Yorkshire terrier 3 éves szuka kis kutyám állterhes. Tavaly is volt már egyszer ilyen tüzelése után de most megint, mit kell ilyenkor tenni?
Komolyan nme értem miért nem ivartalanitatod.
mennyire jobb hogy tombolnak a hormonjai
gondolkozz felelös gazdaként
Az egyetlen megoldás az ivartalanítás. Vagy megvárhatod,hogy elmúljon magától, esetleg visszamaradjon egy jó kis emlőgyulladás vagy méhgyulladás (ahonnan egyenes út vezet a daganatokhoz), és az álvemhesség ugyanúgy előjöjjön a következő tüzelésnél.
Felejtsd el a pároztatást, NEM megoldás.
Az ivartalanításon két hét alatt túl vagytok, és évekkel fogja meghosszabbítani a kutyusod életét, nem is beszélve az életminőségről.
Ja, és szeretném megosztani veled a tavaly nyári élményemet:
A kutyám tavasszal tüzelt először. Valahogy elmaradt az ivartalanítás: nem volt időpont, aztán kutyasuliba jártunk, aztán nekem nem volt időm... szóval, húzódott-halasztódott a dolog. Telt-múlt az idő, és már javában nyár volt, mikor egyszer azt vettem észre, hogy a kutyám lógatja fülét-farkát, étvágytalan, levert. Beengedtem magam mellé, felhívtam az állatorvost, hogy mi legyen. Mondta, délután vigyem el a rendelésre.
Ahogy a kutya ott feküdt mellettem, elkezdett reszketni. Először csak didergett, aztán ez olyan szintű rángatózássá fajult, hogy komolyan megijesztett. Kapkodta a levegőt, kifeszült, kimeredt a szeme. Megmértem a lázát: 39. Az egyik emlője tűzforró volt és duzzadt, ha megérintettem, összerezzent. Öt perc múlva a láza már 40 foknál tartott. Hazaugrasztottam a férjemet, beraktuk a kutyát a kocsiba és irány az állatorvos.
Az megállapította, hogy ez bizony egy álvemhességből fakadó emlőgyulladás. Ekkor a kutya láza már 41 fok fölött volt. Kapott gyulladáscsökkentőket, lázcsillapítót, antibiotikumot. Otthagytam egy vagyont, de érdekelt is akkor! Hazaérve a kutyát beraktam a lakás leghűvösebb részére, kapott hideg borogatást a hasára meg az emlőjére, ott térdepeltem mellette, míg lement a láza. Még napokig csak szédelgett, az emlője lüktető forró volt.
A gyulladás végül lement, de egy hónapra rá megismétlődött, mert visszamaradt ott valami kis góc, ami megint bedurrant. Megint hidegrázás, rángatózás, rohanás az állatorvoshoz, borogatás. Amint ebből helyrejött, kértem időpontot ivartalanításra, pedig a kutya tenyésztője majdnem kiátkozott érte.
ismerőősöm azt mondta ivartalanítás után nem lesz olyan játékos meg mint most olyan a kutya,azért nem akartam eddig mert nem akarom hogy egésznap csak aludjon meg semmit ne csináljon,remélem a hangulatát nem befolyásolja majd annyira
mennyibe kerül egy ilyen ivartalanítás?
Sajnos az ivartalanítás az egyetlen jó megoldás. Az álvemhesség után sokszor jön a gennyes méhgyulladás, emlőgyulladás, amibe könnyen el is pusztulhat.
Több ivartalanított kutyám és macskám volt már, hidd el, a személyisége nem változik meg tőle. Semmi baja nem lesz, csak nyerhetsz vele: megkíméled az ilyen bajoktól, ivarszervi ráktól stb. Az ivartalanított szuka kutyáim életük végéig ugyanolyan játékosak, mozgékonyak voltak, mint előtte.
A műtét ára állatorvostól is függ, az ilyen pici kutyáknál olcsóbb, mint a nagyoknál, mert az altatót súlyra adagolják. Kb. 10-20 ezer Ft körül lehet, de egyszeri költség, amit a kutyád egészsége érdekében mindenképpen érdemes kifizetni.
És ez az ivartalanítás hogy zajlik?
Felvágják a hasát ki pakolják aztán össze varják?
Az ivartalanítás előtt 24 óráig nem szabad enni adni a kutyusnak, és 12 óráig inni sem. Erre azért van szükség, hogy altatás során ne hányjon, mert akkor megfulladhatna tőle, ha a légcsövébe folyik a trutyi.
Kap a kutyus egy enyhébb nyugtatót, mikor attól elbódul, leborotválják az egyik mellső lábáról a szőrt egy kb. 200 Ft-nyi területen, és a vénájába szúrják az altatót. Jó orvost kell választani, aki ügyesen altat, akkor meg se kottyan a kutyának. Mikor mélyen elaludt, leborotválják a hasáról a szőrt, felvágják, kiveszik a méhét és a petefészkét (nagyon fontos, hogy a méhét is kivegyék!!!! Ha bent hagynák, később még ugyanúgy begyulladhatna! Ismét fontos a jó állatorvos!), aztán összevarrják - belül felszívódó, a bőrét nem felszívódó varratokkal. Kap infúziót, antibiotikumot, ráteszik egy melegítőpárnára és ott maradnak mellette, míg fel nem ébred. Mikor már ébredezik, akkor hazaviheted, hogy otthon, nyugodt környezetben térjen magához. Kap egy gallért a nyakára, hogy ne nyalogassa a sebet. Pár óráig kába lesz, tántorogni fog, az is lehet,hogy bepisil, de az csak pár óra. A legtöbb kutya nagyon gyorsan összeszedi magát. Az én kutyám aznap este már szaladgált.
Oda kell rá figyelni, míg magához nem tér, hogy meleg, nyugodt helye legyen, és ne tehessen kárt magában, ha netán túl korán felkelne, mikor a lábai még nem bírják el. Este már adhatsz neki enni, pl. konzervet, mert attól lágyabb lesz az ürüléke, nem fáj neki annyira a kakilás.
10 napig az a dolgod, hogy megakadályozd, hogy nyalogassa a sebét (erre való a gallér, de lehet naponta kötözgetni is a sebet, csak akkor lassabban gyógyul), meg hogy tiszta helyen legyen a kutya (lakáskutyánál ez alap), és ellenőrizned kell a seb állapotát. Ha duzzadt, piros, nedvedzik, akkor vissza kell menni az állatorvoshoz. Amúgy csak naponta bekened Betadine-nal, és kész.
10 nap múlva kiszedik a varratokat. Ehhez nem altatnak, csak az asszisztens megfogja a kutyust, a doki meg egy kisollóval kicsipkedi a varratokat. Mehettek haza, jobb lett, mint új korában. Ekkor már lehet szaladgálni, és se tüzelés, se álvemhesség, se méhgyulladás, se emlőrák nincs többé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!