Jan Fennel ugyanazt mondja, mint ami a tükörmódszer lényege?
Igen, és még sok más szakértő is ezt mondja. Az intelligensebbje tudja, hogy ez egy általános működési elv, melyre párhuzamosan több országban is rájöttek.
A butábbja meg úgy hirdeti, mintha csak ő találta volna ki egyedül.
Nem hiszem, hogy kutyanevelési elveknél beszélhetünk egyáltalán lopásról. Hiszen ha valami működik, akkor hülye leszel nem használni, függetlenül attól, hogy honnan szereztél tudomást róla. Nem az a lényeg, hogy új legyél meg eredeti, hanem hogy hatékony.
A Fennel által leírt alapelvek működnek, és kb. a tükrösök, a cerbisek, meg Cesar Millan is ugyanezeket mondja, csak kicsit másképp - ami jó amúgy, mert minden embernek más stílus kell, hogy be tudja fogadni.
Szóval ez most olyan, mintha megvádolnád a Suzukit, hogy lop a Fordtól, mert azon előbb volt négy kerék :) Nem lehet lopni, max. felismerni, hogy valami jó, és alkalmazni.
Azért az átfedés sem olyan nagy amúgy.
A gesztusevés gyakorlatilag nincs a tükrösöknél, van náluk "japán vacsora", de az csak egy gyakorlat arra, hogy mennyire tudja a gazda letiltani a kajáról és elküldeni magától a kutyáját, nem egy szokás.
A pórázas történet az kb. ugyan az valóban, de szerintem a legtöbb kutyasuli hasonló módon szoktatja le a pórázhúzásról a kutyákat, ez egyáltalán nem tükrös specialitás.
"Kapu szabály" című dolog náluk is van, de teljesen más. Szintén nem egy szokás, hogy minden kapun a gazdi megy át először, és utána a kutya. Hanem egy szabály, amit a gazda néhány, általa kiválasztott kapura felállít, hogy azon a kutya csak akkor mehet be és ki, ha a gazda külön hívja, amúgy nem. Ennek is praktikus okai vannak (nem hátrány pl. ha a kutya nem rongyol ki minden alkalommal a kertkapun, ha azt kinyitják), amellett, hogy nyilván ha bármilyen szabályt alkotok a kutyának, amit aztán következetesen betartatok vele, a tekintélyem is nő valamennyit.
5 perces szabály sem igazán van, inkább csak azoknak a gazdáknak szokták javasolni, akiknek problémájuk van azzal, hogy túlpörög/felugrál a kutya.
Szóval ez szerintem nem sok. :)
De persze azzal is egyetértek, amit akumi leírt. :)
Ha egy kutya-gazdi párosból bármilyen kiképző működő-kultúrált-boldog kutya-gazdi párost csinál, akkor emelem kalapom, és nem érdekel, hogy milyen cégér alatt, milyen módszerrel, stb. csinálta.
Nem a konkrét szabályokról beszélek, hanem az alapelvről, hogy van ilyen, hogy rangsor, meg hogy a gazdának a saját viselkedésén kell elsősorban változtatnia, ha a kutyától változást vár, mert a kutya a büdös életben nem fog megtanulni magyarul, mi viszont tudunk vele kommunikálni kutyául. Meg hogy a kutyának is vannak igényei, ösztönvilága, amiket bizony figyelembe kell venni kutyaneveléskor.
Szóval nagyjából az itt az alapelv, hogy a kutya szemszögéből nézd az egész balhét, ne úgy, hogy hálátlan dög, kap enni és nincs is verve, aztán mégse jön oda, ha hívom.
A kutya pont ugyan úgy működik Amerikában, mint Magyarországon. Itt nevelési, tanítási módszereknél nem lehet lopásról beszélni. Lehet kicsit átalakítani, elvenni, hozzáadni valamit az adott módszerhez, de a lényege, az alapja attól még ugyan az marad.
Aki elég sokat van nagyon sok féle kutya között és komolyan figyeli őket, dolgozik velük, az előbb-utóbb meg fogja érteni, hogy hogyan is működik a kutya. Itt egy élőlénnyel való kommunikációról beszélünk, itt minden működő módszer fedésben áll a többi működő módszerrel, hisz eleve a kutya, mint faj ugyan az mindenhol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!