Mondanátok nekem pár szót a felelős kutyatartásról?
Olvasom a neten de élőben más. Kislányom 8 éves, régóta szeretne kutyát. Panel, csak kistestű lehet.
Írjatok nekem olyan gondokat amikben ütközhetünk, kutyatartás negatívumait. Árakat (chip, ivartalanítás stb.)
Mi az ami rossz lehet kutya tartáskor, bármit amit ti nem szerettek a kutyátokkal kapcsolatban.
Ha amiket írtok át tudjuk hidalni, meg tudjuk oldani, talán jöhet a kutya.
Köszönöm. (gondolkodunk a kutyán, de nem akarjuk pár hónap után vissza adni)
Először is fontos, hogy ilyen kicsi gyereknek csak akkor veszünk kutyát, ha te tudod 100%-ban vállalni a gondozását. Ritka az a 8 éves, aki tényleg felelősségteljesen ellátja a kutyát 15 éven át.
A kutyát minimum 3-4 x ki kell vinni. Nem szabad megpróbálni alomra szoktatni akkor sem, ha kistermetű. És úgy általában, egy kiskutyának ugyanazok az igényei, mint egy nagynak, ugyanúgy kell bánni vele. Kell rendes lenozgatás, szabályok, szocializáció, nevelés. Nem szabad, hogy a flexipóráz végén élje le az életet, mert elengedni nem lehet, verekszik, agresszív.
A napi 3-4 sétából egy legyen hosszú, minimum 1,5 órás. Fontos, hogy ne csak az legyen az összes séta, hogy a kutyafuttatón bandázik, hanem minden nap legyen olyan időszak, amikor ti foglalkoztok vele, legyen az játék, tanítás vagy csak sima csavargás.
Fajtatiszta kutyát csak törzskönyvvel, egészségügyi szűrésekkel rendelkező szülőktől szabad venni, leinformálható tenyésztőtől. Egy ilyen kutya ára 100-150 ezer forinttól kezdődik! Ha ezt nem tudod kifizetni, akkor alternatív megoldás lehet a menhelyi örökbefogadás. A fajtamentőknél fajtatiszta kutyát is örökbe lehet fogadni. Persze általában felnőttet, ami egyáltalán nem hátrány.
Nem szabad bedőlni az olcsón árult kutyáknak, mert könnyen kellemetlen meglepetések érhetnek.
Ezen felül szükség van jó minőségű kajára is. Ez lehet igényesen összeállított házikoszt (pl barf étrend, de semmiképpen nem maradék), vagy jó minőségű táp. Na a jó táp az általában nem az, ami agyon van reklámozva. A pedigree, chappy, friskies stb mind felejtős. Jó márkák pl a Josera, Acana, Brit.
Végül fontos, hogy elolvassatok pár könyvet a kutyatartásról. Itt nem lehet mindent leírni, rengeteg tanulnivaló van.
Fontos az is, hogy alaposan utánanézzetek a választott fajta igényeinek. Például gondolom azért akartok kistestűt, mert annak kevesebb mozgás kell. Nagy tévedés! Sok kiskutya van, amelyik mozgásigénye átlagon felüli. Pl a terrierek szinte mind ilyenek, köztük a közkedvelt öleb, a yorki.
Fontos, hogy legyen lehetőségetek suliba vinni a kutyát. Nem feltétlenül kell, de ha elakadtok, akkor készen kell állni arra, hogy elvigyétek szakemberhez. Gondoljátok végig, ha hogy akár a pénz, akár a távolság akadály-e.
Pár éves menhelyi és kutyaiskolai tapasztalattal próbálok neked felsorolni okokat, amiért az emberek le szokták passzolni a kutyájukat, vagy segítséget kérnek, mert kivan a tökük tőle. Ezek egy része eljesen normális, a kutyatartással együtt járó jelenség, a másik része nem törvényszerű, de bárkivel előfordulhat.
