?<br>

-Kutyakozmetikusnal milyen idokozonkent es milyen "kezeleseket" kerjek? (Koromvagas..stb)<br>

<br>

Elore is nagyon-nagyon koszonom a valaszokat! Szeretnem neki a lehetosegeinkhez merten a legjobb eletet biztositani. :)



2017. jún. 18. 19:07
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Mindkét szülőnek legyen: törzskönyv, tenyészszemle, fajtára jellemző betegségekre szűrés, különféle kiállítási díjak + normális körülmények.

Piciknek: törzskönyv, számla, eü garancia, 2 oltás, 4 féreghajtás, regisztrált chip, eü kiskönyv.


Többi fent van neten.

2017. jún. 18. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ja és ha tutira biztosra akarsz mrnni, akkor hívd fel a MEOE-t, hogy ez a tenyésztő tagjuk-e. Kell rendelkezdir a tenyésztőnek kennelnévvel. Ez alapján lecsekkolhatod
2017. jún. 18. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!

Igen, már olvasgattam a neten elég sokat, de az nem olyan, mint amikor egy gazdi meséli, hogy ő ezt és azt, így és úgy csinálja..

2017. jún. 18. 19:51
 4/6 anonim ***** válasza:

Jó, akkor leírom. Szóval első kettőről leírtam már minden.

Oltások: 6 hetesen parvovírus elleni 8 hetesen szopornyica vírus elleni, ezeket a tenyésztőnél kapja meg. Az állatorvos ugyis megmondja miket ad be, de általában 10 és 13 hetesen kombinált oltás, aztán jön a veszettség elleni 4 hónaposan, majd fél év múlva újabb veszettség elleni. Két veszettségi között szoktak adni kennel köhögés ellen, lyme-kór ellen.

Féreghajtózni 3 hónapos korig kéthetente, 6 hónapos korig havonta utána 3 havonta szükséges.

Külső élősködők(bolha, kullancs, szúnyog, atka, tetű) ellen én az Advantix spot-ont ajánlom, de jó még a Foresto vagy Killtix nyakörv, illetve a Frontline combo spot-on is, amelyik beválik.


Felszerelések: fekhely(legjobb egy erős műanyagból készült láda, amibe párnát és pokrócot teszel, mert ezt a legkönnyebb tisztítani), etető és itató tálka(méretének megfelelő fém vagy kerámia), póráz(lehetőleg ne flexit, hanem sima textilből készükt másfél méteres legyen), nyakörv (ugyszintén textilből, könnyen mosható), hám(pici kutyánál biztonságosabb), játékok(bármilyet vehetsz amit nem tud szétrágni, lenyelni, nem okoz magában kárt benne. Vegyél rágókáty amivel sokáig elszórakozik, kislabdát, plüsst, csörgős-sípolós izéket, snack-labdát meg tudomisén, kb 5-6 félét és legyen olyan is, amit csak akkor kap, ha jól viselkedik vagy ha épp együtt játszotok), szőrének megfelelő fésű-kefe, sampon(én sima babafürdetőt használok, ha a babának nem árt, akkor a kutyanak se alapon, de vehetsz kutyának valót, de akkor jobban meg kell nézni, és kiskutyának valót vegyél).

Etetés: 3 hónapos korig napi 5x, 6 hónapos korig napi 4x, 1 éves korig 3x, 1 éves kortól napi 2x. Azért így írtam, mivel kistestű és hamar leeshet a vércukra, illetve nem tud egyszerre annyit enni, amennyit kéne neki.

Szerintem úgy csináld, hogy száraztáp legyen a fő étkezés(puppy, junior, majd egy éves kortól adult, 12 éves kortól senior), de néha mondjuk havi 1-2x helyettesíted mással, pl főzöl neki husit, répával, kis zabpehely, tojás stb stb. Tápból, ha már ugyis legkisebb méretű kutya, akkor én szuperpremiumot javaslok, pl: n&d, orijen, carnilove, royal canin, hill's, acana, de ha mégse, akkor sima premium táp: happy dog, brit care, pro plan, susa stb. Egyikkel sem lőhetsz mellé, feltéve, ha a kutyádnak beválik. A tápos zacsin rajta van az etetési útmutató. A napi ajánlott mennyiséget oszd el az etetések számával, annyi adj neki egy étkezésre. Ne legyen előtte folyamatosan étel. Legyen fix etetési időpont, akkor leteszed elé a kimért mennyiséget a tálkájába. 10 perc múlva ami maradt elveszed előle és elzárod. Ha evett, ha nem és a tál se legyen előtte. Figyelj rá, hogy mindig legyen előtte friss víz, amit napjában többször cserélsz neki.

