Szerintetek ki a hibás?
Próbálok nagyon tárgyilagosan írni, nehogy elfogultnak tűnjek.
Adott egy 6 hónapos közepes testű kutyus, akivel a gazdája lement sétálni a kutyafuttatóra, ahol a kutyát elengedte pórázról.
Illetve adott egy 60-as évei közepén járó nő, aki szintén a kutyafuttatóban tartózkodott, a kistestű kutyusával együtt.
A 6 hónapos kutya nekiszaladt a nőnek, aki ettől elesett és az esés következtében eltörött a lába.
A nő most kártérítést követel a 6 hónapos kutya gazdájától és perelni akar, amennyiben az nem fizet neki, mivel többször is műteni kellett a lábát a baleset után.
A 6 hónapos kutya gazdája viszont nem tartja jogosnak, hogy a nő pénzt kér tőle és ezért nem is akarja kifizetni a kórházi kezelés költségeit.
Szerintetek kinek van igaza?
Szerintem ez egy szerencsétlen baleset. Nem hiszem, hogy a 6 hónapos kutya gazdája felelős lenne, tekintve, hogy mindez a kutyafuttatóban történt, ahol jogosan van szabadon a kutya.
De ez csak az én véleményem, nem tudom, a jog mit mond.
Nehéz kérdés. Nem vagyok jogász, így csak a privát véleményemet fogom leírni, ami nem biztos, hogy ugyanaz lesz, mint a per eredménye.
Szerintem valamelyest jogos a néni kérése, bár ugye attól függ, hogy ez okoz-e neki valamilyen pénzkiesést. Mert a nyugdíjt így is- úgy is megkapja, ha nyugdíjas. A műtétek pénzbe kerülnek? A kórházi benttartózkodás is? Azokat szerintem jogos, hogy kifizetteti. Meg azt is, hogy ha a kutyára addig vigyázni kell, és olyanra bízza, aki ezért pénzt kér.
A kutyafuttató házirendjét kellene megnézni.
Kutyaiskoláéban pl. ezt találtam:
"Kiképzésen részt venni kizárólag a megfelelő és a kiképzők által ellenőrzött felszereléssel lehet (póráz, nyakörv, hám, jutalomfalat, játék, stb.)."
Ha a kutyafuttatóban a kutya úgy lett elengedve a pórázról, hogy ezt a házirend nem engedi, akkor a kutya gazdája a hibás, ha viszont elvárt gondosság mellett lehet, és a néni később vitte oda a kutyát, akkor ő.
EU-ban a gazda felel a kutya miatt. Nekünk egy kistestü kutyánk kifutott a kocsi elé, majd 120ezer ft-os kárt okozott. (repedés, ködlámpacsere, fényezés, ennyi a hivatalos ár márkaszervizben)
A vezetöt ismertük, jogosan kérte a kára megtérítését. A ház biztosítására ki lehetett fizetni. Ha nem lett volna a ház biztiosítva, beperelhet, és valószínü nyert volna.
Nem tudm a fenti esetben mehet-e ház biztosításra, már ha van.
Egyébként ahol már régebben ez a rendszer van, nyugateurópában, a kutyára külön lehet (v. kell) biztosítást kötni.
A kórházi kezelés TB alapon nem fizetős. Kutyafuttatóban a kutyák szabadon lehetnek. Ez egy sajnálatos baleset volt és kész. Pech a hölgynek, akinek talán még csontritkulása is van, hogy egy eleséstől így megsérült.
nem kell fizetnie a kutya gazdájának. A hölgy pereskedhet, ha van rá ideje és pénze. Mert magánjogi perben a követelt kártérítés összegének bizonyos %-át be kell a követelőnek előre fizetni.
"Ptk. 562. § [Az állattartás körében okozott kár]
(1) Aki állatot tart, az állat által másnak okozott kárért felel, kivéve, ha bizonyítja, hogy az állat tartásával kapcsolatban felróhatóság nem terheli."
A felróhatóságot az adott helyzetben elvárható magatartás megsértése jelenti.
Én nem tudom, mi az általános gyakorlat, de szerintem erősen a bírón múlik a dolog. Mert az egy dolog, hogy lehetett a kutya póráz nélkül a kutyafuttatóban, de ha akarja, szerintem tekintheti az elvárható magatartás megsértésének azt, hogy a gazda nem akadályozta meg, hogy lerohanjon valakit. Az, hogy a kutya szabadon van, nem jelenti azt, hogy onnantól bármi megengedett, ez a norma szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!