Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Terápiás kutyázás, ma Magyaror...

Terápiás kutyázás, ma Magyarországon, normálisan, hogyan lehetséges? Csak olyanoktól kérek választ akik tényleg értenek hozzá, és tudják miről van szó. Bővebben lent.

Figyelt kérdés
Több ok miatt szeretnék egy terápiás kutyát. Fajta kevésbé fontos, kistestűt szeretnék (pl. törpe uszkár, havanese méret stb.). A kérdés első része milyen fajtát ajánlotok, amelyik nem drága, nem hullik a szőre, tanulékony. A kérdés második része az, hogy elolvastam mindent amit találtam a neten (jogszabály, MATESZE oldala, terápiás oldalak), de nem értem, hogy miért kell egy szervezethez tartozzak, hogy terápiázhassak. Ha én és a kutyasulis oktató megtudjuk tanítani a feladatokat akkor miért nem vizsgáztathatom le? (Van egy másik kutyám, de kicsit ideges, és a kutyasulis oktató szerint nem alkalmas terápiásnak). Hol van normális szervezet Budapest környékén? akiket eddig találtam elég lekezelőek és furák voltak. volt olyan amelyik közölte "ha fél évig ingyen dolgozok nekik akkor lehet róla szó" (érted mintha 10-en éves gyerek lennék és lovastáborba mennék, szegyjem a ganajt és utána talán láthatok lovat, köszi ezt már 10-en évesen sem vettem be, nem ma estem le a falvédőről). A másik szervezet "hát csak a tagjainknak" (de, hogy hogyan lehet tag náluk még az alapszabályukból se derül ki). Jahh és legyen kutya először utána jelentkezzek, eleve már abba tanácsot kértem volna, hogy milyen kutyám legyen, de erről egyik se akart beszélni, legyen kutyám megnézik jó-e és ha jó akkor talán, a végén legyen nekem 10-12 kutyám itthon, hátha az egyik megfelel a szervezetek kényes izlésének?

2017. máj. 6. 18:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
44%
Bocsánat az off miatt, de engem is érdekel a téma.
2017. máj. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Szociális szférában dolgozom, annak ilyen egyetemen volt állatasszisztált terápiánk, amit szakmában dolgozó tartott.

Akkoriban engem is érdekeld a dolog, az oktatónk ajánlotta is, a kutyám igen lelkesnek bizonyult. :)

Amit ő akkor elmondott nekem: ez csak önkéntes alapon működik. Kezdetnek a kutyaiskola, hogy minden alap dolgot tudjon a kutyu, utána jöhetnek a speciális feladatok. Konkrét oktató tanfolyam erre nincsen, hiszen egy terápiás kutya minden helyzetben más képességekkel kell rendelkezzen.

Illetve... két fajtája van a dolognak. Dr. Rex megvan? A némethjuhász, akit gazdi bevitt a rendelőbe, a gyerekek imádták, a rosszakarók meg feljelentették. Médiasztár azóta is.

Na, őt pl. nem állatasszisztált terápiára oklevelezték, hanem szimpla terápiás munkakutyunak (hasonló a vakvezetőkhöz), annak vannak konkrét tréningjei, de azok nem a terápiára, hanem a fegyelemre mennek rá. Hogyan viselkedjen tömegben, idegenek között, ha otthagyja a gazdi valahol... ilyenek.

Visszatérve az állatasszisztált terápiához, nincs meghatározott fajta, ezért nem mondanak neked sem. Nagyon függ attól, hogy milyen területen akarsz elhelyezkedni (gyerekek, felnőttek, betegek, fogyatékosok, pszichiátriai betegek, egyéb), mert nemhogy bármilyen fajta kutya, de akár még birka is jó terápiás állat lehet...

