Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanításkor mik a teendők?

Ivartalanításkor mik a teendők?

Figyelt kérdés

Szuka kutyusomat a jövő héten fogják ivartslsnítani. Telefonon konzultáltunk az állatorvossal, mikor az időpontot kértük, csak annyit tudunk, hogy aznap már nem ehet, és pár órával előtte már nem is ihat (délután 5-kor lesz a műtét)

Lakásban lakunk, gyakran felugrik hozzám az ágyra, a fotelba is felmehet, most is a párnám tetején alszik. Ezt hogy akadályozzuk meg a műtét után? Aludni is az ágyban szokott (persze ha fáj neki, biztos lent marad majd a saját helyén, de akkor is aggódom érte), szóval lehet, hogy feljönne?

Meddig kell kapnia fájdalomcsillapítót?

Le kell hordani sétálni, vagy ezesetben a kutyapelenka elég? (eléggé sáros a környék most, nem hinném, hogy jót tenne majd a sebének, és mivel tacskó, ezért a hasát súrolja a fű)

Igaz, hogy nyugodtabb lesz? Nagyon félős, nem szereti az idegeneket. Lehet, hogy az ivartalanítás után bátrabb lesz? Föleg a férfiak és a kan kutyák elől menekül mindig.

Konzerves eledelt kell adni neki, vagy jó a száraztáp is?

Mikor lehet majd újra más kutyák közelébe engedni?

A műtét után különítsek el neki helyet, ahol békésen pihenhet? Meg tudom oldani, hogy egy másfélszer egy méteres területe legyen a szobámban, ott nincs semmi, aminek nekimehet, míg nem tisztul ki a feje, nem tud felugrani sehova, nem is jut ki onnan, és jól látható helyen is van. Ez jó ötlet?

Előre is köszönöm a segítséget!

16/L



2015. okt. 30. 09:49
 1/9 anonim ***** válasza:

Kicsit túlaggódod, legalábbis ha nem idős a kutya (pl. 10 év feletti) és egészségileg rendben van, valamint egy jól felszerelt műtővel rendelkező, rutinos orvoshoz viszed, akkor nagy gond nem lehet, és gyorsan rendbejön. A műtét után gallért kell viselnie a varratszedésig, hogy ne ő maga szedje ki, ill. nyalogassa a sebét. Elég valószínű, hogy utálni fogja, zavarja majd a közlekedésben, de ne essen meg rajta a szíved, ez az ő érdeke. Meg a tied is, sokkal nehezebb és hosszabb egy szétnyílt sebet kezelni, mint elviselni pár napig a gallért.

A gallértól nem biztos, hogy magától is fel tud jutni az ágyra, de lehet hogy nem is akar. Csinálj neki kényelmes fekhelyet lent. Fájdalomcsillapító nem biztos, hogy egyáltalán kell, de ha igen, legfeljebb 1-2 napig. Kérdezd az orvost, milyet és mennyit.

Természetesen le kell vinni, és úgy általában is, bocsánat a kifejezésért, nem kell kinyalni a seggét, extra adag kaját adni neki, meg ilyesmi. Maradjon minden a lehető legtermészetesebb, úgy ahogy korábban volt, az segíti neki a legtöbbet. Sétáláskor húzhatsz rá egy pólót, ha attól félsz hogy nedvesség éri a kötést. Nem valószínű, hogy bátrabb lesz, a félősség nem hormonális eredetű viselkedés.

2015. okt. 30. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Gallér már volt rajta, egyáltalán nem zavarta, pedig egy teljes hétig hordania kellett, szemműtét miatt. Ruhája sajnos nincsen, a környéken nem lehet kapni.

Az állatorvosban meg teljes mértékben meg lehet bízni, nála jobb nincs is szerintem a megyénkben;)

2015. okt. 30. 10:34
 3/9 anonim ***** válasza:
majd az orvos elmondja.
2015. okt. 30. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Na nézzük. Műtét után nem szükséges neki elkülöníteni helyet, a legtöbb kutya ilyenkor próbál elkókadni, de az is lehet, hogy a seb miatt nem tudja kényelembe helyezni magát könnyen egy ideig, és mászkál. Nekem az első kutyám szinte csak pihent, a második meg próbált lefeküdni, aztán fölkelt, nem volt neki sehogy kényelmes jó ideig. Mindkettejük alá extra takarót tettem, mert műtét után nem tudják olyan jól regulálni a testhőmérsékletüket, könnyebben kihűlnek.

Mindenképpen legyen felügyelet alatt amíg teljesen ki nem megy belőle az altatás hatása. Könnyen előfordulhat, hogy hányni is fog valamikor szintén a gyógyszer következtében.

Azt, hogy felugráljon, meg kell akadályozni, esetleg csinálhatsz neki valami rámpafélét, ahol föl tud sétálni az ágyra.

Fájdalomcsillapítót injekcióban fog kapni, meg antibiotikumot is a műtéttel egy időben, aztán az állatorvos meg fogja mondani, mikor kell visszavinni kontrollra, ez általában 1-3 nap között van, és akkor lehet, ad még egy szurit, vagy esetleg tablettát.

Első pár napban csak a dolgát végezni vidd ki, főleg, ha nedves, sáros az idő. Pólóból, trikóból is tudsz neki csinálni ruhácskát, ami védi kicsit a hasát, de az is fontos, hogy ne ázzon át, a sebet lehetőleg ne érje nedvesség.

A doki megmondja, mikor ehet-ihat, de lehet, hogy a műtét napján inni sem lesz nagyon kedve, emiatt se aggódj, hiszen infúziót kapott a műtét során. Időnként kínáld meg friss vízzel, majd iszik, ha szomjas lesz. Valószínűleg másnap valamikor kaphat enni, ha lesz étvágya. A szokott eledelét kapja, fontos, hogy se székrekedése, se hasmenése ne legyen.