Tanításhoz használhatsz kutyáknak készült jutalom falatokat, de jó a virsli, sajt kockák is.

Kéthetente adj neki kutyáknak készült fogtisztítós rágókát, pl bőrcsontok, bikacsök, dentazahn szalag stb.


Szobatisztaság: Eleinte sokszor, 2-3 óránként ki kell vinned a dolgát végezni. Minden evés, ivás, nagyobb játék, ébredés után. Ha kint végzi a dolgát nagyon megdicséred, jutit is kaphat, ha bent akkor eltakarítod. Ha épp rajta kapod, hogy bent végzi a dolgát, akkor megszidod, picit megrázod a nyakánál, az anyukája is így mutatja meg neki, ha rosszat csinál. De utólag nem szabad megszidni, mert nem fogja tudni, hogy miért kapja a büntit. Nem szabad az orrát belenyomni soha a piszkába!

Sétálni csak akkor vidd, ha már megvannak az oltásai, különben bármit összeszedhet az utcán, más kutyáktól. Addigis a kertben szoktasd pórázhoz és nyakörvhöz, hámhoz és tanítsd neki a sétát. Sokat foglalkozz, játsz vele a kertben, kell a friss levegő. Viszont nézd meg, hogy a kerítés bombabiztos legyen, ilyen pici kutya az egérlyukon is átfér ...


Nevelés: tiltod neki a helytelen viselkedést(más kutyák megugatása, agresszió, kapkolódás, felugrálást stb stb) és dicséred, ha jót tesz. Szerintem vidd el kutyaoviba és később kutyasuliba, ott sok különböző korú, fajtájú, méretű kutya van, akikkel játék közben megtanul viselkedni, szocializálódik. Kutyaoviban szoktatják a kutyákat különféle hangokhoz, tárgyakhoz, hogy később ne legyenen agresszívak, félősek és ott téged is tanítanak, hogy hogyan bánj a kutyáddal.


Tanítás: alap dolgok a neve, behívás(gyere/hozzám/lábhoz), megáll(út végén), ül, fexik, marad. Ezeken kívül van egy olyan könyv, hogy 101 kutyatrükk, ott nézelődj, arra tanítod, amire szeretnéd vagy elviheted kutyaiskolába alap engedelmességire + a suliban kipróbálhatsz különféle kutyás sportokat vele.


Természetesen kell, hogy szabadon futkározhasson, játszhasson más kutyákkal, kitombolja magát. Eleinte zárt kutyafuttatóba vidd és ott gyakorold vele, illetve saját udvarban a behívást. Úgy tanítsd, hogy kiengeded az udvarra és engeded, hogy maszkáljon, játszon kint. Aztán pár perc után füttyentesz egyet és megindulsz a vele ellenkező irányba, a kutya utánad fog szaladni. Vagy leguggolsz, kimondod a nevét(ha már tudja) és hozzáteszed, hogy: gyere! és ha leguggolsz, akkor megintcsak ida fog dzaladni hozzád. Természetesen amint odament hozzád nagy dicséret és a kiérdemelt falat.


Kutyakozmiba akkor vidd, amikor úgy látod, hogy szükséges egy kicsit rendbe pakolni a blökit. Legyen mondjuk 3 havonta. Fürdetés, fültisztítás, karomvágás, bűzmirigy kinyomás, fogkő leszedés(bár az ritkán kell, ha jól van etetve) és ha hosszú szőrű lesz, akkor a szükséges helyekről levágni a szőrt(mancs, ujjak közül, fülből, popsinál). De ha ügyes vagy otthon magad is megcsinálhatod neki.

