Miért tünnek el, egyes kutyákból a szinváltozatok, amiből kevesebb van?
Milyen fajtákra gondolsz, és milyen színváltozatokra?
A kutyák színöröklése nem egyszerű dolog. Vannak olyan színváltozatok, amiket nehéz kitenyészteni is, hát még továbbörökíteni. Ott van pl. a kék merle az egyes juhászkutyafajtákban (skót juhász, ausztrál juhász, border collie, pireneusi juhász, corgi stb.). Két merlét nem lehet egymással pároztatni, mert akkor a kölyköknek negyede-fele gombostűfejnyi vak szemekkel és süketen születik (merle-szindróma). De ha meg az egyik szülő merle, a másik más színű, egyáltalán nem biztos, hogy a kölykök között lesz merle; legfeljebb hordozók lesznek. Ugyanakkor két más színű szülőnek, ha merle-hordozó, szintén lehetnek merle utódaik.
De általánosságban is igaz, hogy a különleges, ritka szín gyakran együtt jár genetikai hibákkal, érzékszervi fogyatékossággal -- más állatfajok esetében is. Pl. kutyáknál, macskáknál viszonylag gyakori, hogy a kék szemszín süketséggel jár együtt; még ha különböző színűek is az állat szemei (mondjuk huskyban van olyan, hogy az egyik szeme kék, a másik barna), a kék szeme oldalán gyakran süket a füle, a másikon nem. A kék szemű, fehér tigrisek mind örökletesen kancsalok, akár látszik rajtuk, akár nem. A sziklás-hegységi pónik egyik különleges színváltozatát, a silver dapple színt örökletes vakság kíséri sokszor. És így tovább.
Szóval az ilyen genetikai hibák miatt kockázatos is lehet ezeket tenyészteni.
Aztán gondolj bele, hogy a mai ismert kutyafajtákat 100-150 éve tenyésztik úgy, ahogy manapság: hogy van fajtastandard, törzskönyv, kiállítások és egyebek. Addig nem léteztek ilyenek, a kutyákat kizárólag használati tulajdonságaik alapján tenyésztették, a szín többnyire teljesen lényegtelen volt. Van nem egy kutyafajta, amelynek régen sokkal több színváltozata létezett. Aztán amikor megszülettek a fajtaleírások, azokban rögzítették az elfogadott színeket is, miközben más színeket meg hibának minősítettek. Ettől még előfordulhat ma is, hogy egy régebbi színváltozat még sok nemzedék múltán is kihasad, visszaüt, mert a szülő(k) hordozó(k), de az adott példányt valószínűleg nem fogják akkor sem továbbtenyészteni. Így a színváltozat lassan eltűnik a genetikai háttérből, a szabályozott tenyésztésnek köszönhetően.
Az is előfordulhat, hogy egy fajtának annyira lecsökken az egyedszáma, hogy természetszerűleg eltűnnek az állományból bizonyos színváltozatok hordozói. Ha eleve is ritkább volt az adott szín, akkor ennek nyilván nagyobb az esélye.
Egyszóval sokféle oka lehet annak, hogy eltűnnek egyes fajták egyes színváltozatai.
"két más színű szülőnek, ha merle-hordozó, szintén lehetnek merle utódaik." Ez nem igaz. Merle csak merlétől születhet.
A többivel egyetértek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!