Hogyan lehetek felelősségteljes gazdi?
Sziasztok! Az élettársammal úgy döntöttünk, hogy szeretnénk örökbe fogadni egy kiskutyát. Mindenképpen menhelyről hoznánk, és lehetőleg nagy testű kutyát szeretnénk.
Már hónapok óta tervezgetjük, próbálunk tájékozódni a témában, de ahány könyv és cikk, annyi elképzelés. Eléggé össze vagyunk zavarodva, ezért szeretnék most hozzátok fordulni segítségért.
Először is, mire kell figyelni, ha menhelyről hozunk el kölyök kutyát? Miből lehet tudni, hogy egészséges e, illetve mekkora lesz a mozgásigénye?
A másik fontos kérdés, hogy hol tartsuk a kutyát? Mivel nagy testűt akarunk és elég nagy kertünk van, nyilván elsősorban kinn szeretnénk tartani, de beengedjük éjszakára?
A nevelési módszerekről is szeretnék érdeklődni. Mivel kell fegyelmezni a kutyát? Olvastunk sok féle dolgot, a lespricceléstől kezdve a testi fenyítésen át a figyelmen kívül hagyásig. Bántani nem szeretném, de van olyan helyzet, amikor szükséges kicsit fenékbe billenteni?
Mennyi idős korától kezdjük el pórázra szoktatni, és kinti kutyát heti hány alkalommal ajánlott sétálni vinni? Napi mennyi időt töltsünk az idomításával, és mennyit játszunk vele?
Szerintetek a házi koszt, a száraz táp vagy a konzerv a legmegfelelőbb? Kell e nekik vitamint adni?
És úgy általánosságban mik azok a tipikus hibák, amit a kutya tartók elkövetnek?
Kutyaiskolába mennyi idős korában vigyük?
Szeretném, ha a kutyám fizikailag és szellemileg is teljesen egészséges lenne, és nem akarok felelőtlen gazdi lenni, aki nem ért a kutyája nyelvén.
Előre is köszönöm a segítséget!
No hát ha ennyi kérdésetek van, akkor amint a kutya mehet közösségbe (két kombinált oltás után), irány egy jó kutyaovi, ott majd mindenben segítenek. Ezekről a kérdésekről egy komplett regényt lehetne írni, nem egy választ a gyakorin :) De előre szólok, hogy ha ennyire bizonytalan vagy, akkor a kutyaneveléssel is meg fog gyűlni a bajod :D
A kutya kiválasztásával kapcsolatban érdemes a menhelyi dolgozókra hallgatni, ők ismerik a kutyákat, meg tudják tippelni, hogy külsőre meg jellemre milyenek lesznek a kölykök, nem kell egyedül döntenetek. Ha nem valami nagyon putri menhelyet sikerül kifognotok (kevés van hálisten), akkor a kutya egészséges is lesz, nem kell nektek vizsgálgatni, de azért első utatok vezessen a dokihoz, az sosem árt, legalább bemutatkoztok, átiratjátok a chipet, szereztek rá bolha-kullancs ellen valamit, satöbbi.
Na de hogy a többi se maradjon teljesen ki:
A kutyának az a legjobb, ha veletek élhet, engedjétek be a lakásba, ha nincsenek ezzel kapcsolatban kifejezett ellenérzéseitek. Egy kint tartott kutya nem családtag, csak szomszéd.
Fegyelmezni minden kutyát úgy kell, ahogy kell. Magyarul azt csináld, ami hat, ez kutyánként és elkövetett "bűnönként" más, a rondán nézés és a megagyalás meg a két hétig nem szólok hozzád között bármi lehet, nincs egységes recept. Ezért is menjetek kutyasuliba, mert egy jó fegyelmezéssel a nevelés felét megoldottátok.
Pórázra szoktatni rögtön tessék, meg sétáltatni is, amint megvannak a szükséges oltásai, és mehet utcára. Sétálni minél többet, a napi kettő a legideálisabb a kutyának, de egyszer azért illik kivinni minden nap egy-két órácskára bandázni meg világot látni, hogy ne unja magát halálra a kertben.