Ne fürdesd túl sűrűn, mert tönkre teszed vele a szőrét és a természetes védőképességét. Max havonta 1x, de elég 2-3 havonta is.

Ha hosszú szőrű, akkor naponta fésüld meg, különben összegubancolódik a bundája.

Télen, illetve nyáron a forróságban, ha viszed sétálni, akkor használj mancsvédőt, mert télen kimarja a só, nyáron felégeti a beton a tappancsait. Télen ha fázik, adj rá ruhát, de ne öktöztesd túl, fölöslegesen ne adj rá ruhákat és ne csinálj belőle bohócot.

Etető-utató tálkáit naponta mosd el, hogy elkerüld a fertőzés veszélyét.

Fekhelyét rendszerensen mosd ki, tisztísd meg.

Séták után, illetve miután kint futkározott, törölgesd meg, hogy ne vigyen be minden sz@rt(szó szerint) a lakásba.

Bánj vele igazi kutyaként, lehet kényeztetni, de nem elkényeztetni!

Mozgasd mindennap megfeleően, neveld, tanítsd és nagyon szeretsd.

Remélem érthető és kielégítő választ írtam. Bocs a helyesírásért, ha van vmi.

Jó kutyázást! Szia!

2017. jún. 18. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

1. Úgy válaszd ki, hogy biztosan fajtatiszta legyen, hogy tenyésztőtől vedd a kutyust. Azaz mindenképpen legyen törzskönyvezett maga a kölyök is, kapj hozzá szerződést, legyen meg minimum 2 oltása, chippel rendelkezzen. Ez a leglényegesebb.

2. Az ilyen kutyát nem szabad megvenni, olvass utána, mi a különbség a tenyésztő és szaporító között, és megérted, miért.

3. Oltásokat az állatorvos elmondja, beadja. Mikor hozzád kerül, 8 hetesen kell lenni egy parvo és kombinált oltásának.

4. Felszerelés: póráz, nyakörv vagy hám, tál víznek és ételnek, fekhely. Ez az alap.

5. Először olyannal, amit a tenyésztőnél kapott, fog adni hozzá egy keveset. Fokozatosan lehet váltani más prémium kölyöktápra, ha szeretnél.

5. Eleinte nem bírja ki, minimum 2 óránként ki kellene vinni. Ha ez nem megoldható, akkor olyan helyiségben legyen, ami könnyen takarítható, mert az első hónapok ezzel fognak telni. A pelenkával a szobatisztaság ellen dolgozol, mert azt tanítod vele, hogy bent kell vécéznie, holott az ellenkezője lenne a cél.

5. Kicsi korától vinni kell magaddal mindenfelé, emberek, állatok közé. Más, kistestű és jól nevelt kutyák közé játszani. Nevelni pedig ugyanúgy kell, következetesen és határozottan, mintha ő egy nagy kutya lenne. Ő is kutya, ugyanúgy működik.

6. Az első perctől tanítod: mi a neve, hol a helye, gyere ide, stb. A trükkök még ráérnek.

7. Kell is vinni minden nap sétálni, szabadon szaladgálni, amint megkapta legalább 3 oltását. Kell vinni más kutyák közé, játszani, ismerkedni. Meg kell tanítani pórázon is normálisan sétálni, és a behívást is. Míg kölyök, addig ez viszonylag egyszerű, mert a kölyökkutyát elveszíteni sem tudod, a közeledben lesz mindig. Magadhoz hívod kedvesen, ha odamegy, dicséred, jutalmazod, aztán mehet megint tovább. Ezt is gyakorolni kell az elejétől kezdve folyamatosan. A leglényegesebb, hogy ha hívásra odamegy a kutya, akkor mindig pozitív élmény érje tőled, hogy szívesen menjen. Akkor is, ha előtte rosszaságot tett.

2017. jún. 18. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon köszönöm mind a kettő válaszolónak! Nagyon sokat segítettetek! Ment a zöldkéz.

Azért további tapasztalatokat is nagyon szívesen meghallgatok.

2017. jún. 18. 22:21

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!