Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Társasházi kutyatartási...

Társasházi kutyatartási szabályok?

Figyelt kérdés

Rengeteg kérdést láttam ezzel kapcsolatban kiírva és megannyi féle választ.

Akkor tisztázzuk le.

Kell előzetesen a szomszédok beleegyezése hogy te a saját lakásodban tarthatsz-e kutyát?Vagy ez alkotmányellenes? Valaki egy linket konkrét rendeletről tudna küldeni?

Nálunk a házban van egy fiatalember és a családja,övék a lakás és szerettek volna egy kiskutyát venni lányuknak,és megkérdezték a szomszédokat,hogy engedélyezik-e.2 szomszéd azt mondta a szabályzat szerint itt nem lehet kutyát tartani és durván leszidták a férfit,hogy itt bizony nem lesz eb.

A kiírás így szól: "Kutya tartásába minden lakónak egyöntetű beleegyezése szükséges."3 lakó beleegyezett,ha a kutyát rendesen nevelik és ügyelnek a közös helyek tisztaságára.

Akkor a 2 illetőnek van vétójoga? Valóban beleszólhatnak és elvehetik a kutyát?



#kutya #társasház #szabályzat #szomszédok beleegyezése
2015. aug. 2. 21:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ez a rész vonatkozik a társasházra is:


"A kedvtelésből tartott állatot úgy kell tartani, hogy az állat tartása lehetővé tegye annak természetes viselkedését, ugyanakkor a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja."


A kulcsszó a tartósan és a szükségtelenül. Tehát, ha elmegy valaki az ajtó előtt és a kutya megugatja, az nem tartós zavarás és szerintem nem is szükségten, hiszen egyrészt hasznos, másrészt a kutya természetes viselkedéséhez hozzá tartozik a terület védelme.


[link]


Ez meg elég egyértelmű. Ha az önkormányzat nem szólhat bele, akkor egy sokkal kisebb jogkörrel rendelkező társasház főleg nem szólhat bele, hogy a saját lakásomban tartok-e kutyát, egészen addig, amíg nem zavarom vele a környezetemet.

2015. aug. 2. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
És a házirend?Feljelenthetnek ha a házirend kimondja az egyöntetű beleegyezést de én meg sem kéredezik őket?
2015. aug. 2. 23:32
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A házirend nem lehet ellentétes egy magasabb rendű jogszabállyal. Ezeket a házirendeket már baromi régen írták és azóta sem változtattak rajtuk, minden alkotmányba és jogszabályba ütköző rendelkezéseik érvénytelenek.

Tehát nyugodtan tarts kutyát és próbáld úgy nevelni, hogy ne zavarja a többi lakót.

2015. aug. 3. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Így van. Puffoghatnak, jogilag nem mennek vele semmire, nem köthetnek beléd.


Én társasházban lakom, az egyik kutyás szomszéd vett egy második kutyát. Elvileg a házirend a többi lakó beleegyezéséhez köti, gyakorlatilag meg senkitől nem kell engedélyt kérni, szóval vannak ilyen finomságok :)

2015. aug. 3. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Akinek még aktuális (2016. szeptember 02-i hír):


"Irányadó döntés született ma a Fővárosi Törvényszéken! Ezzel megszűnt a társasházak visszaélésének lehetősége.


Irányadó döntés született ma a Fővárosi Törvényszéken! Ezzel megszűnt a társasházak visszaélésének lehetősége.


A döntést megelőző per egy gyakori problémából fakad, mellyel a kutyások nap mint nap találkoznak: egy társasház úgy döntött, a Szervezeti Működési Szabályzatukat módosítják úgy, hogy abban meg legyen szabva, hány kutyát lehet egy lakásban tartani a társasházban. (Sok olyan eset is előfordul, melyben a társasház nem csupán az ebek számát korlátozza: néhol egyenesen tiltják a kutyatartást.)


Első fokon a társasház javára ítéltek, ám a fellebbezés után másodfokon már jogerős döntés született a kutyások javára - mondta el kérdésünkre Dr. Pozsonyi Anikó ügyvédnő. - Mivel az ítélet ma született, így annak írásos formáját 30 nap múlva kapják kézhez az érintettek.


Tehát a társasházak a Szervezeti Működési Szabályzatukban nem korlátozhatják a kutyatartást!


Az alábbiakban Dr. Pozsonyi Anikó tájékoztatása olvasható:


Örömmel tájékoztatom a társasházban lakó ebtartókat, hogy a mai napon iránymutató döntés született a Fővárosi Törvényszéken.

Egyes társasházak, az utóbbi időben több esetben módosították úgy a Szervezeti Működési Szabályzatukat, illetve házirendjüket, hogy megtiltották, illetve korlátozták a magánlakásban tartható ebek számát, noha a 41/2010(II.26.) Kormányrendelet és az azt értelmező alkotmánybírósági, illetve kúriai döntések már elvi éllel mondták ki, hogy ebtartás darabszámra nem korlátozható.

Az AB az önkormányzati rendeletek vonatkozásában már egyértelművé tette, hogy a jogszabály országos hatáskörű, azzal ellenkező tartalmú önkormányzati rendelet nem születhet, arra azonban még nem volt precedens, hogy bárki a társasházi SZMSZ-t elfogadó közgyűlési határozatot támadta volna meg hasonló okból.

Ma JOGERŐS ítélet született a Társasházi törvény 17.§ (1) a )helyes értelmezéséről aminek lényege, hogy a társasházi SZMSZ csak azt tilthatja meg, hogy a lakó magánlakását , nem lakás, hanem pl. irodai célra használja, vagy hasznosítsa. Még ebben az esetben is az SZMSZ-ben pontosan meg kell határozni, mely célra nem hasznosítható, de ezt is csak a jövőre nézve. Ilyen lehet pl., hogy magánlakásban nem működhet nagy forgalmú iroda, üzlet, vagy más nyilvánvalóan nem lakáscélú tevékenység. Az, hogy ki, mit tart a lakásába magánügy, ha valaki azt állítja, hogy a tevékenység zavaró, birtokháborítási pert indíthat, amiben azt bizonyíthatja, hogy a tevékenység szükségtelen mértékben zavaró.

Dr.Pozsonyi Anikó ügyvéd"


Forrás: [link]

2016. dec. 24. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!