Mudi? ( (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )
Leginkább olyanokhoz válaszára lennék kíváncsi, akiknek van/volt mudijuk. Tulajdonképpen minden érdekel a fajtával kapcsolatban, de legfőképpen ezek:
-mekkora a mozgásigénye? (az evidens, hogy nagy, de mégis: mennyit sétáltok, játszotok, sportoltok egy nap?)
-mennyire apportos?
-megfelelő fizikai és agyi fárasztás mellett tartható lakásban?
-mennyire könnyen tanítható és motiválható?
-mennyit bír ki egyedül egy nap?
-mennyire jön ki más álltokkal, pl. macskákkal?
De bármilyen tapasztalat, fontos infó érdekel a fajtával kapcsolatban... előre is köszönöm a válaszokat :)
Nekem van mudim.
A mudiról tudnod kell, hogy a fajta nagyon heterogén, és sok függ a vérvonaltól. Én már láttam ilyet is, olyat is. Szóval azt írom le, hogy az enyém milyen.
Mozgásigény: tulajdonképpen nem extrém nagy. Fél-egy óra elengedős, aktív sétával és hétvégi nagyobb programmal (mondjuk agility edzéssel) teljesen jól elvan. A birka mellett se kellett nonstop rohangálni.
Apportos: az enyém nagyon az, bár nem azért, mert szereti visszahozni a labdát, hanem azért, mert még kölyökként rájött, hogy gyorsabban eldobom, ha ő hozza vissza. Inkább azt mondanám, hogy nagyon zsákmányos.
Lakás: én lakásban tartok mudit. Kölyökként tisztázni kell, hogy bent csönd van, és ennyi.
Motiválhatóság (nah ez az, ahol nagy a szórás): az enyém mindenre: örülés, bármilyen kaja, labda, játék, kötél... Nagyobb figyelmet igénylő feladatoknál arra kell figyelnem, hogy ne motiváljam túl. Nagyon gyorsan, könnyen tanul.
Egyedüllét: ameddig a hólyagja bírja. Azért 8-9 óránként jó levinni, mert több nem egészséges egy kutyának se rendszeresen.
Más állatok: szoktatás kérdése. Sok mudi él együtt más állattal. Nekünk nincs macskánk, de pl a mi tenyésztőnknek is vannak macskái.
Ami szerintem fontos, hogy az erőszakosabb nevelési módszerek, meg ez a "nyomjuk le a kutyát az agyunk erejével" dolog a mudinál nem jön ki jól. Túl akaratos és okos ehhez. A közös együttműködés célravezetőbb.
szia!
5 éves kanom van.
Mozgásigény: mintha terelne. Jól megzavarom, kifutja magát, utána 10 perc pihi. :) Nem hosszútávfutó. De egész nap megy, csak kis pihenők kellenek. Futás közben állítólag majdnem olyan gyors, mint a magyar agár. Ezt olvastam egyszer a mudiról. És tényleg :)
apport: egyáltalán nem, azt se tudja, mi az. Pedig próbáltam.
tartható-e lakásban:csak dec. 31.-én viseli el, amúgy séta után, fáradtan is max 1 órát van benn, utána már menne ki.
mennyire könnyen tanítható: elképesztően könnyen.
mennyit bír ki egyedül: reggeltől délután 5-ig egyedül van, még él és boldog :)
más állatok: nekünk nincs más állatunk, csak ő.
Amúgy: szőrét hetente fésülöm, évente 1x nyáron (vedléskor) megfürdeti a kutyakozmetikus, az elég is neki. Gyönyörű a szőre. Gyerekhez nagyon jól viszonyul, 2.5 éves keresztfiammal lassan már tud játszani. Okos, értelmes, figyel minden szóra. Az enyém egy kicsit domináns kan, de maximálisan kezelhető. Határozott gazdát igényel, és rengeteg szeretetet. Fizikailag büntetni csak nagyon ritkán, igazán megalapozott esetben szoktam. Akkor egy földhöz nyomás, egy rákiabálás vagy egy grabancrázás jár, de erőszakosan nevelni nem szabad, a lelke érzékeny!!! Hamar ért a szóból.
Szerintem ideális családi kutya, a megjelenése különleges, azokon a sakál lábain :)
Itt az én Csilim:
Én csak akkor fésülöm, ha vedlik. Egyébként nem csomósodik a szőre, a kosz se marad meg benne.
