Milyen oltások kellenek és milyen időközönként a kiskutyámnak? Mikor lehet vele utcára menni?
Kutyák esetében a nálunk alkalmazott oltási/féreghajtási protokoll a következő:
3 hetesen: féreghajtás (tenyésztőnél)
6 hetesen: Parvovírus elleni védőoltás + féreghajtás
8 hetesen: Kombinált (Parvovírus, szopornyica, fertőző májgyulladás, kennelköhögés és leptospirózis elleni) védőoltás + féreghajtás
10 hetesen: Parvovírus elleni védőoltás + féreghajtás
12 hetesen: Kombinált védőoltás
14 hetesen: Veszettség elleni védőoltás + féreghajtás
6 hónaposan: Kombinált védőoltás + féreghajtás
9 hónaposan: Veszettség elleni védőoltás + féreghajtás
Ezután évente ismétlő veszettség + kombinált oltás.
Fontos tudni, hogy a védőoltások hatása nem azonnali, vagyis a védettség csak az oltás beadása után 10-12 nappal kezd kialakulni, ráadásul az első oltások inkább csak előkészítik a szervezetet, hogy a következő oltásokkal a megfelelő immunválasz, vagyis a védettség kialakuljon. Emiatt fontos, hogy a kiskutya a második kombinált oltás után még 10 napig más, ismeretlen kutyákkal ne érintkezzen, és ne sétáltassuk olyan helyen, ahol sok kutya megfordul (az egyik legveszélyesebb kölyökkori fertőzés, a parvovírusos bélgyulladás kórokozója kutyaszéklettel kerül a környezetbe, ahol akár 2-3 hónapot is túlél!). Praktikusan amikor a kiskutya megkapja az első veszettség oltását, akkor már bátran mehet kutyaközösségbe is – ezt használjuk is ki, vigyük más kutyák közé, ha lehetőség van rá, hagyjuk más kutyákkal, kölykökkel játszani, ismerkedni a környező világgal, emberekkel, tárgyakkal, járművekkel.
Mért nem kérdezed az állatorvosotokat?
Szia! Amint elhozod a kiskutyát a tenyésztőtől, érdemes állatorvoshoz menni vele. Ideális esetben a tenyésztőnél már megkapott legalább egy, inkább két oltást, ezt az oltási könyvben megnézheted. Ha nem kaptál ilyet a kutyuval, akkor minden bizonnyal nincs még oltása. Ebben az esetben még fontosabb, hogy mielőbb orvoshoz jusson. Amikor már az anyatej sem védi, a kiskutya nagyon könnyen kap parvovírust.
A doki ad neki féreghajtót, ha eddig nem kapott és beoltja, valamint azt is pontosan elmondja, mikor menj legközelebb és milyen oltásért.
Utcára vinni a kiskutyut minimum két oltással szabad, de jobb, ha inkább megvárod a hármat. Vannak az országban parvovírussal különösen szennyezett területek, s azt is tudnod kell, hogy ebből a betegségből nagyon nehezen és kevés kiskutya gyógyul. Legtöbben elpusztulnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!