Az ilyen kutyavásárlásról mik a vélemények?
Ugye vannak tenyésztők, akiknek az egész életük a kutyák körül forog, ez a szakmájuk. A kiskutyák és a szülők minőségi táppal etetettek, fajtatiszták, törzskönyvesek és minden földi jóban és szeretetben van részük, szocializáltak, betegségektől szűrve vannak stb.... Vannak a szaporítók, akiket nem érdekli a kutya jóléte csak a pénz, ezért a szukákat kimerülésig fialtatják, nem is biztos hogy fajtatiszta kutyáik vannak, ketrecekben tartják őket, ápolatlanok és talán még nevelve sincsenek. Így jönnek világra gyenge, beteges és idegileg roncs kutyusok.
...
Akkor tegyük fel van egy család akiknek van egy ápolt egészséges, minden törődést és szeretetet megkapó, jó idegrendszerű kutyájuk, és egyszer-kétszer fedeztetik és felelősségteljesen segítenek a kölykök felnevelésében, és megalapozzák a kiskutya jó egészségét, de nincs törzskönyvük a kicsiknek és a gazdiknak sem ez a szakmájuk, a kölyköket is olcsóbban adják, mint ha törzskönyvesek lennének és mondjuk interneten(jófogáson, és ilyen oldalakon) hirdetik őket. Róluk mi a vélemény? Több családtagomnak is így fialt a kutyájuk, valamint több ismerősöm is így vásárolt kutyut.
Először is, a tenyésztőknek nem ez a szakmájuk, ez egy költséges hobbi csupán.
Nyilván szaporítók között is vannak különbségek, de a végeredmény ugyanaz. Ámde tegyük fel, hogy a család kutyájának a szülei törzskönyvesek, és tudja, hogy milyen vérvonalból származik. Tegyük fel, hogy a kankutyára is igaz ez, és vérvonal alapján mondjuk párosíthatóak. Tegyük fel azt is, hogy kan és szuka gazdája is megcsináltatnak minden egészségügyi szűrést a fajtára jellemző betegségekre, és mindkét kutya mentes ezektől, tehát jó eséllyel nem örökít ilyet (ha a szülők tk.-sok voltak, akkor valószínűleg visszamenőleg sincsenek ilyen betegségek a családfájukban).
Majd a szuka gazdija ezek után a kölyköket valóban minőségi módon felneveli, ideértve az etetéstől kezdve a szocializációig mindent, majd 8 hetesen többször féreghajtva, 2 oltással és chippel adja el őket olyan helyre, ahol nem szaporításra fogják használni őket. Illetve szükség esetén visszaveszi magához, magyarul életük végéig felelősség vállal az általa világra hívott kutyákért (egy jó tenyésztő ezt is vállalja).
Ha ez így van, akkor nincs senkinek semmi kifogása. Éppen csak erősen ráfizet a bolton, mivel mindez, amit leírtam, több százezer Ft-ba kerül. Ennyi erővel jobban járna, ha hivatalosan csinálná a dolgot, és tenyésztésbe kezdene. Tehát a logikát nem látom, kinek és miért jó ez.
Ha pedig nem így elletik a kutyájukat, bármily jó szándékúak is, abban már megvan a veszély arra, hogy a kölykök betegek lesznek, később jön rajtuk örökletes betegség stb. A jóhiszemű, ámde hozzáértés nélküli szaporítás miatt is jöhetnek ugyanis világra gyenge, beteges és idegileg roncs kutyusok.
Természetesen fentiek nem minden szaporítós kutyára igazak, és nem zárhatóak ki tenyészett kutya esetében sem teljesen. Az arányokkal van probléma.
Más: ha valaki kennelből, drága pénzért vásárol fajtatiszta kutyát, annak ezzel valamilyen célja van (akár csak az, hogy olyan fajtát szeretne, és azt szeretné, hogy egészséges és a fajtastandardnak megfelelő küllemű és jellemű kutyája legyen), annak a kutyája sokkal-sokkal kisebb eséllyel fogja menhelyen, lánc végén, út szélén vagy a szaporítók ketreceiben végezni. Mert tudatosan vette, megbecsüli. Míg ez a 10-20 ezres fajta jellegű kutyáknál nagyon sokszor nem valósul meg, pláne ha nem olyanok lesznek, mint annak a fajtának kellene lennie és/vagy betegek lesznek.
Ott a pont az elsőnél !
Amúgy akik felől érdeklődsz,azokat is szaporítóknak nevezik.
És a szaporítók nem mind olyanok,mint a fent leírt szaporítók !Azok már állatkínzók,nem szaporítók.
Amúgy nekem is szaporítótól van kutyám.Egy idős hölgytől hoztam el,ráadásul Kétegyházáról.Nagyon aranyos és gyönyörű a kutyája (Havanese).Pici termetű,de teljesen egészséges.Nincs törzskönyve (szerintem felesleges),de viszont egészséges.
Azok pont ugyan olyan felelőtlen, ostoba szaporítók, mint a fentebbiek. Tudod hány keverék kutya van csak itthon? Közel 18 millió. Tudod, hogy ebből mennyi van menhelyen, gyepin, utcán? Több, mint 2,5 millió. És tudod, hogy becslések szerint mennyi szenved állatkínzásban, elhanyagolásban? Úgy 2-3 millió. A tk-es kutyák száma a keverékeknek úgy az egy tizede, menhelyen jelenleg tudtommal nincs is egy sem, elhanyagolt, rossz körülmények közt is töredéke van. Egyszerűen nem kell több keverék!