A tanításával annyit foglalkozol, amennyit szeretnél, csak kérlek, ne hívd idomításnak, nem cirkuszi ló ez... :) Nyilván minél több időt szánsz rá, annál többet fog tudni a kutya, meg annál jobban épül a kapcsolatotok. Persze azért határok vannak, sosem szabad, hogy a kutya megunja meg belefáradjon. Ezt is megtanítják a suliban, hogy mikor kell befejezni, meg egyáltalán hogyan érdemes tanítani a kutyát :)
A játék ugyanez, minél több, annál jobb, csak ne unjon rá a kutya.
Ha akarsz szöszölni a kajájával, akkor házikoszt (lehetőleg BARF, annál jobb nincs), ha nem, akkor jó minőségű táp, a konzervet meg felejtsd el, ízesített víz, és a fogaknak is árt.
Tipikus hiba millió van, de talán egyet tudnék kiemelni: ha nem megy, ne tessék erőltetni, ott a kutyasuli, meg házhoz lehet hívni kiképzőt, csomó dologgal nem kell szívni, mert van megoldás :)
Pont azt akarom elkerülni, hogy meggyűljön a bajom a nevelésével, ezért halogatjuk az örökbefogadást, mert előbb szeretnénk nagyjából kialakítani egy irányelvet, ami szerint nevelni fogjuk, hogy lehetőleg minimálisra csökkentsük az elkövetett hibák számát.
Köszönöm a választ, nagyon hasznos volt! :)
en egyszerubbet tanacsolnek. eloszor is vidd ki setalni a menhelyrol es szerintem az elso kor utan fogod erezni hogy ez neked menni fog vagy sem.
mi szinte az elso perctol szoktatttuk porazra, napi 3x jar setalni ugy hogy kertes hazban van, hetkozben szaraz koszt hetvegen maradek, nem kapott soha vitamint, nem jart kutyaiskolaba en tanitottam, a legnagyobb hiba amit elkovetnek hogy azt hiszik a kutya ember, nem ember ne is viselkedj ugy vele.
van egy tokeletes labradorom, nyugodt kiegyensulyozott, igazi csaladtag. fel evig lakasban velunk lakott utana koltoztunk kertes hazba. napi 7-8 orat tanitottuk, foglalkoztunk vele (hala isten a szar teveadasaoknak).
meg annyit fuznek hozza, minden kutya mas, ahogy mi emberek is masak vagyunk. ettol fuggetlenul vannak konnyebben es nehezebben kezelheto kutyfajtak. olyan kutyat valassz amit elso kutyanak szoktak ajanlani.
Teljesen egyetértek akumival (rá amúgy is érdemes hallgatni kutya ügyben). Amit kiemelnék az a kinti-benti kérdés: ha családtagot akarsz, akkor amennyi időt csak tudsz, együtt töltesz a kutyával (szinte mindig ott lehet, ahol ti). Itt is vannak fokozatok, hogy mondjuk a háló már tiltott terület.. aztán ahogy megszereted a kutyád, lehet, hogy ez is változik. Ami fontos, hogy kezdettől fel legyenek állítva a szabályok, sokkal könnyebb kicsiként belenevelni őket. A másik: fáradt kutya jó kutya. Ha le van mozgatva, nem fogja unalomból rongálni a kerted-lakásod. A nagy kirándulások erősítik a falkaszellemet és lehetőséget annak a kutyának, hogy helyzeteket ismerjen meg. A játék, futás, sport úgyszintén jó ebnek és gazdinak is.
Etetés: mi barf szerint etetünk, a kuty is, én is szerettem, és olcsóbb, mint egy jó táp, bár tényleg időt kell bele fektetni. Ha táp, akkor olyan, aminek magas a hús tartalma (az állati eredetű fehéréket és zsírokat hasznosítja legjobban egy kutya, így lesz erős immunrendszere is).
Még egy ötlet: a jó állatorvos kiválasztása mellett utánanéznék a kutya tartási és sétáltatási szabályoknak a lakóhelyeden, hogy ne érjen meglepetés.
Köszönöm a választ!
A kinti-benti tartásról még lenne egy kérdésem! Sokan azzal riogatnak, hogy ha télen bent alszik a kutya, de reggel amikor dolgozni megyek és kiengedem, akkor megfázik. Természetesen kint is lenne neki egy kutyaól, ahová behúzódhat. Erről mi a véleményetek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!