Ivartalanítás szuka kutyanak. Mit tegyunk?
Az se ritka, hogy belehal az ivartalanításba?
Milyen kutyus?
Az ivartalanitas rutin mutet, es rendkivul minimalis az esely arra, hogy belehaljon a mutetbe.
Viszont ha nem ivartalanitjatok, akkor sokkal nagyobb eselye lesz annak, hogy mehgyulladasa, emlodaganata lesz, es abba bizony belehalhat.
Szoval ha az eselyeket nezitek, akkor egyertelmu, hogy az ivartalanitassal jar a kutyatok jobban. Minel tovabb huzzatok a mutetet, annal rosszabb a kutyanak is, mert egy fiatalabb szervezet gyorsabban felepul a mutet utan, mint egy idosebb kutya. Bar nem irtad, hogy milyen idos kutyarol van szo.
Nem kell ennyire felni ettol. Keressetek egy jo, megbizhato orvost, es nem lesz semmi gond.
A tapsztalataim szerint SOKKAL ritkább az ivartalanításban elpusztulás, mint az elmulasztásának a következményei, legyenek ezek rákos megbetegedések, vemhesség miatti gondok vagy akármi más.
A ismrettségi körömben az utóbbi kb 6 hónapban 3 szuka kutyának lett daganata, egy akkor el is pusztult, egyet hónapokig kellett kezelni, talán mostanában van már nagyjából jól (sosem lesz olyan, mint korábban), a harmadik viszonylag hamar jól lett.
Minden műtét jár kockázattal, ahogy ez az embereknél is van, de gondoljatok bele abba, hogy nélküle sokkal nagyobb kockézatok vannak.
Ezt a gyerekes butaságot, hogy jajj, nem merjük nagyon gyorsan felejtsétek el. Ilyen totojázós társaságot nem láttam még...
A daganatos betegségekben való elpusztulás sokkal gyakoribb, mint az, hogy ivartalanításba halnak bele.
Nekünk ősszel volt ivartalanítva a kutyánk (szuka, 6 hónaposan). A műtétet jól viselte. Nekünk utána fellépet egy komplikáció, amiről nem az orvos tehet. A kutyánk szervezete nem bírta a belső fonalat, így begyűlt a folyadék 1x újra műtötték (először azt hittük, hogy szétnyílt belső varrat a szaladgálás miatt), utána is gyűlt, és akkor derült, ki, hogy a szervezete nem bírja. DE ez kb 100.000-ből egy a dokink 5 éve a saját macskájával volt ugyanez. De mindezek ellenére nem bántam meg, nem döntenék máshogy, ugyanúgy ivartalanítva lenne. A kutyát nem igazán viselte meg a dolog. Mostmár semmi baja. El kell fogadni, hogy a műtétek rizikóval járnak. Ha nem ivartalanítod akkor még nagyobb az esélye, hogy daganatos lesz. A másik kutyánk (13 éves lesz) nincs ivartalanítva, alma is volt, és emlő daganata van (áttétes, nem lehet műteni). Ha visszamehetnék az időben, akkor ő is ivartalanítva lenne. (volt 1 párja akitől az alom is volt, ő lett ivartalanítva) Szóval inkább ivartalanítsd. + a miénk volt álvemhes, az is pocsék a kutyának is és neked is. Ráadásul ha elszökik, vagy bemegy egy kan akkor sem lesz baleset.
Ha ennyire félted a műtéttől, akkor keress egy nagyon jól felszerelt állatorvosi rendelőt, vagy vidd állatkórházba, ahol előtte alaposan kivizsgálják és csak úgy vágnak neki a műtétnek. Oszd meg az orvossal a félelmeidet és kérdezd ki alaposan.
Egy kistestű kutyánál nagy baj, ha "véletlenül" összejön egy nagyobb testű kannal. (Egy ismerős bácsi tacsija néhány olyan kiskutyát fialt, aminek az apukája biztosan nem egy kicsi kutya volt. A tacsi túlélte, de az állatorvos elég keményen lebaltázta a gazdit a kutya ivartalanítása után)
Ivaros szukáknál sajnos nagyon gyakori a gennyes méhgyulladás és az emlődaganat. Mindkettőbe belehalhat a kutya, ha nem veszik észre időben. Van olyan kutya, aki nagyon jól bírja a fájdalmat és mire észreveszed, hogy baja van, már késő.
Tüzelő szukával sétálni meg aztán egy élmény! Még ősszel volt "szerencsém" egy hölgyhöz, aki a tüzelőbugyiba bújtatott kutyusát sétáltatta. Egy épp szökésben lévő kan elkezdte őket követni. A hölgy teljesen kétségbe esett. Mázlija volt, hogy ismertem a kutyát. "Don Juan" nem akart velem jönni, annyira lekötötte az udvarlás, ezért otthagytam őket és rohantam a gazdijáért, remélve, hogy otthon vannak. A gazdinak sikerült hazavinnie a szökevényt.
Vannak még jó sztorijaim tüzelő szukákkal :)
Én is nagyon be voltam tojva a műtétek előtt (több kutya, macska), de egyszer kell túlesniük rajta és utána nyugodt életük lehet.
Nálunk mondjuk napközben kint vannak a kutyák (kinti-bentiek egyébként), de nem tudnám őket nyugodtan otthon hagyni, ha félnem kellene attól, hogy a hormonjaik miatt elszöknek, vagy bemászhat hozzájuk egy hívatlan vendég.
Az en kutyamat most ivartalanitottak. Elotte vervetel. Rossz volt a vereredmeny. Kapott antibiotikumot plusz vitamint. Meg akkor is rossz volt. Akkor kapott valami turbositot. A verlemezke szama a beka segge alatt volt, de azt mondta a doki semmi gond majd ad neki plazmat mutet kozben szerinte ez fajta jellemzo lesz mert nem tudja felhozni normalisra.
Izgultam nagyon mert hat verzekeny kutyat muteni megis... aztan a mutet utan mondta a doki hogy egyaltalan nem volt verzekeny nem is erti. Viszont meg azt is kikottek a mutet elott hogy ilyen fajtat csak gazosan altatnak. Ennek orultem is mert anno szivbeteg kutyamat is gazosan altattak es semmi baja nem is lett.
Aztan par nappal a mutet utan talalkoztam egy fajtamento csajjal setaltatas kozben o meselte hogy az o kutyaival ugyanez van. Alacsony a vorosvertest de brutalisan. 35 korul. Neki mivel fajtamento es onnan van a kutyus is elkuldtek a vermintat az allatorvosi egyetemre es kiderult hogy nincs semmi baj a kutyaval csak a vorosvertestek merete olyan nagy hogy az atlagos keszulekek fehernek szamoljak.
Szoval en minden teren megnyugodtam es orulok hogy a doktornonk ilyen alapos volt. A masik kutyankat is hozza viszem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!