Hány hónapos kortól érdemes elkezdeni egy kölyökkutyus tanítását?
gyakorlatilag ahogyan hozzád kerül, csak ne terheld túl, pár perc alatt elfáradnak. Mindig pozitív élménnyel záruljon a tanulás.
Az első a neve legyen. Ha a nevét mondod, mindig rád kell figyelnie :) én ezt jutalomfalatozás nélkül is megszoktattam vele, hamar rájött hogy ha a nevét hallja, tőle akarok valamit. Pl a nevét mondtam ha pórázra tettem volna, vagy ha kaját kapott, vízet cseréltem, bármi ami hozzá köthető mindig a nevét mondtam :) egyfajta behívásként :)
Aztán fokozatosan: gyere ide (ez is elég automatikus), ül, fekszik, marad, lábhoz, stb
Amint hozzád kerül.
Alapvetően az otthoni szabályokat érdemes neki tanítani, hova mehet, hogy nem mehet, mit rághat, mit nem rághat, nincs kunyerálás, stb., ezek ugye folyamatos dolgok, nem igényelnek célzott gyakorlást. Ami igen, az a behívás, ültetés, tiltás (ha ez a három megvan, nagy bajod már nem lesz vele), játéknál eresztés, apport, illetve nagyjából minden, ami hasznos, vagy haszontalan, de meg akarod tanítani. A tempó függ a kutya korától, terhelhetőségedtől, meg a te ügyességedtől. Egy biztos, fizikailag megterhelő dolgokat (pl. ugráltatás) csak nagyon mértékkel szabad, hogy ne tedd tönkre az ízületeit. Egyébként ami a csövön kifér.
Attól függ, mit szeretnél a kutyával később, milyen kutyáról van szó, és mit értesz tanítás alatt. Én pl. az akumi által sorolt szabályokat saját szóhasználatommal élve nem "tanítom" a kutyának, hanem mondjuk "kijelölöm" vagy "felállítom", stb. Persze ez tényleg csak szóhasználat kérdése.
Ha azt vesszük, amit én tanításnak nevezek, az első naptól lehet tanítani a kutyust. Mivel én szeretek klikkerrel tanítani, az első hétben mondjuk mindenképp arra azokícionálnám a kutyust. Aztán olyan gyakorlatokat választanék, amik vagy hasznosak, vagy a kutyához nagyon passzolnak, szereti őket. Pl. egy zsákmányos kutyánál lehet, hogy "fogd meg" "hozd ide" stb. gyakorlatokkal kezdeném, ha már van egy csomó jó élménye a tanulásról, jöhetnek a hasznos, de esetleg kicsit unalmasabb gyakorlatok: ül, fekszik, marad, lábhoz kerülés, lábnál követés. (És! attól még, hogy ezek esetleg egy kicsit levésbé izgalmasak egy kiskutyának, lehet őket izgalmassá tenni! Nincs is jobb, mint egy játék hevében pár lépés lábnál követésre "behúzni" a kutyát magad mellé, és arra nagyon rádicsérni. tökéletes alap a feladathoz)
Ha a későbbiekben a kutya hobbikutyának van szánva, de mondjuk szeretnél neki trükköket tanítani, én ilyenek közül is alap képességeket tanítanék, és azokat próbálnám minél jobban általánosítani. Ha sok ilyet tud, a későbbeikben egy csomó dolgot tudhatsz összerakni ezek segítségével. Fogd meg, ereszd, hozd, tedd bele, lépj rá első/hátsó két lábbal/négy lábbal, lépj bele, érintsd meg orral, érintsd meg manccsal, nyomd meg orral, manccsal, mancsolj, tolat, hopp, stb. Arra figyelj, hogy az ugrálósak nem annyira kiskutyának valóak, illetve vannak feladatok, amik a hátsó láb tudatosságát igénylik a kutyától (hátsóval rálépni, belelépni, tolat), ezek is nehezebbek, ne az elsők között legyenek.
az alap tudást érdemes megtanítani (elkezdeni) 3-4 hónapos korában.
-mindenképpen az ÜL-lel kezd.
-ezután jön a FEKSZIK- ehhez már szükséges az ül is.
-marad (ez is fontos lehet)
-állj!-(ez fontos az úttesten való átkelésnél)
szerintem ezek az alap dolgok amiket egy kutyának tudnia kell!az enyémnek ezt kb 3 hónapos korában kezdtem el tanítani jutalomfalatok segítségével. sikeresen! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!