- drága (pl. egy betegség esetén több tízezreket ott lehet hagyni állatorvosnál, de ha viselkedési problémái akadnak, akkor a megfelelő kutyaiskola sem egy olcsó dolog, vagy pl. kicsi kutyáknál gyakran szükség van kutyakozmetikusra a szőr karbantartásához - szóval kell, hogy legyen a családnak félretett pénze, amit hajlandó a kutyára szánni szükség esetén)
- "mocskos" (kutyaszőr, lógó pofájú fajtánál nyál, kölyöknél pisi-kaki szakaszét, eső után tiszta piszok, stb., tisztaságmániásoknak ezek komoly kihívást jelenthetnek, de ha nem akarod sterilen tartani a lakást, csak simán civilizált állapotban, akkor ezen különösebben nem érdemes pörögni)
- tűrhetetlenül viselkedik (nem megfelelő fajta- és egyedválasztás, nem megfelelő mozgatás, foglalkozás, nevelés esetén fordulhat elő; panelben különösen problémás lehet, ha pl. szeparációs szorongás alakul ki a kutyánál, és egyedül hagyva egész nap ordít, de ezer más probléma is adódhat, amik egyébként általában megoldhatóak megfelelő szakmai segítséggel, ha a család is odateszi magát, és nem varázslást vár)
- nyaralásnál hosszabb családi programoknál macerás vele is számolni (meg kell oldani a napi 3 sétát, ismerőssel, vagy kutyapanzióval)
- amíg a kutya nincs rendesen megnevelve (kölyökként hazakerült kutya esetében ez 2-3 év is lehet, felnőtteknél általában rövidebb idő), addig sok energiát kell belefeccölni, és tudomásul kell venni, hogy nem minden gondot okozó viselkedését lehet két hét alatt leépíteni (kölyköknél a teljes szobatisztaság pl. önmagában több hónap lehet)
- 10-15 évig tudnod kell gondoskodnod róla, akkor is, ha a gyerek elmegy kollégiumba, és egyedül maradsz az öreg, betegeskedő kutyával
Nagyjából úgy lehetne összefoglalni, hogy a kutyanevelés időt, energiát és pénzt igényel, és már a kutyaválasztásnál nagyon tudatosan kell hozzáállni a dologhoz, hogy tényleg passzoló társat találjatok.
Ha anyagilag belefér, akkor én a helyedben szakembertől kérnék segítséget a kutyaválasztáshoz. Rengeteg szempont van, amit érdemes figyelembe venni, pl. el kell tudni dönteni, hogy kölyköt veszel-e vagy idősebb kutyát fogadsz örökbe, tisztában kell lenned a kutya igényeivel, temperamentumával, tudnod kell, hogy bizonyos előnyös tulajdonságok milyen negatívumokkal járnak együtt.
Ha bedőlsz pl. az olyan nézeteknek, hogy az okos meg az aktív kutya a jó, de igazából se időd, se kedved nincs vele minden nap aktívan foglalkozni, akkor a fejeden fog ugrálni az állat, és változatos viselkedési problémákat fog összeszedni unalmában. Vagy ha elhiszed, hogy a kicsi kutyáknak kicsi a mozgásigényük, nagyon pofára eshetsz egy pincserrel. Ha azt várod, hogy a csivava majd szívesen játszik egész nap a gyerekkel, szintén. Ha azt hiszed, hogy amelyik kutya először a nyakadba ugrik és erőszakosan mászik rád, az "kiválasztott", akkor hazaviheted az alomból a legakaratosabb, legpofátlanabb kölyköt. Ha veszel egy terriert vagy egyéb makacs fajtát (yorki, tacskó, stb.), de nem vagy elég határozott és következetes, könnyen egy agresszív idegesítő hörcsög pórázának végén találhatod magad. Ha szerettek nagyokat kirándulni hegyen-völgyön, komoly problémáitok adódhatnak egy francia bulldoggal. Ha azt hiszed, hogy a kölyöknevelés egy több hónapos rózsaszín mosolygós cukiságtúltengés, akkor kb. a második héten fogsz végleg csalódni az egész kutyázásban úgy ahogy van.
Természetesen ezek nem törvényszerűek, most csak pár jellemzőbb dolgot mondtam. Egy jó kiképző, aki alapvetően családi kutyákkal foglalkozik, segíthet jó döntést hozni, a megfelelő egyed kiválasztásában pedig a tenyésztő, vagy befogadás esetén az ideiglenes befogadó vagy a menhely alkalmazottai tudnak segíteni. Hétről hétre találkozom olyan gazdákkal, akik a problémáik felét megelőzhették volna, ha belefektetnek legalább annyi energiát a kutyaválasztásba, amennyit egy okostelefon vásárlásába szoktak.