2015. okt. 30. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Már leírták előttem, de azért írok én is pár sort, hátha segít valamit.


ivartalanítás után kába lesz, bódult, ekkor rajta kell legyen a gallér már. A földre helyezzétek, lehetőleg radiátor mellé de ne úgy, hogy megégethesse magát, vagy elolvadjon a gallér. Legyen alatta szőnyeg, pléd. Takarjátok is be, mert bódultan kihűlhet kissé. Elvileg kap egy 24órás fájdalomcsillapítót így aznapra már nem kell nektek adni.


A tapasz ami rajta lesz, 2-3 napon belül le fog jönni (kivéve nálunk, mert nálunk már aznap este hiányzott..:D)

Mivel 5kor lesz a műtét, nagyjából 9-11 között fog helyreállni az agya,de még akkor sem lesz százas. menjetek kui sétálni, pisiljen kakiljon ha kell. Ha egyenesen tud menni, kínáld meg vízzel, de ne sokkal, 1-2 decivel. Várj kb. 1 órát, ha nem hányja ki, akkor adhatsz még neki, plusz egy kis puha kaját, konzerv vagy főtt kaja. (puha kaja azért kell hogy ne erőlködjön székeléskor hogy ne szakadjon fel a seb)

Másnap betadinnal kell kenni a sebet majd szárazra törölni aztán pedig hámosító krémmel például körömvirág krém vagy neogranormon. a műtét után 24óráig ne ugráljon lehetőleg, így tiltsd neki az ágyra ugrálást is. Biztos hogy szomorú lesz, mert amúgy is kilesz idegileg, de egy rossz mozdulat, és felszakad a seb. Aztán ha az elfertőződik, súlyos baj lehet..inkább legyen 1 rossz napja. Szerintem varratszedésig ne engedjétek nagyon szabadon futkosni, hanem pórázon. A pelenka zavarhatja, nem biztos hogy fog magától piszkolni rá szóval inkább séta. Ha látod hogy nagyon szomorú, nyüsszög, esetleg nyalni akarja a sebet, lehet fájdalomcsillapító, amit felír a doki de ha van othon algopryin akkor azt is. adagolást kérdezd meg, én a 28kilósomra adtam 2x1et.

A krémezést betadinozást napi 2x kell, értelemszerűen séta után.


Gallért amúgy nem kell nagyon komolyan venni ha szófogadó, ha ottvagy meellette folyamatosan akk meglátod úgy is ha nyalja a sebet.



Utána nem biztos hogy változni fog a viselkedése, mert felnőtt, de hormon n em lesz így lehet nyugisabb lesz. A félelmét inkább leküzdéssel, jó kutyasulival lehet legyőzni.


Kérj vész esetére bármikor hívható számot a dokitól, akit éjjel is zargathatsz. 2-3 nap után felmehet az ágyra de csinálj neki lépcsőt hogy inkább nagyot lépjen mint ugorjon.

2015. okt. 30. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Utolsó, picit csodálkozom pár dolgon, amit írsz. A mi kutyánk egyáltalán nem volt kába, mikor kiengedték, már a saját lábán jött ki hozzánk a váróba, mikor érte mentünk. Nem volt a hasán tapasz, hanem egy ezüstszínű bevonattal volt befújva, és egyáltalán nem kellett kenegetni, sőt kifejezetten nem tanácsos hozzányúlni sem, hacsak nem lesz nedves. Az ezüstszínű cucc ugyanis megvédi. Nekünk azt mondta a doki, hogy csak ha nedvesség éri, akkor az után betadinozzuk. Enni a műtét napján még tuti nem ehet, pedig a miénket dél körül műtötték, de csak másnap volt szabad ennie. Ugrálni meg nem 24 óráig, hanem kb. 7-10 napig biztos nem ajánlott, mi megvártuk a varratszedést, addig nagyon vigyáztunk erre.
2015. okt. 31. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Már korábban volt egy szemműtéte a kutyusomnak, ő is akkor a saját lábán jött ki, mert kapott ébresztést is, de most tudom, hogy nem fog.

Utána néztem, mindkettő lehet: vagy beragasztják, vagy lefújják.

A mozgás náluk nem attól függ, hogy mikor engedjük, mert egy hiperaktív, örökmozgó, "addig futok, míg össze nem esek, és még azután is folytatnám" típusú tipikus tacsiról van szó, szóval csak remélhetem, hogy megviseli annyira a dolog, hogy eszébe se jusson ugrándozni..

2015. nov. 1. 20:11
 8/9 anonim ***** válasza:
Próbálj neki agymunkát adni, ami kicsit le tudja fárasztani. Pl. a klikkertréningben van egy olyan, hogy 100 játék a dobozzal, ha rákeresel a neten, biztos megtalálod. Nekem is örökmozgó a fiatalabbik kutyám, neki egy lábrándításnál volt piszok nehéz korláűtozni az aktivitását, de a klikker, meg pórázas séták sok új helyen, segítettek. (Pórázon elvileg a harmadik nap után már sétáltathatod.)
2015. nov. 2. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

A klikkertréning jó ismerősünk :)

Amúgy megvolt a műtét, első éjszaka szerintem semmit sem aludt, de utána a szerdát átaludta, ma pedig már futkározik a lakásban, egy bőröndön keresztül fel tud mászni az ágyra is, de sétálni még (az állatorvos utasítására) nem vittük le, majd ma délután, ha hazajöttünk a kontrollról.

És neki is csak lefújták a sebét.

2015. nov. 6. 14:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!