Milyen hibák következtében lesz agresszív egy kutya?
7 hónapos kutyus, suliba nem járunk. Most nagyon barátságos nagyon szereti az idegen kutyákat csak enyhén húz és izgatott mikor meglát egyet. nagyon félek hogy agresszív lesz valamilyen módon(tudom hogy magától nem lesz az, mégis félek). mit NE csináljak ennek elkerülése érdekében?
Azt olvastam hogy ha nem engedem oda és megrántom akkor azt fogja hinni hogy félnie kell meg ilyen, viszont mégsem engedhetem oda minden kutyához.
tudom hogy kutyaiskolába kéne vinni viszont nem tudom mikor sikerül végre összehozni már 3 hónapos kora óta keresek és próbálkozok de semmi (tanácsokat nem kérek nem Magyarországon lakom) viszont nem hiszem hogy a megfelelő viselkedést csak kutyasuliban lehet megtanítani. előre is köszi.
Ezer oka lehet.
Simán a nem megfelelő nevelés okozta rangsorprobléma is megjelenhet agresszióban, ez vizonylag gyakori jelenség a kisebb testű kutyák körében, de akármilyen kutyánál előfordulhat.
Bármiféle egyéb frusztráció is okozhat agressziót, akár az ingerszegény életmód, a nem megfelelő mozgatás, foglalkozás, magyarul bármiféle kielégítetlenül maradt igény vagy ösztön.
Illetve a gazda nem megfelelő kommunikációjából is azt veheti le egy kutya, hogy neki agresszívkednie kell bizonyos helyzetekben.
Szóval a megelőzésről inkább a konkrét kutya és gazda ismeretében érdemes beszélni, mert nem tudsz (és nem is kell) olyan dolgokra odafigyelni, amikkel egy bármilyen kutyánál meg tudnád előzni az agressziót; bőven elég megtanulnod, hogy a sajátodnál mik a rizikófaktorok, és azzal foglalkozni.
A tiltástól mindenesetre önmagában nem lesz agresszív, nyugi, ránts bele nyugodtan, ha hülye (de úgy, hogy hasson is, mert a folyamatos cibálás csak olaj a tűzre) :)
A gazda rossz kommunikációja a kutya felé nagyon gyakori. Mikor simogatja, vigasztalja, vagyis dicséri a rettegő vagy épp agresszív, ideges kutyát. Vagy mikor bünteti az amúgy is félős kutyát.
De ahogy Akumi is írta, lehet frusztráció is vagy rossz nevelés, nincs kontroll alatt a kutya, és gyakorlatilag ő dönthet afelől, hogy ki az ellenség és ki nem.
A szocializáció hiánya nyilván alap dolog. Magától nem tud megtanulni egy kutya sem megfelelően kommunikálni a fajtársaival. Ha más, jól nevelt kutyákkal nem lehet együtt szabadon rendszeresen a megfelelő kontroll alatt legalább egy hosszabb időszakon keresztül, akkor vagy félni fog, amiből félelmi agresszió lesz, vagy meg akarja ölni a többi kutyát, esetleg vadászik rájuk.
De lehet félrecsúszott szocializáció, mikor a bandázásban nincs kontroll, és a kutya elkezdi a gyengébbeket terrorizálni, gyilkolni.
Lehet negatív behatás is. Persze jellemzően ehhez is társul a nem megfelelő szocializáció, de az felerősíti ezt a viselkedést,ha egy másik kutyától valami nagyon negatív élmény éri.
És még számos egyéb oka van. Ha nem engeded oda más kutyákhoz, és elrángatod tőlük, az akkor gond ilyen szempontból, ha ennyiben merül ki a kutyákkal való találkozása. Ha mellette megfelelően szocializálod, akkor persze semmi gondot nem okoz, hogy pórázon nem mehet oda idegen kutyákhoz. Sőt, ne is menjen oda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!