Mit lehet tenni egy veszélyes kutyával ami szabadon kóborol?
► Nem kóborállat, mert törvényi meghatározás szerint:
„E törvény hatálya kiterjed” „a háziasított állatok gazdátlan egyedeire (kóborállat)” ← 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről 2. §
► Mivel nem kóborállat (nem gazdátlan), így nem önkormányzati kötelező feladat a befogása. ← fenti törvény 48/A. § (3)
► Az állatvédelmi hatóság állatvédelmi bírságot szabhat ki.
„A bírság alapösszege tizenötezer forint.”
„A mulasztó” „az állat szökésének megakadályozásáról nem, vagy nem megfelelően gondoskodott” „alkalmazandó szorzó” „6”
↑
244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet az állatvédelmi bírságról 2. § (1) és 4. melléklet h)
Ez tehát azt jelenti, hogy - alkalmanként – 6 * 15 000 = 90 000 Ft a bírság mértéke.
► Az állatvédelmi hatóság:
„A Kormány állatvédelmi hatóságként”
„a települési önkormányzat jegyzőjét, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjét, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyzőt (a továbbiakban együtt: jegyző) jelöli ki.” ← 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet
a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről 5. § (1) f)
Tehát, valóban a jegyzőhöz lehet fordulni.
Több ilyen kérdés van itt a GYK-n is.
A gyepmester – jogszerűen - nem fogja be, mert nem kóborállat. (Sok helyen a kóborállatot sem, mert nagyon sok településnek, pénzügyi okokból, nincs velük szerződése, sőt, még alkalmi esetekben sem hívják ki őket.)
A jegyző meg nemigen bajlódik vele, kistelepülésen nem is akar haragost.
Kívánom, hogy eseted legyen kivétel, de tapasztalatom szerint semmilyen intézkedés sem szokott történni. A személyes tapasztalatot bővíti az a kör, hogy idővel, privát üzenetben meg szoktam kérdezni az itteni kérdés kiírókat, mire jutottak. Nos, semmire.
Aztán, ha valahol súlyos kutyatámadás történik, akkor az országos média hírt ad róla. És a riportokban nemegyszer elmondják az emberek, hogy sokan féltek, sokfelé panaszkodtak, de semmi sem történt.
Tudok olyanról, hogy próbálták veszélyessé nyilváníttatni az ilyen közterületen kószáló ebeket, mert akkor erősen szigorodnak a tartási feltételek és a szökés következményei. Akár egy szökés is az állat életének kioltásával jár. De, el sem indult az eljárás, mert azt adott fizikai sérülés okozása esetén kezdeményezheti a jegyző. Igaz, ha ilyen eset jut tudomására, akkor már kötelessége. ← 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról 17/C. § és 4. számú melléklet.
↓
↑
Érdemes megnézni, hogy embernek 8 napon belül gyógyuló sérülés okozása esetén csak írásos figyelmeztetés adható.
Az eb veszélyessé nyilváníttatását csak embernek okozott 8 napon túl gyógyuló (ha nem egy háztartásban él a kutyával, mert egyébként még így sem), embernek okozott súlyos-, maradandó-, vagy halálos sérülés okozása esetén kezdeményezheti a jegyző. Vagy, ha közterületen, más kutyának okoz halálos sérülést.
És, attól, hogy a jegyző ilyen esetekben kezdeményezi a vizsgálatot, még nem biztos, hogy a szakértő veszélyesnek is találja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!