Szenvednek az állandó jelleggel szabadon tartott kutyák, vagy csak nekem túl nagy a szívem?
A mínuszok szerintem kevésbé zavarják. Amit egy kutya igazán szeretne: a gazdájával lenni, folyton mellette lenni, az asztaláról enni. MIndegy, mit. Ha száraz kenyérhéj pottyan le az asztalról, azt is szívesebben megeszi, minta finom tápot a tányérjából. (Az én kutyám legalábbis ilyen.)
Na meg aztán a magyar parasztember nem westie-t meg vizslát tartott odakint, hanem jó hosszú szőrű vagy gubancos terelőkutyát. (A vadászatra tartott kutyákat mindig is a gazdagabbak tartották, és soha sem ridegen, hanem mindig házban.) Egy komondor nem is érezné jól magát a fűtött szobában, főleg nem akkor, ha jó vastag zsírréteget növesztett a bundája alá.
A láncon tartást viszont kínzásnak tartom. Ugyanúgy állatkínzás betenni a kutyát egy kennelbe, és csak naponta egyszer látogatni: amikor viszem neki a maradékot. Szüleim két szomszédja is így tartotta a kutyáját, és mind a kettő aranyos kölyökből megbízhatatlan, antiszociális, harapós kutya lett.
Szintén állatkínzás otthagyni a kutyát egy telepen, hadd őrizze, ez a dolga. NEM! A kutyát éppen az küéünbözteti meg az összes többi állatfajtól, hogy az ember a lételeme: az emberre koncentrál, ha választhat, akkor a fajtársai helyett az embert választja, és egész életét kitölti az emberre való figyelés. Ebben különbözik alapvetően a farkastól, a rókától, a macskától stb. A kutya attól kutya, hogy a gazdája van az élete középpontjában. Ettől megfosztani, elzárni... :-((
Ehhez képest hogy bent alszik-e a házban vagy odakint, az teljesen mellékes. A lényeg a kapcsolat.
A mi két kutyánk hosszú szőrű, meleg óljuk van, rengeteget foglalkozunk velük, kirándulunk, játszunk, gyakorlatokat tanulunk, de ha beengedjük őket nem szivesen vannak bent, kint szeretnek lenni.
A világ telis tele van kint élő állatokkal...ezen gondolkozz egy kicsit.
Ha olyan a kutya, amelyik bírja a kinti időjárást, és van egy jó kutyaháza, emellett a gazdi is foglalkozik vele eleget, akkor nem szenvednek egyáltalán.
Régen viszont az emberek többet voltak kint a szabadban, ahol a kutya velük lehetett, manapság csak munkába menet meg onnan hazajövet látják sokan a kutyát, ettől lehet nekik rosszabb, mint régen. Na meg az sem mindegy, hogy mennyire emberközpontú a fajta illetve az egyed. Ha éjjel-nappal a gazdival lenne, mégis ki van csapva a kertbe, akkor nem fogja jól érezni magát, hiába jó a szőre meg a kutyaháza. Szóval ez elég összetett kérdés, némelyik kutyát tényleg nem szabadna állandóan kertben tartani, mások meg kifejezetten igénylik, hogy egyedül őrizhessék a birtokot.
Nekem 2 kuvaszom van, és attól szenvednének ha bent kéne lenniük!
Télen a hó tetején alszanak a minusz 10 fokban, pedig van házuk is meg fűtött pince is de nem szeretik.
Szia, nekem border colliem van, és kinti kutya. Igen, nagyon szereti velem tölteni az időt, eleinte beengedtük télen, de aztán leszoktunk róla, mert pár perc után kéredzkedik ki, melege van. Ha sokat lenne benn, elkezdene kihullani a szőre és megfázna odakinn. Egyébként a házába is alig megy be, kinn fekszik a kövön, és imád rohangászni a hóban. Sokszor néz befele nagy szemekkel, de tényleg nem bírja sokáig, no és unatkozik is,mert benn nem lehet rohangálni. Nem egy pamlagkutya.
Szerintem nem szenved.
Tudom, hogy már régi kérdés, de azért még válaszolok.
