Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nagyon szeretnék egy border...

Nagyon szeretnék egy border collie-t, de nem tudom bevállalhatom-e?

Figyelt kérdés
Hamarosan végzek az egyetem első három évével, utána levelezőn lennék, így viszonylag sok időm lenne egy kutyára. Már van egy kutyám, de ő bulldog szóval a mozgás igénye finoman szólva is kevés. Szeretnék egy sportosabb kutyát is majd mellé, és ez a fajta nagyon tetszik, de nem tudom, hogy a kertet mennyire túrná fel, van kerti tavunk is. Nagycsaládban élek, van kisebb testvérem is. Ha egy kevésbé munkavonalas kölyköt keresnék, (pl. show borderek közül) aki nyugodt természetű, letudnám mozgatni anélkül hogy rámenne az egész napom? Előre is köszönöm!

2015. jún. 1. 23:23
 1/7 anonim ***** válasza:
47%

Először is; van fajtatiszta kutyára 100-150 ezer forintod?


Az, hogy a kertben mennyi kárt tenni, illetve hogy a családtagokkal hogyan viselkedik, az nevelés kérdése, neked kell ezekre a dolgokra megtanítani, mert egyik kutya sem úgy születik, hogy hopp ezeket már tudja.


Egyébként miért pont erre a fajtára esett a választásod? Remélem nem csak a külseje miatt. Mert ez a fajta nem "kicsit sportosabb mint a bulldog", hanem kifejezetten sport célokra tenyésztik, agilityre, terelésre, dog dancingre, stb, akár munka akár show vonal, ez a kutya napi 4-5 óra foglalkozást igényel.

2015. jún. 1. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A border collie nagyon intelligens juhászkutyafajta, ennek összes elônyével és hátrányával. Ideális társ, ha az ember családtagnak, társnak, barátnak tekinti. Ha képes arra, hogy mindennap foglalkozzon vele, ha ki tudja 5elégíteni fizikai, de fôleg szellemi igényeit. Nem elég neki a napi séta, tanítani kell, közös programokat szervezni, rendszeres elfoglaltságot találni a számára. Rengeteg kutyás sport közül lehet választani, terelés, agility, flyball, mentôkutyázás vagy bármilyen egyéb tevékenység megfelel.

Azok viszont, akik nem tudják biztosítani a rendszeres együttlétet, nagyot fognak csalódni,mert ha mi nem foglaljuk le szellemi kapacitását, keres magának elfoglaltságot. Rendkívül találékony ugyanis abban, hogyan tudja magára felhívni a figyelmet: amit lehet, megrág, a kertben ás, az ételt ellopja az asztalról, bármilyen elöl maradó tárgyat tönkretesz. Nem rosszaságból! De nem bírja a semmittevést. Ha nem készül fel a gazdi arra, hogy az új családtagra rengeteg energiát kell szánni, ha nem a kutyázást választja egyedüli hobbinak, csupán egy kedves társat keres, aki mellette van, ne válasszon border collie-t! A borderesség életforma. Nem érdemes sem a saját, sem a kutya életét megnehezíteni a rossz fajtaválasztással.


Forrás: [link]

2015. jún. 1. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nos ez az árkategória már kevésnek látszik a bulldog árakhoz képest. Jelenleg a bulldog kölykök piaci értéke 1000-1500 Euró között mozog! Szóval ha csak 150.000 kell kiperkálni azt a nyáron össze is tudnám gyűjteni. Tudom hogy sokkal többet kell mozgatni. Rengeteget olvasgatok mióta kutyás lettem, az enciklopédiákat is tanulmányozom, hogy a fajták jellegzetességeit, természetét megtanuljam. Szóval nem véletlen, hogy ez a fajta tetszik. (Még a német juhászon gondolkozom...) Később állatokat is szeretnék tartani, szóval lenne mit terelnie is. De erdő mellett lakom, kertes házban, szóval ki is tudnám vinni. Meg két kutya lenne szóval azért játszani is tudnának. Azért érdeklődök, elsősorban collie gazdáktól(!) mert rengeteg ellentmondásos véleményt hallok, arról hogy ténylegesen mennyi a mozgásigényük. Nem a lustaság miatt, hanem a megfelelő választás miatt érdekelne.
2015. jún. 1. 23:51
 4/7 anonim ***** válasza:
73%

Nem kell túlmisztifikálni azért a bordert. Egy nem pörgésre szoktatott kutya napi 2-3 órával akkor is elvan, ha lelkesen, de bénán foglalkozol vele :) Ügyesen egy-másfél óra egy nyugisabb darab naponta, persze néha hosszabb sétálással, kirándulással. Meg mondjuk ahhoz, hogy ügyesen tudj vele foglalkozni, vagy trükköket kell neki tanítani szarásig, vagy neki kell állni sportolni vele, és akkor fogsz tudni mit gyakorolni vele, különben egy idő után kifogysz az ötletekből, és megunja a kutya.

De azért képzeld el az eredeti környezetében, csóri birkák megállnak legelni, de a border csak tereli őket, amíg éhen nem halnak. Vagy a juhász ebédelés helyett trükközik a kutyával, hogy békén hagyja a birkákat. Kicsit abszurd. A border is csak kutya. Lehet hajtani, és valamennyire kell is (nem csak fizikailag, agyban is), de azért nem ő a négy lábon járó örökmozgó. Tudnak és szeretnek is pihenni, ha megvolt a napi foglalkozásuk. Vagy a napi kettő... :)

De azt azért remélem, nem csak kertben akarod tartani, az nem való egy bordernek.

2015. jún. 2. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Te jó ég dehogy!:D Már a bulldimat is napi egy-másfél óra erdei túrához szoktattam. Nem azért kérdeztem mert nem akarom mozgatni sőt. Inkább az a kérdés hogy ha egyszer csak 2x másfél órát tudok elmenni vele, vagy itthon kell hagyni négy órára, akkor lebontja-e a kertet? A kutyanevelésről rengeteget tanultam és még mindig tanulok. Jár hozzám egy trainer aki segít nevelni, ha lenne borderem őhozzá is járna, hogy megmutassa mit tanítsak neki és hasonlók. Ha valakinek van még tapasztalata szívesen fogadom!:)
2015. jún. 2. 08:29
 6/7 anonim ***** válasza:
Mondom, nem kell túlkombinálni. Ha le van fárasztva, és meg van nevelve, nem bont le semmit. Kivéve, amíg kölyök, addig bárhogy bármit lebonthat, a kölyköknek ilyen a természetük :)
2015. jún. 2. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nekem borderem van és kb napi 4 órát vagyok kint vele. Futunk, biciklizünk, frizbizünk, emellett szellemileg is fárasztom és néha még így is rombol. Rengeteg mindent szétrágott már, a séta nem elég neki. Ha készen állsz rá, hogy 10 - 15 éven keresztül napi több órát kint legyél vele és fáraszd akkor válaszd csak ezt a fajtát. Szerintem nem mindenkinek való ez a fajta, de ha te készen állsz rá akkor sok sikert hozzá.
2015. aug. 24. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!