Hogy kell megtanítani a kiskutyának, hogy ha hívom, minden esetben jöjjön oda?
Néhány nap alatt megtanulta, hogy jön, ha hívom, de ha valami nagyon elvonja a figyelmét, vagy épp nekiáll vakarózni, akkor nem jön. Utána persze jön.
De ha mondjuk elmegyünk egy nyílt terepre sétálni, elengedem és jön egy másik kutya, vagy akármi, amire figyel, akkor is az én szavam legyen a legerősebb?
Jutalmazással tanulunk. Dicséret, simogatás, jutalomfalat. Ül, fekszik, marad és a nem, ereszd parancsok már mennek (kb az esetek 80%-ában).
Ez nem tanulás, hanem nevelés. A tanulásnál a legjobb a jutalmazás, bár ott is eljön az a pillanat, amikor már kevés lesz, amikor a kutya azt mondja, hogy ő nem akarja megcsinálni a feladatot.
Itt jutalomfalattal legfeljebb úgy tudsz dolgozni, ha kiéhezteted a kutyát, és szó szerint az életéért megy be hozzád, hogy ne haljon éhen. Jó módszer ez is, van akinél ez válik be, de ennél gyorsabb és jóval stresszmentesebb, ha jó időben, jól irányzottan büntetsz. Én azt szoktam javasolni a gazdáknak, hogy a második, de legkésőbb a harmadik rászólás után menjen a büntetés. Először kedvesen hívod, majd kicsit keményebben, a harmadik pedig a magadhoz rendelés. És ezután jön a büntetés, ha erre sem reagált. Ha van egy kemény szabály az életében, akkor be fog menni hozzád, akár macskát lát, akár nyulat lát, akár nagyon érdekes szagot talál.
Hát szerintem a behívást büntetéssel irgalmatlan jól el lehet ***ni. Pláne itt, ha jól értem, egy kölyökről van szó, akinél teljesen természetes, hogy figyelmetlen, és nem azt a tanulságot fogja levonni, amit szeretnél abból, hogy elbambult egy pillangó után, és a gazda derült égből villámcsapásként orrbavágta.
Szerintem először nagyon jól fel kell építeni a behívást: nem izgi területen (lakás, saját kert) sok játékkal, nagy örüléssel megtanítani, hogy a gazdihoz lobogó füllel érdemes rohanni. Aztán nehezíthető a feladat figyelemeltereléssel, aztán izgalmasabb területen, más emberek, kutyák jelenlétében, stb, folyamatosan növelve az elvárásokat, de lehetőleg olyan tempóban, hogy ne nagyon legyen hibázás. Azt is érdemes gyakorolni, hogy magától is figyeljen a kutya, hol vagy, erre a séta közben "elbújás" nekem nagyon bejött (persze csak biztonságos környéken!). A marad párosítása hívással is nagyon jó, ezzel maga a hívás válik jutalommá.
Amit nem szabad:
- csak a séta végén, hazamenetelkor behívni, ne azzal társuljon a hívás, hogy vége a szórakozásnak
- kergetni a kutyát
- megbízhatatlan kutyát olyan helyen elengedni, ahol baj, ha nem jön oda (pl autók elé rohanhat, vagy be az erdőbe, vagy nincs idő/lehetőség jól összeszedni). Hosszúpórázzal lehet gyakorolni, illetve kutyaiskolában az oktatók, többi diák tud segíteni, a gazdához hajtani a kutyát (mondjuk ez utóbbi már egy jelzés, hogy otthon erősen foglalkozni kell ezzel).
- az odajött kutyát büntetni, akkor sem, ha csak fél óra után sikerült neki. Legközelebb még kevésbé fog igyekezni, érthető módon. Ha már büntetés, akkor hosszúpóráz, második hívás figyelmen kívül hagyásakor rántás, ha így se, akkor odamész, megkapja a leb***ást/grabancrángatást/ami a kutya vérmérsékletének megfelelő, erősebb büntetés, aztán hátralépsz, és párszor behívod, hogy sikerélmény és jutalmazás is legyen (ha ekkor sem megy oda, akkor nagyobb gondok vannak). Mindezt csak olyan kutyánál, aki már pontosan érti a behívást, és 100%-osan tudnia kellene a feladatot, vagyis nem a 4 hónapos kölyköt próbáltuk kihívni a kutyaovi kicsiarakásából.
Első vagyok, annyival kiegészítem, hogy valóban kölyöknél még nem kell a büntetés. Ha elrohansz az ellenkező irányba, elbújsz előle, akkor magától is teper utánad, illetve ha mindig jutalmazod és kevésszer viszed olyan szituációba, ahol nálad érdekesebb dolgok vannak, akkor eleve szeret bemenni hozzád. Emellett a séta során történő akár engedelmes gyakorlás, játék rengeteget tud dobni azon, hogy eleve a közeledben akarjon maradni.
Második, egy hülyeséget írtál, amivel túl sokszor is találkozok. Helyben maradásból nem hívjuk be a kutyát! Annyi ilyet látok, hogy fiatal kutya, igazából még nem is tudja mi a feladat, de a gazda állandóan kihívja belőle. A kutya mit tanul meg? Ott maradni nem jó, mert azért nem jár jutalom, csak azért, ha elindul. Majd akkor lehet helyben maradásból elhívogatni, pozíció váltásokat kérni a kutyától, ha már 60-70 m-re is, 2-3 percre is el tud menni a gazdi, el tud bújni tereptárgy mögé is. Akkor tudja a kutya a feladatot! Előtte csak totál elrontod az egészet! Mikor pedig valóban ott kéne maradnia a kutyának, mégsem teszi -hisz te ugye azt tanítod meg neki, hogy nehogy ott maradjon-, akkor meg a kutya a hülye, hogy nem csinálja meg a feladatot.
?? Nem hülye a kutya, pont addig marad, amíg fel nem oldom a parancsot. A legalapfokúbb vizsga része a behívás, amihez nem megfogja valaki a kutyát, hanem értelemszerűen maradnia kell előtte.
(Amúgy ha te pontoztad le a válaszom, akkor gratulálok. Nincs nagy jelentősége, de kissé kínos úgy, hogy a válasz nagy részére azt reagáltad, hogy jaaa, tényleg, és ezzel az egy mondattal nem értettél egyet.)
Igen, lebuktam, én ajánlottam annak az ezer kutyásnak :-)
Továbbra sem értek egyet, ha engedély nélkül felkel a kutya, akkor visszafektetem/ültetem, és legközelebb nem fog felkelni. Nem olyan bonyolult feladat ez azért szerintem. Azt is megérti, hogy hiába kell rohanni általában a labda után, ha marad van, akkor marad. Persze nem ezzel kezdjük, és ilyen szempontból értem, mit mondasz, a kutya tanulja meg azt IS, hogy a gazdi odamegy hozzá, és teszemazt megfogja a nyakörvet. De arra most már kíváncsi vagyok, hogy megy nálad a behívás, bh3-ig fogja valaki a kutyát, hogy ne maradásból hívd? (akár privátban, hogy ne offoljuk szét teljesen a kérdést)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!