Szerintem sem szenvednek. Ők lapvetően ehhez vannak szokva, az evolúció során úgymond arra fejlesztették ki magukat, hogy kint éljenek. Mi azért nem bírnánk ki, mert az ősember is barlangokba húzódott, sőt elkezdett ruhát készíteni magának,felöltözni a hidegben, tüzet gyújtani és így tovább. Most már ugye az ember kényelmesen él, igazából mondhatnánk azt is, hogy letértünk a helyes útról. Mert persze jó ez és jó, hogy tiszta házban tudunk élni, védve az időjárás viszontagságaitól, viszont az immunrendszerünk is megváltozott. Olyankor érezzük igazán, hogy nem vagyunk elég erősek és valami hiányzik, amikor betegek vagyunk. Súlyosabb betegségre kell gondolni inkább, nem egy sima pár napos megfázásra.
Szóval a kutya nem vágyik többre, s bár okos és lenyűgöző állat az emberi intelligencia megint csak más, épp ezért építünk mi házakat, nem pedig az állatok. Ők nem így gondolkoznak, persze ha rossz körülmények között tartják őket akkor szomorúak és nyilván szeretnék, ha jobb lenne, de alapvetően beérik azzal, ami van.
Nálunk vidéken, még mindig így tartják a kutyának nagyrészt, itt nem divat a házba beengedni (mondjuk yorkie és hasonló nincs is senkinek...). Kint vannak egész évben, van egy kutyaházuk vagy egy kosaruk fedett helyen, télen leginkább meleg ételt kapnak és ennyi.
Ráadásul itt a többség nem áldoz minőségi kutyatápra (nem is feltétlenül tudna), már az is előrelépés, ha elfogadható tápot kap. A legtöbb kutya viszont házikoszton él. S érdekes módon ugyanannyi ideig, vagy még tovább élnek, mint a nagy gonddal nevelt, prémium kategóriás táppal etetett társaik.
Igazából lehet, hogy érdemes fűthető padlójú kutyaházat vásárolni, vagy be is lehet építtetni ilyesmit, kimennek, lerakják mint valami kis padlólapokat. Némelyik nyáron hűt is. Mert a téli hideg az ízületeikre nincs jó hatással, amik lehet csak pár év múlva éreznek majd meg igazán, akkor lesznek fájdalmaik mozgáskor.
De alapvetően a kutyák már alkalmazkodtak, télre más jellegű bundát is növesztenek. S bár én is mindig frászt kaptam, amikor a kutya hideg esős napokon csurom vizesen lefeküdt a hideg betonra és ott aludt órákig (szaladtam ki betakarni, áttörölni) sőt télen sokszor még fel is öltöztettem éjszakára, a saját felsőimet vittem ki és adtam rá, mert néha láttam rajta, hogy fázik a téli estéken. De reggelre mindig leszedte magáról, pedig nem akadályozta a mozgásban és puha, irritációt nem okozó, jól szellőző anyagból készült. Rengetegszer eljátszottuk ezt, reggel mindösszesen egyetlen alkalommal volt rajta a felső, amúgy mindig leszedte. Gondolom ha nagyon fázott volna x nap, hét után csak rájön, hogy ne rángassa le magáról a ruhákat. Ergo annyira nem fázhatott.
A rövid pofájú/orrú kutyákat nem szabad kint tartani télen, mert némelyik erre érzékeny és mivel hosszabb orrú társaival szemben neki hidegebb levegő jut a tüdejébe könnyen tüdőgyulladást kaphat. De ha megfigyeled a németjuhász is úgy alszik, hogy összegömbölyödik és hátulra, a farka alá dugja az orrát. Legalábbis az enyém sokszor így aludt télen. Természetesen a hideg betonon, pedig 2 kutyaházat is berendeztem neki, hogy a kapunál a ház előtt tudjon aludni a rendes óljában, de aztán amikor a ház másik részébe költöztem ha nem zártuk be a kaput odajött a fenti ajtóhoz, így oda is kellett építenem neki egy "ágyat". Attól függően a ház melyik részében aludtam, úgy váltogatta melyik ólban alszik. Tehát egyetértek az előttem szólóakkal, inkább azért menne be a házba, mert vonzzák az új szagok, s mert te is ott vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!