Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Terelő kutyák terelő munkája...

Terelő kutyák terelő munkája milyen mértékben irányított munka és milyen mértékben önálló, ösztönszerű?

Figyelt kérdés

Világ életemben csodáltam a border collie-kat, rengeteg videót is néztem róluk (meg mellette már terelő kutyákról is), viszont folyton visszatérő kérdésem: látom, hogy a beengedett 4-5-6... kutya szinte parancs nélkül tartja egy csoportban a nyájat és tereli őket a kijelölt útvonalon, viszont a juhász nem sok instrukciót ad nekik. Valóban ennyire önállóan, ösztönből jön náluk (nyilván ez kölyökkortól meg van alapozva gondolom), vagy csak videóvágások mutatják róluk ezt a képet? Gondolok itt arra, hogy ők maguk veszik észre, ha leszakad egy-két egyed a nyájtól, maguk tudják, hogy mikor elegendő csak "terelőbójaként" határt húzni a nyáj mellett és mikor kell beavatkozniuk a nyáj mozgatásába? Sajnos élőben nincs lehetőségem hasonlót látni, így csak ezek a videók maradnak. Neten sok írást nem találtam, csupán annyit, hogy a terelés ösztönből jön, de ez nem válasz a kérdéseimre.

Köszi előre is a választ! :)



2016. máj. 15. 16:50
 1/8 anonim ***** válasza:
75%

Kicsi koruktól van ösztön, de tanítani kell őket :)

Meg kell tanítani, mit hogyan merre

2016. máj. 15. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Munkafüggő. Pl egy border a terelőversenyen nagyon szoros irányítás alatt dolgozik, lépésről lépésre le van vezényelve a dolog. Ott a juhász sípjelekkel irányítja a kutyát, ezért nem tűnt fel, hogy irányít. Egy terelőversenyen máshogy nem is lehetne, hiszen ott mindig más a pálya, a kutya nem tudja magától, hogy éppen mi. Viszont ott a másik véglet, a magyar pásztorok, akik teljesen rutinból dolgoznak a napi munkájuk során, a juhász maximum elkurjantja magát, hogy hééé és a kutyának tudnia kell, mi a feladat. Ott minden nap ugyanazt kell csinálni nagyjából és a juhász nem akar azzal foglalkozni, hogy századszorra is elmondja, hogy nem szabad beengedni a juhokat a szőlőbe. És ezek között is rengeteg átmenet létezik, tényleg függ attól, hogy milyen jellegű a munka, milyen fajta a kutya és még rengeteg dologtól.
2016. máj. 15. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Az ösztön megvan, de a nyugati fajták sokkal inkább függenek az irányítástól, míg a keleti fajták valóban ösztönből terelnek. A nyugatiak hanggal és szemmel terelnek, a keletiek oda is csípnek, emiatt a szilajabb jószágokkal is elbírnak, ami egy nyugati fajtát földbe döngölne (pl. racka, szürke marha).
2016. máj. 15. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Második vagyok. Egy nagyon találó megfogalmazást olvastam valahol: a kutyát nem kell terelni tanítani. Az ösztön. Azt kell megtanítani, hogy mikor és hol csinálja, nem azt, hogy hogyan.
2016. máj. 15. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, ment a zöld mindenkinek!

engem teljesen elvarázsol ezeknek a kutyáknak az intelligenciája, remélem egyszer majd élőben is láthatok minél többet munka közben! :) Viszont azt nem is tudtam, hogy ebből verseny is van. Itt, Magyarországon is? Tudnátok mondani pár helyet, főként a dunántúli területeken? Szívesen meglátogatnék egyet. :)

2016. máj. 15. 19:08
 6/8 anonim ***** válasza:
Igen, Magyarországon is. Messze nem olyan színvonalon, mint Angliában vagy Írországban, de vannak. Nézz utána a terelőfajták klubjának honlapján, vagy a terelő sportbizottságén, vagy a Hungarian Sheepdog Society oldalán.
2016. máj. 16. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
2016. máj. 16. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az ösztön az, hogy a kutya egyben tartsa a nyájat és hajtsa. A francia típusú pásztoroknál az az elsődleges ösztön, hogy összeszedjék, az ember felé hajtsák a nyájat. A bordereknél maga a hajtás okozza az ösztönkielégülést. Tanítani minden mást kell. A nyáj megállítását, fordítását, szétválasztását, lassítását, gyorsítását.


Kölyök korban nem szokták megalapozni ezt, inkább csak magát az ösztönt fejlesztik, a szabályokat építgetik. De mivel kényszerrel történik itt minden tanítás, ezért csak kamasz kor közepétől kezdődik el komolyabban a munka.

Egyébként a magyarok közt is vannak nagyon ügyesek, Szarvas Petra talán a legeredményesebb hazai versenyzőnk, aki egyre több nemzetközi versenyen áll fel a dobogóra.

2016. máj. 17. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!