Kutyánál maradva, a személyiség a lényeg, illetve az adott állat különleges vonásai. Pl. az én kutyám állandóan toporzékol, "táncol", ezért hiperaktív, figyelemzavaros gyerekekhez tök jól be lehetett volna fogni. Az oktatónknak profi apportírozó kutyája volt, amit kihasználtak pl. autista gyerekeknél a napi rutinban, tanuljunk meg öltözni a kutyával.

De volt olyan vendégoktatónk is, akinek pl. "vinnyogós" kutyája volt, nála azt erősítették fel tréninggel. Szociális zavaros gyerekeknél használták, hogy oké, emberekkel nem áll szóba, beszélgessen a kutyával.

Pont ezért, sok esetben nem a kölyökkutyák, a még simulékony fiatal példányok használhatók ki, a munkakutyákkal ellentétben, akiket fél éves koruktól célzottan képzel.


Szóval tényleg, állatasszisztált terápiánál csak a fantáziád szab határt. Ezért nem fognak konkrét dolgokat adni sehol. Viszont ez tényleg úgy működik, hogy "ha fél évig ingyen dolgozol velünk", illetve ha már van egy "félkész" kutyád.

2017. máj. 6. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
ja igen, hogy példát is mondjak: nekem pl. golden retim van, az oktatónknak pulija volt meg több keverék ebe. A vengédoktatóink állatai között meg volt nyúl, meg kaméleon, meg kígyó.... :D
2017. máj. 6. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
28%

Most én nem értem, hogy te beteg vagy és magadnak kell egy terápiás kutya, vagy szeretnél egy kutyát akit kiképzel teràpiásnak és másokon segítesz?


Ha az utóbbi, akkor nagyon ki kell fognod egy olyan nyugodt kutyàt. Ezerből ha egy jó terápiásnak. Kolléganőmnek cavalier-e van, vele megy teràpiás tanfolyamra, az egy halàl nyugodt kutya. Rajtuk kívül egy kutya van még, egy golden. De ezt ki kell fogni. Nem csak úgy választasz egy kutyát és akkor ő most terápiás kutya lesz.

2017. máj. 6. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
49%
Egyébként nem, ez nem úgy működik hogy te az oktatóddal megtanítod...
2017. máj. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

4.-nek: Azért kéne, hogy a munkám során tudjam használni ahogy fogalmaztál "másokon segíteni". De pont ez az egyik kérdés, hogyha 1000-ből 1 jó akkor, hogyan van mégis egy csomó embernek terápiás kutyája, gondolom nincs mindegyiknek 1000 darab kutyája otthon, valahogy csak választanak. De ezt a titkot ezek szerint megtartják maguknak (mint az egész terápiázást, mert nem szeretik a konkurenciát).

5.: Miért nem úgy működik, hogy megtanítom? Vannak vizsgafeladatok és ha azt tudja a kutya akkor miért nem? Miért ne taníthatnám meg neki ezeket a faladatok én is az oktatómmal?

2017. máj. 6. 19:32
 7/13 anonim ***** válasza:

Úgy van mindegyiknek terápiás kutyája, hogy Magyarországon van tegyük fel 100.000 kutya, akkor abból lehet 10 jó teràpiás. És lehet hogy te pont ismersz belőle 6-ot, akkor szerinted csak terápiás kutyák vannak mindenkinek.


Nem tudod pontosan hogy mik a vizsgakövetelmények egy terápiás vizsgán, így hogyan tudnál felkészülni rá? Egy "sima" oktatóval azt se tudod kideríteni hogy egyáltalàn jó-e a kutyád vagy sem.