Ha pedig kölyök lesz, akkor nagyon meg kell nézni, honnan veszed. Jófogásról, akárhonnan 20-30-40ezerért nem veszünk kölyköt, eleve mert nem biztos, hogy az lesz belőle, aminek vetted (ismeretségi körben vettek egy 8 hetes havanese-t, akiről kiderült, hogy 4 hetes újfundlandi keverék, 60 kilós lett a szentem), és a nem szakszerű tenyésztés és kölyökkori ellátás miatt mindenféle egyéb gázok jelentkezhetnek nála (súlyos betegségek, hozott viselkedési problémák), amik nagyon meg tudják keseríteni az életedet. 100ezer alatt általában még háromlábú kutyát sem kapsz rendes tenyésztőtől, így készüljetek, egy jó tenyésztőtől a pénzedért cserébe viszont azt kapod, amit vársz, megfelelő küllemmel, jellemmel, előnevelve, félig szobatisztán, egészségügyileg tip-top állapotban, folyamatos kapcsolattartással, segítséggel.
Érdemes könyveket is venni (a gyerek is biztos örülni fog neki), kutyatartásról, tanításról nevelésről, csak hogy képben legyetek. Ha csak egy könyvet ajánlhatnék a témában, akkor az Cesar Millan: Rövid útmutató a boldog kutyához. Abban aztán minden benne van, amit egy kezdő gazdának tudnia kell, szerintem neked is pontosan azokra az információkra van szükséged, hogy átlásd, mit is vállalsz egy kutyával.
Egyébként ha az ember tényleg akar kutyát, és örömmel áldoz rá időt, pénzt és energiát, akkor nagy baj nem lehet. Szinte minden életmódhoz meg lehet találni a megfelelő fajtát, egyedet. Akkor van gond, ha csak azért kell kutya, hogy legyen, és elvárnád, hogy magától legyen Rex felügyelő, aki soha nem csinál semmi gázt, és egész nap alszik, amikor nincs kedved hozzá.
Egy kutya olyan, mint egy gyerek, úgyhogy szerintem csak akkor vállaljátok be, ha nagyon-nagyon szeretnétek, mert aztán nincs mese, ott lesz, és rengeteg odafigyelést, költséget, lemondást igényel.
Azt javaslom, tartsatok "próbakutyát", vállaljátok be, hogy vigyáztok ismerős kutyájára mondjuk egy hétig, lássátok meg, hogy mennyire tudjátok az állat ellátását beilleszteni a mindennapjaitokba. Ha a kislányotok egy hét után is ugyanolyan lelkes körülötte, nem unja meg, akkor menjetek tovább ezen az úton.
És néhány negatívum, amivel kutyatartó szembesülhet:
- kosz mennyisége megnő a lakásban (szőr, sáros lábnyom, így-úgy bevitt szemét, nyál, széthordott kaja, kiskutyánál bepisilés-bekakilás)
- a kutyát le kell vinni naponta 3-4 alkalommal, ha esik, ha fúj, ha mínusz 20 fok van akkor is
- előfordulhat rongálás, főleg kiskutyánál (cipők, bútorok, kábelek megrágása, de hallani mindenféle horror sztorit tapéta-letépő, virágot kiásó stb. kutyákról - persze ez nevelés kérdése)
- kevesebb marad a családi kasszában (kutyatáp, orvosi költségek - az alap oltások sem olcsóak, ehhez jön még ivartalanítás, kullancs elleni szer, féreghajtás, vagy ha ne adj isten valami baja lesz a kutyusnak, kutyakozmetika, játékok, felszerelés, kutyasuli)
- a kutya felügyeletét mindig meg kell oldani, pl. nyaralásnál nehézség lehet
Most hirtelen ennyi jutott az eszembe. A kutyás élet szerintem összességében megéri a rengeteg szívást, de tény, hogy van vele szívás bőven :)
Remélem, tudtam segíteni.
Nem olvastam el az előző válaszokat, tehát lehet, hogy ismételni fogok valamit. :) Azt láttam, hogy örökbefogadni szeretnétek, ami tök jó. Ehhez egy pár gondolat:
- érdemes már nagyobbacska kölyök (6-8-10 hónapos) vagy fiatal felnőtt (1-2 éves) kutyát választani. Egyrészt már látszik a várható mérete, ill. a felnőttnél már végleges a méret. Másrészt már jobban megítélhető a kutya természete. Harmadrészt, várhatóan sokkal hamarabb és könnyebben lesz szobatiszta.
Kislányoddal együtt válasszatok majd. 2-3-szor érdemes meglátogatni a kiválasztottat, kivinni sétálni, ismerkedni vele. Olyan kutyust válasszatok, amelyik láthatóan egészséges, vidám, játékos, felszabadult, barátkozó veled is és a kislánnyal is. Ha kölyök, akkor nem baj, ha még felugrál, nyalogat, finoman harapdál, ez természetes kölyökviselkedés, majd ti fogjátok leszoktatni róla. :) Semmiképpen ne legyen ijedős, félénk, vagy agresszív.
