Hogyan tanitsam a kutyamat porazon jonni rendesen?
Szia, először is milyen nyakörv el sétáltatsz? Mert, ha nem hosszú szemű fotóval akkor szerezz be egyet az ő méretében. Ha ez az eszköz meg van, akkor tedd a nyaka tetejére, úgy mint a kutyakiallitasokon. A pórázt sose húzd hátra, csak magad felé kis rántásokkal. Megpróbáltam leíró Cesar Millan módszerét, ha nem volt egyértelmű, akkor keress rá a YouTuben.
Ui a hosszú szemű fojtó azért jobb mert nem szedi ki a hosszú szőrű kutyák szőrét.
Többféle módszer is van.
Mivel német juhászod van, aki munkakutya amúgy is és szüksége van sulira, munkára, legegyszerűbb, ha elkezditek a kutyasulizást. Ott a legkönnyebb ezt megtanulni, a kiképző meg fogja mutatni a helyes mozdulatokat.
Egyébként húzni nem jó magad felé, mert annál inkább húzni fog a kutya is. Azt kell elérni, hogy ne feszüljön a póráz, és arra rádicsérni. Lehet ezt rövid, erős rántással, vagy ha húz, akkor megállsz és csak akkor indulsz újra, ha lelazul. Ez egy türelemjáték, neked kell kitartóbbnak lenned.
A német juhász amúgy nagyon okos kutya, ha jól csinálod, hamar meg fogja érteni.
"fojton a jatekjat nezi"
LY.
1. Pakold el a játékait!
2. Ha játékok nélkül meg a séta, egyet hagyj elő, tisztes távolban, és úgy gyakoroljatok! Majd fokozatosan közelítsetek a játékhoz!
3. Ha ez már megy, nehezítsd a "pályát" több játékkal!
Azt ugye mondani sem kell, hogy a feladat nehézségétől függően nő a jutalom értéke.
Ha neki már az is nehéz, hogy 5 méterre sétáljon 1 db játéktól, akkor adj neki nagyon értékes jutalomfalatot. Ahogy rutinná válik a dolog, lehet variálni a jutalom értékét (pl. egyszer fincsi jutalomfali, egyszer táp, egyszer buksisimi), majd folyamatosan kevésbé értékes jutalmakat használni és többé-kevésbé elhagyni.
^ bármilyen feladatnál (ül, behívás stb.), bármilyen figyelem elterelő tényezőnél alkalmazható.
"feszesen is tartom a porazt akkor sem"
Ha feszesen tartod a pórázt, az csak felhívás arra, hogy ő is húzzon. Van több módszer is arra, hogy elmagyarázd neki, hogy a te tempódban sétálni jó:
- a cövekelős módszer: amint megfeszül a póráz, te lecövekelsz és addig nem mozdulsz, amíg a kutya nem lazít a pórázon, akkor viszont nagy dicséret, jutalomfalat
- a fordulós módszer: a kutya elkezd húzni, te lendületből megfordulsz, a kutya meg utánad. Normál tempó esetén tömöd bele a jutalomfalatot.
- a kizökkentős módszer: ezt már magyarázták előttem is, ez az, amikor rántasz egyet a kutya nyakörvén/megbököd, de csak annyira, hogy kizökkenjen a húzásból. Normál tempó esetén tömöd bele a jutalomfalatot.
- ültetős módszer: fegyelmezett kutyánál használható. Nem sétáltok, hanem ültök. Ül a kutya, tesztek egy lépést, megint ül a kutya. Aztán növelitek a lépések számát.
- van a "természetben" jutalmazós módszer: ha mindenképp meg KELL szagolni az a nagyon izgalmas fűcsomót a járda szélén, kérhetsz a kutyától trükköt. A legegyszerűbb az, hogy nézzen rád. A jutalom lehet az, hogy megszaglászhatja a fűcsomót. És akkor rögtön nem a környezet ellen dolgozol, hanem a környezetTEL.
(Jutalomfalatokat később el lehet hagyni: a fentebb leírt módszerekkel + a falatok adagolásának ritkításával.)
A kutyák egyediek. A gazdik is egyediek. A kutya-gazdi párosok meg végképp. Nem minden módszer válik be minden kutya-gazdi párosnak. Viszont nem érdemes gyorsan váltogatni a módszereket: a kutyának kell egy bizonyos idő, amíg rájön a játékszabályokra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!