2017. máj. 6. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
7: Mivel a vizsgáztatást egy kormányrendelet szabályozza, és ez hivatkozik egy vizsgaszabályzatra, amelyet a MATESZE (szintén a kormányrendelet alapján) közzé tesz, ez eléggé pontosan le van írva, hogy mi a feladat, mi az értékelés, mi az elfogadható és mi a nem elfogadható. Mivel ez innen kezdve egy "hivatalos" vizsga nem térhet el senki a szabályzattól. Tehát ha én kutyámnak megtanítom a feladatokat és azokat megfelelően tudja mindegynek kéne lennie, hogy az egy egyesületnél tanulta vagy a kedvenc oktatómnál, vagy fogtam egy halom youtube videót és az alapján megtanítottam neki. Mivel mint írtam is, az egyesületek szinte kivétel nélkül (azért írom, hogy szinte, mert nem mindegyikkel beszéltem, volt aminek már a honlapjától elment a kedvem) reménytelen feltételekhez kötik, hogy csatlakozz hozzájuk (pl. fél-egy év ingyenes munka és társaik) így maradna az, hogy megtanítsam neki a vizsgaszabályzat szerinti feladatokat. Amit nem tilthat meg senki, mert azt tanítok a kutyámnak amit akarok. Akkor miért ne vizsgázhatnék ha befizetem a pénzt? Na ennek az oka, hogy azért mert ebből élnek! És nem akarnak több konkurenciát. Aki meg van olyan hülye, hogy félévig, egy évig (melyiks zervezetnél mennyi) dolgozik ingyen arról látják, hogy elég hülye ahhoz is, hogy ne legyen konkurencia nekik. Erről szól nem másról. De mint látom itt se kaptam más választ. Továbbra is kérdezem, hogy ha nem ez az oka akkor mi az oka?
2017. máj. 6. 20:33
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Habil kiképző vagyok.

A kutya fajtája mindegy, ami a fontos, hogy jó idegrendszerű, nyitott, közvetlen legyen, és normális legyen a kézben tarthatósága. Uszkár, retrieverek a leggyakoribbak, de ezen kívül rengeteg egyéb fajtával és keverékkel is dolgoznak, igaz, ott jellemzően a már felnőtt, érett kutyáknál dönt a gazda, hogy terápiázni akar. Ha terápiára akarsz kölyköt választani, akkor érdemes olyan tenyésztőtől vagy szervezettől venned, ahol a felmenőkkel is terápiáznak vagy már több onnan származó ebbel tettek le segítőkutya vizsgát. Útszéli, átlag tenyésztőtől, szaporítótól, menhelyről rizikós kölyköt venned, ahogy a kétes, segítő kutyának egyáltalán nem használt fajtákat sem érdemes erőltetni.


A kölyköt utána erre a munkára kell nevelni, szocializálni és tanítani. Ez kemény munka és bevallom, átlag kutyaiskolákban nem láttam még olyat, hogy erre jól fel tudták volna készíteni az ebeket. A kétlépcsős habil vizsga meghaladja egy szimpla kutyaiskola vagy oktató által nyújtott képzést.


Egyesülethez muszáj csatlakoznod, ezen kár vitatkozni. Felkészítheted te és a kiképződ a kutyát a vizsgára ha tudjátok, de a temperamentum vizsga után, még a gyakorlati vizsga előtt csatlakoznod kell valamelyik szervezethez, hisz csak az ő jóváhagyásukkal, engedélyükkel mehetsz be közintézményekbe. Szép is lenne, ha minden mezei kutyaiskola küldhetné be a kutyásait sérültek és gyerekek közé! Lényegében a MATESZE így próbálja védeni, hogy rajta kívül, az ő hatóságán kívül ne lehessen dolgozni, hisz egyetlen felelőtlen gazda, egyetlen baleset is tönkre tehetné az egész országos munkát. Az egyesületek listája fent van a MATESZE honlapján, nézd végig a budapestieket.

2017. máj. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
9.: Köszönöm, bár nem értek egyet. És tudsz konkrétan ajánlani "NORMÁLIS" szervezetet? Mert én nem vagyok hajlandó olyan helyre menni ahol előre kell fél-egy évet ingyen dolgozni és vagy megfelelsz vagy nem.
2017. máj. 11. 16:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!