Egy normális menhelyen a kutyákat megkezdett vagy befejezett oltási programmal (korától függ), chippel adják örökbe, illetve ha felnőtt már, akkor ivartalanítva. (Ha nem így van, akkor már helyről érdemes választani). Ezeknek a költségeihez részben hozzá kell járulni, így 5-20 ezer Ft közötti árat kérnek a kutyáért, ami persze csak egy részét fedezi a költségeinek, ami a menhely már ráköltött.
Egyébként az oltások, ivartalanítás ára orvostól is, de általánosságban az oltások ára 4-8 ezer között/db, ivartalanítás kistestű szukánál 10-20 ezer körül, kannál inkább 6-10 ezer környékén mozog.
A kutya egész életében előfordulhat, hogy orvoshoz kell vinni, mert beteg lesz, megsérül. Ez igen drága is lehet adott esetben, erre a célra legalább 100 ezer Ft-ot érdemes elkülöníteni, hogy hirtelen baj esetén legyen mihez nyúlni.
Kistestű kutyus eltartására (kaja, bolha-kullancs elleni szer, féreghajtó negyed évente) átlagosan havi 9-10 ezer Ft-ot számolj kiadásként.
Az alap felszerelés megvétele egyszeri nagyobb kiadás, de nem kell a legdrágábbat megvenni, így nem vészes. Póráz, nyakörv, etetőtál, vizes tál, és valami fekhely a kutyusnak, esetleg egy fésű/kefe, nagyjából ennyi szükséges neki.
Ha még nem volt kutyátok, előfordulhat, hogy elakadtok a nevelése során, akkor érdemes kutyasulizni vele (amúgy is, mert ez tök jó a kutyának és gazdik is szokták szeretni). Ennek is ára van természetesen, 20-30 ezer körül szokott lenni egy tanfolyam.
Panelben felnőtt kutyát napi minimum háromszor le kell vinni sétálni, akármilyen időjárás is van. Pl. reggel egy 15-20 perces sétára, kora du. megint, és estefelé egy hosszabb 1-2 órásra. Késő este érdemes még egy negyedik pisiszünetet is beiktatni.
Kölyökkutyánál minél fiatalabb, annál kevesebb időt bír még ki, ideális esetben kb. 2 óránként ki kellene vinni, de így is hetekig, 1-2 hónapig tart, mire nagyjából szobatiszta lesz. Erre lélekben fel kell készülni :)
Kutyák, pláne kölykök szeretnek még mindent megrágni, szétrágni. Kutyabiztossá kell tenni nagyjából a lakást, pl. vezetékhez ne férjen hozzá, amiben áram van. Sok neki való rágnivalóval kell cserébe ellátni.
Nevelni, nevelni kell az első naptól. Eleinte úgy érezheted, mintha még egy gyereked lenne. Nevelni még neked kell, a gyerek inkább a pajtása, játszótársa lesz.
Arra is gondoljatok, hogy ha elutaztok nyaralni például, hogyan oldjátok majd a kutyát.
Szóval, vannak kiadások vele, néha komolyabbak is. Vannak gondok vele: pisi, kaki, szétrágott cipő stb.
Napi legalább 2 és fél, 3 órát kell rá számolni, ez a minimum.
Viszont "kutya nélkül lehet élni, de minek" :) A kislányodnak biztosan nagyon jó lesz, ha lesz egy kutyapajtása. A munka, nevelés és séta része viszont még a felnőtteké, egyedül nem viheti még sétálni ennyi idősen.
én 10 évesen kaptam az első kutyámat. azért akartam kutyát, mert imádtam a tv és egyéb médiák által közvetített "a kutya tökéletes, egy földre szállt angyal" képet. úgy gondoltam h majd fésülgetem, tanítok neki cuki trükköket és mint a tipikus gyerekfilmekben, póráz és minden nélkül csak elviszem a faluba sétálni, ahol csak mellettem fog lenni és tökéletesen viselkedni.
na, hacsak nincs extra nagy mázlid, ez nem fog beteljesülni. 3 év kellett, mire elértünk egy ehhez nagyon hasonlító állapotot...