A lakásban való tartáshoz még annyit, hogy pl az enyém csak akkor szeret kint, ha mi is kint vagyunk, egyébként, ha mondjuk kertes házban töltünk egy hétvégét pl, akkor jönne be mindig hozzánk. De ez azért is lehet, mert mindig is lakásban élt.
Hát azért a fél- egyórát sétán még a 13 éves mudim is röhögne, bocsi... Persze abban igazad van, hogy elvan. De az elvan, meg, hogy mennyit szeret/akar/képes mozogni között sok különbség van. A mudi (a jólnevelt mudi) arról híres, hogy szinte bármit elvisel a gazdájáért. Az én kutyáim is képesek napokig teljes csöndben és nyugalomban feküdni ha én épp azt akarom. De ha arról van szó, hogy ők maguktól mennyit mozognak maguktól, akkor azt mondanám, hogy folyton. Nem igazán fáradnak el, és nem nagyon kell nekik pihenő. Lehet, hogy x darab agility futam után már nem fog parádézni a lábad mellett és könyörögni, hogy adjál neki munkát, meg a nyelve is lóg de a lába az mindig jár. Nekem ez a tapasztalatom egy jó pár mudi után.
Tanítani nagyon könnyű őket, nagyon okosak és semmi makacssággal nem találkoztam. Persze ez attól is függ milyen személyiség a gazda. Nekem ilyen egyszerűen nincs a szótáramban ilyen szó, szóval hiába is próbálkoznának vele... Rossz gazda esetén viszont elég hajlamosak problémássá válni. Valóban nagyon érzékeny fajta, erőszakkal nem sokra mész vele. De egy-két esetben azért nem lesz semmi baja egy pórázrántástól vagy fülestől.
Az állatokat imádják, bármilyen formában. A nagyon apró állatokra viszont elképzelhető, hogy kijön a vadászösztönük, de az is csak akkor ha én nem vagyok jelen. Ha ott vagyok, egyszerűen eszükbe sem jut próbálkozni sem. Macskával is édesdeden eljátszanak.
Apportírozás nálunk úgy van, hogy megcsinálják de csak mert muszáj, és hidegen hagyja őket. Egyszer a mudi klub elnöke azt mondta nekem, hogy ez azért van, mert annyira gazdacentrikusak. És ez igaz is, mert amikor a tárgyat mozgatom nekik, nem a tárgyat követik hanem a kezem. Ezért akkor is beizgulnak, amikor nincs is semmi a kezemben. Illetve, amikor egyedül voltak, meglestem őket, és olyankor valamivel nagyobb hajlandóságot mutattak hurcolászni dolgokat. De amint meglátnak, csak én létezem. Mondjuk az is igaz, hogy én nem igazán gyúrtam rá a témára, csak amikor a vizsgákhoz kellett, akkor meg már késő volt, szóval, sokat számít a nevelés!
Ja amúgy meg a lényeg, hogy a mudi a legjobb kutya a világon (akinek nem, ne vegye magára).
Én se mondom, hogy napi fél-1 óra mozgatástól hulla lenne a mudi, de ennyivel már szépen elvan a lakásban, és nem úgy néz ki a kutya, mint aki alig bírja magában tartani a sok felgyülemlett energiát. Ez kb annyi mozgás, amit munka, tanulás mellett is meg tud oldani az ember, ami szerintem tök jó, tekintve, hogy remek sportkutyáról van szó.
Nekem az a tapasztalatom, hogy egy egész napos, mozgalmas program kell ahhoz, hogy rendesebben elfáradjon a kutya, mert hiába csinál az ember mondjuk egy fél órás intenzív programot, 5-10 perc múlva már ugyanúgy pörög. Ezért szerintem érdemes hétvégente egy nagyobb vmit tervezni.
Persze ha több időd van rá, attól nem kell tartanod, hogy végkimerülésbe hajszolod szegény mudidat, de az átlagembernek nem is a felső határ érdekes, hanem az alsó.
Köszönöm a válaszokat!
Én egyébként hétköznaponként átlagosan kb. 1-1,5 órát tudnék vele sétálni, plusz legalább fél óra tanulás, és sok játék. Hétvégente pedig nyilván sokkal többet mindenből, és valószínűleg tudnék menni vele terelni is egy juhász ismerősömhöz. Ezenkívűl mindenképp szeretnék vele rendszeresen agilityzni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!