A felelős kutyatartás nem azt jelenti, hogy Morzsit engedik a szomszéd Buksival pározni, de etetik, itatják, fésülik. Még csak nem is abból, hogy a kölyköket normálisan gondozzák és próbálnak jobb gazdákat keresni. Ez az alap, nem a felelősség! A felelősség ott kezdődne, hogy a kölyköket, mivel keverékek ingyen adják oda, hogy melléjük szerződést adnak, hogy nyomon követik a kicsik életét és ha kell 5-10-15 év múlva is visszaveszik! Hogy, mivel keverékek, ezért az előjövő örökletes betegségek kezelését a szaporítók fogják fizetni! Ez már felelősség vállalás! Ilyet ismersz egyet is?
Ugyanúgy ostobaságnak tartom.
Nekem az összes állatom ivartalan.Vagyis a rágcsálóim nem, de ők nemenként válogatva vannak, nem találkozhatnak ellenkező neművel.
Szerintem sokkal jobb a gazdának és az állatnak is ha ivartalan, annyi gondtól meg lehet kímélni magunkat.És sokkal nyugodtabb állatunk lesz és minden téren könnyebbség.
A másik dolog, hogy így is szarásig vannak a menhelyek, nagyon sok gazdára váró állat van, minek növelni számunkat?Elvenni a helyet a többi gazdikereső kutya elől?
Azért a pár ezer foriéntért amit keresni lehet rajta, én nem adnám el a becsületem és az elveim.
Akármennyire is körülmagyarázod, ugyanúgy szaporítók. Attól mert nincsen láncraverve a szuka, még ugyanúgy rossz.
Őszintén bevallom kezdő kutyásként mi is szaporítottunk,én gyerek voltam. De vissza gondolva nem érte meg és emellett meg is bántam.
Kutyám egészséges,szép, Acana táppal volt etetve oltások rendben, rendszeresen kozmetikushoz volt víve, lakásban lakunk.
Gondoltunk milyen jó lenne babázni,persze nem a pénz vezérelt minket,ezt 100%-ig tudom állítani.
Törzskönyves kan-t találtunk, teljesen úgy nézett ki mint az én kutyám,csak nagyobb volt picit,mivel ugye kan volt.
Nos megszülettek a kölykök 5 kiskutya. Egy szülés közben meghalt. Egy pedig 2 nap után.
3 maradt.
4 hetes koruktól Eukanuba puppy tápot kaptak kilója 2000 ezer ft volt, elfogyott belőle kb 3 kg míg nálunk voltak a kicsik az biztos.
6000 ezer ft.
6 hetesen első oltás beadattuk- 3x 5300= 15900 /itt kaptak féreghajtót asszem plusz 1000 ft-ot fizettünk.
8 hetesen második oltás 3x 5300= 15900 +1000 ft a féreghajtás.
Akkor ugye szoktattuk őket fésűhöz,vettünk kölyök sampont azzal voltak 4 hetesen megfürdetve. Játszottunk velük. Zajokkal mindennel megismertettük őket.
Gazdik kaptak kezdő csomagot amibe egy kis tápot adtuk,meg játékot, sampont.
Egy kutyusra sajnos nem vigyáztak és kertben megevett vmi bogyót,mérgezés miatt meghalt :(
Második epilepsziás örök életében gyógyszert kell szednie.
Harmadik kutyus egészséges,jó idegrendszerű.
Gazdikkal mai napig tartom a kapcsolatot.
Én kutyám 15 éves, kölykei asszem most 10 évesek.
Én kutyám nem epilepsziás, az apuka sem és a szülei sem elvileg.
De valószínű az én kutyám felmenői között lehetett vmi.
Nos mi 20 ezer ft-ért adtuk őket vagy 25 -ért.
Egy kiskutya ára ment a kan gazdijának.
Szóval lényegében tényleg nem sok maradt.
Durván 45 ezer ft-ot költöttünk úgy a kutyákra,hogy a szukámat nem szűrettük és kan sem lett leszűrve semmire.
5 kiskutyából 1 lett egészséges jó idegrendszerű.
Na pont emiatt nem szabad szűretlen kutyákat össze rakni.Ha meg leszűrőd akkor pedig már többet költesz az egész alomra,mint amennyi nyereséged lehetne. És ugye a legtöbben a nyereségre hajtanak. Ezért pl a kölykök moslékot kapnak,nem kapnak sem féreghajtást,sem oltást,semmit.
Nagyon megbántam,hogy ellettük a kutyámat.Nem is vettem volna mostani fejjel még így sem kutyát tőlünk. Pedig tényleg mindent megtettünk a szűréseken kívül.
Rohadt sok a macera kutya ellésével. Nem élném át újra!!!
Szóval mi is egy ilyen család voltunk amit az utolsó bejegyzésben írtál.
Nem fog senki máglyán elégedni, mert szaporítótól vetted anno a kutyád.
Neked sem kell ezért őt kevésbé szeretni.
De ettől függetlenül én nem támogatnám szóban sem a szaporítást, még akkor sem, ha rokonokról van szó.
Az én családomban is van aki szaporít a pénz miatt.Tudja a véleményemet és más is szólt már neki a családtól. Nem fogom támogatni ebben, ha szerintem ez így nem jó.
Persze nem is rossz a viszonyunk ettől,de ugyanúgy szaporítónak tartom, hiába rokon meg kedves velem és a kutyákkal.
Én sokkal többre becsülöm azt, aki a saját állatait ivartalanítattja és esetleg még besegít a fajmentőknek, menhelyeknek az állatoknál.Akár pénzzel,akár önkénteskedéssel,akár ideiglenes befogadással.Sokkal többet tesznek ezek az emberek a kutyákért, mint akik szaporítanak.Konkrétan miattuk van annyi munkájuk a mentőknek..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!