először húzta, rángatta a pórázt jobbra, balra, ment volna a kerítésekhez acsarkodni, majd később mindent jelölgetni akart. A kutyasuliban gond nélkül nekiment a nála nagyobb kanoknak(persze miután őt is egy csomószor random betámadták...)
tehetsége volt hozzá, hogy a lehető legtöbb helyen hülyét csináljon belőlem... ez ugye azért érdekes, mert az emberek körében két dolog terjed: a gyerek sosem hibás és a kutya sosem hibás. szóval álltam szerencsétlenül a drága kiskutyámmal és annyi vigasztalt, h egyikünk se lehet hibás :) meg ugye mi voltunk rousseau-i nagyon természetes, nagyon tökéletes, tiszta páros, csak valahogy ez mégsem teljesült...
aztán lett még1 kutyám, egy terrier <3, na vele szemben már abszolút nem volt semmi elvárásom. tud egy rahedli fancy trükköt, iszonyú okos, de full neveletlen :D bár még sosem szaladt el mellőlem és sokkal jobban hallgat rám, mint a kutyák nagy többség a gazdijukra. viszont egy igazi gyilkológép... ha nem vagyok a közelben, minden ismeretlen állatot ami fájdalmat okoz neki/nem engedi h megszagolja és elmenekül meg akar ölni. ugye milyen ártatlan és tiszta?
egy éven keresztül játszotta velem h versenyeken megállt a pálya közepén és nem akart továbbmenni, mert nem volt nálam se kaja, se játék... áh, egy kicsit sem haszonleső...
és még utoljára egy nagyon idegesítő szokás: sétánál mikor elkezdenek kakilni, előveszem a zacskót, majd befejezik és belefeszülnek a pórázba, h ok, végeztünk, mehetünk tovább. én ilyenkor mindig visszarántom őket és felszedem a cuccot, de nagyon idegesítő h ők meg türelmetlenkednek közben.
chip ára asszem 3500 egységesen, ivartalanításra nem emlékszem, de veszettség elleni oltás 4-6000 között, féreghajtó pár 100 ft és ha nem akarod h telemenjen bolhával és kullanccsal + havi 2000
na kb leírtam az összes rossz részét a kutyatartásnak az én szemszögemből. ezek után bárki megkérdezhetné h miért is kell nekem egyáltalán kutya? A válasz viszont egyszerű: olyan mértékű szeretetet adnak és olyan cuki random dolgaik vannak, amin bárki cukiságmérője kiakad és 100 szorosan kárpótol az esetleges kellemetlenségekért
Ha kolyokben gondolkodtok akkor az arat bem szamolva is elso kirben 100.000 lesz. Oltaso darabonkent min. 5000 jatekok fekgely box. Ha barmiert dokihoz jell menni kb 10000. Es a kiskutyak gyakran felesznek ol valamit hasmenesuk lesz leesnek valahonnan beutik magukat. Amugy is aggodsz erte akkor is dokihoz viszed ha nem lenne muszaj. Jatekok tap...stb.
Aztan evi egyszer oltas kb 10000 ha nem kersz lime kort. Kullancs es bolha nyakorv 7000ft/felev. Premium tapok 1000-1500/kg termettol fuggoen 100-500gr/nap.
Ivartalanitas 15-30 ezer fugg attol hogy laby-e a kutya. Ha gazos altatas kell dragabb. Jesobbi mutetek amik osmerosoknel elofordultak: patella, buzmirigy, szurkehalyog, serv, gerincserv. A szurkehalyog es a gerincserv brutal draga tobb szazezer.
Szoval igy kb ez. Az a draga amig felno szoval nem bztasag fiatal felnott kutyust orokbe fogadni akit esetleg ki is cizsgaltattok orokbefogadas elott. De annak is lehet baja. Egy szalagszakadas tores pl barmikor elofordulhat. Vagy fulgyulladas. Nekunk egy fulatka is 8000 ftba fajt.
Mit utalok benne? Semmit. De nehezseg a szor fesulese vedleskor mancs folytonos mosasa mikor bejovunk. Illetve hogy mindig gondoskodni kell rola ha el akarunk menni. Vagy vinni vagy szittert talani. Szoval nemcsak az a kerdes hogy ti tudjatok e vallalni hanem h van e jobarat vagy rokon akire lehet szamitani felvigyazasban. Pl nagybatyam azert nem.jott az eskuvomre mert a mamaek szoktak vigyazni a kutyara es ok ugye jottek. Igy nem volt akire 2-3 napra hagyhattak volna... ez azert eleg kellemetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!