Milyen tanulmányok, képzések kellenek ahhoz, hogy valaki kutyatenyésztő lehessen, illete ha ezek megvannak, hogyan tovább (kihez/hová kell fordulni)?
Ilyen képzés nincsen, de nem árt, ha képben vagy pl. genetikából.
Úgy lesz valakiből kutyatenyésztő, hogy nagyon megszeret egy fajtát. Elkezd a kutyájával járni kiállításokra, versenyekre. Megismeri jól a fajta történetét, a jelenlegi állományt, a fajta minden tulajdonságát, jellemzőjét. Ismerkedik már sikeres tenyésztőkkel. Belép a fajtaklubba.
Vesz egy tenyésztésre szánt kiváló minőségű szukát, azt felneveli (jó minőségű étel, orvosi ellátás, jó nevelés), kiállításokra jár, elvégezteti az eü. szűréseket nála, elviszi tenyészszemlére, ha kell, munkavizsgát tesz vele stb. Ha minden rendben van, és tenyészthető a szukája, herpesz ellen oltott, akkor kiválasztja a megfelelő fedezőkant hozzá, fedezteti (ebben általában szívesen segít a szuka tenyésztője, aki már tapasztalt).
Kennelnevet vált ki. Ha megellik a szuka, akkor megteszi az alombejelentést, hogy törzskönyveztetni tudja a kölyköket. A kölyköket minimum 8 hetes korukig neveli, féregteleníti, oltatja, chippelteti, szocializálja. Körültekintően választ nekik új gazdát, sorsukat nyomon követi.
Egy szukát ideális esetben csak 2 évente egyszer elletnek, tehát életében háromszor, max négyszer.
A tenyésztő arra törekszik, hogy minél jobbá tegye a fajtát. Rögzítse a kívánatos külső és belső tulajdonságokat, és csökkentse a nem kívánatosakat az utódokban.
Nagyon röviden ennyi.
A kutyád tenyésztője, a fajtaklub, akik tudnak segíteni kezdetben (ill. később is).
Érdemes tudnod, hogy ez egy igen költséges, drága hobbi. Megélni nem lehet belőle, inkább viszi a pénzt, mint hozza, főleg kezdetben elég sokat kell beleölni.
Én csak kiegészítem a #2. választ amúgy nagyon jó válaszát:
Ha már van egy kutyád és azzal szeretnél tenyészteni akkor kövesd a #2-ben lévő tanácsokat.
Ha még nincs, de egy fajtát már nagyon megszerettél, akkor viszont ne hamarkodd el a vásárlást és ismerkedj meg ezzel a kutyafajtával más kutyatartók és tenyésztőkkel való beszélgetésekből.
Barátkozz össze legalább egy tenyésztővel annyira, hogy ő is szívesen elmondja neked, a pro és kontráját ennek a hobbynak.
A #2-es jól mondja, egy költséges hobbyként kell felfognod az egészet ha valóban szereted a kutyákat, mert itt az nagyon is igaz, hogy amit nyersz a réven, elveszted a vámon, mert felelős tenyésztő valóban NEM fedezteti a szukáját 2 évnél gyakrabban, és az orvosi költségek is eléggé megtudják terhelni a pénztárcádat.
Előbb utóbb ki fog alakulni benned a kép az ideális típusról, mire kell ügyelni kölyökvásárlásnál és akkor nem úgy fogod kezdeni a kutyázást, hogy rögtön egy nem tenyészthető kutyát veszel, amihez hozzáfog nőni a szíved, de az nem fog a tenyésztő álmaidon segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!