Szaporító? Tenyésztő?
Nem a tk-t fizeted meg :)
A munkát,az egészségét,és a jó tartást
"És pl. ha nekem van 2 kutyám és 'állapotos' lesz az egyik (nem a mi 'hibánkból')"
Akkor kinek a hibájából? IVAROS szukát a tüzelés teljes időtartama alatt VAGY hat oldalról atombiztosan zárt kennelben, VAGY lakásban tartjuk, VAGY ivartalanítjuk - utóbbira a vemhesülést követő 55-60 napban is bőven van még lehetőség. Ha egy szuka vemhesül, az CSAK a gazdája hibája, senki másé.
".Akkor én már szaporító vagyok mert 1x 2x szülnek a kutyáim és nem szeretném megtartani őket?"
Igen, az vagy. Nem tárgyakról beszélünk, hanem élőlényekről, akik közül ha csak az alom fele hozzád hasonló "szerető", "gondoskodó", "felelős" gazdákhoz kerül, öt-hat éven belül megtöltenek az utódaikkal egy egész menhelyet.
"Meg ez a törzskönyv.Azért fizessek több tíz ezret hogy legyen 2 papírom arról hogy van kutyám?"
2 papírod? A törzskönyv igazolja a kutya fajtatisztaságát, és azt, hogy a szülein a kötelező szűréseket elvégezték, és azt is, hogy az összes felmenője a standardnak megfelelő, tenyészthető minőségű kutya volt, ha úgy tetszik, az az anyakönyvi kivonata, és MINDEN fajtatiszta kutya ilyennel kerül gazdához.
"Meg az oltási könyvbe benne van a fajtája az orvos nem hazudik hogy jajj be ír mást.?!"
Oltási könyvbe a jelenlegi szabályok szerint CSAK akkor lehet fajtát beírni, ha a kutya törzskönyvvel rendelkezik. Amennyiben ilyenje nincs, "keverék", vagy "x-jellegű keverék" kerül a fajta megnevezésének helyére.
"Miért van az hogy az egyik 20 a másik 80 ezer?"
Miért árulnak Rolls Royce-t, mikor van suzuki másfél milláért, és az is gurul?
Azon gondolkozom kéne egy GYIK-es GYIK-et írni :) :D
Ki is az a szaporító? Az, aki TÖBBET csinál, és nem jobbat.
Ennyi, nem több. Lehet ragozni, árnyalatokat keresni, de ez a lényeg. Amíg nem a fajta jobbá tétele vezérel egy elTERVEZETT párosítás megvalósítása során, addig nyeld le, hogy szaporító vagy. Akkor is, ha mellette saját nyelveddel nyalod ki a kiskutyák fenekét.
Miért kell a törzskönyv? Mert anélkül - ha a földhöz vered is magad - nem fajtatiszta a kutyád. Törzskönyv nélkül mellesleg nincs kiállítás, nincs tenyésztés.
Miért ilyen drága a törzskönyv? Na, ez egy becsapós kérdés, ugyanis NEM a törzskönyv a drága! Hanem a törzskönyvben foglalt genetikai érték a drága, a tk csak ezt igazolja. Nehéz ezt röviden elmagyarázni, de nagyjából arról van szó, hogy x évtizede, sőt, néhány fajtánál évszázada tart a célirányos szelekció, ami pénz, idő, tudás és rengeteg munka - mi ezzel az állománnyal dolgozunk tovább legjobb tudásunk szerint, szintén pénzt, időt, tudást és munkát beleölve, ez teszi az adott fajtát értékessé. Illetve az, amit nyújtani tud, hiszen hozni fogja a fajtára jellemző küllemet, jellemet, használhatóságot, és egészséges lesz. Ha 10-15 évre szeretnél egészséges, jól dolgozó vagy éppen szép társat, akkor fizesd meg az árát. A fajtatiszta jószág egyébként haszonállatból is drága, míg van "játszótéri" kecske 10ezezért ami lead 1,5litert addig van törzstenyészetből származó is 60ezerért, ami már lejelentett, lebírált, és leadja a 4-5litert is... de hozhatunk birkás, vagy sertéses példát is.
Miért nem elég az oltási könyv a fajta igazolására? Ez elég buta kérdés, de azért legyen rá egy válasz: mert a doki max blintre írja rá a fajtát, nem néz DNS-t, és sok esetben lövése sincs arról, hogy mit vizsgál. Egy kiállítási allrounder bíró ilyen szempontból köröket ver az állatorvosok legtöbbjére.
Hogy lehet, hogy X kutyám volt már és sose volt semmi bajuk? Hmm, mázli? Sajnos sok az ellenpélda, ha bemész egy random - lehetőleg forgalmas - kutyafuttatóra és körbekérdezel a fajtatiszta(-nak látszó) kutyák gazdái között, hogy mennyire egészségesek a kutyáik, vagy ha értesz hozzájuk, mondjuk rájuk nézel, vagy megfigyeled a viselkedésüket, csak ritkán látni olyat, amelyik a saját "fajtájára" hasonlít, még kevesebb, ami egészséges, és szinte egy sincs, ami - ha dolgozó fajtáról van szó - hozná a szükséges munkaképességet vagy ösztönöket. Mert szaporítótól vannak. Ha falusi harmincadik generációs keveréked van, akinek az őseit a környezete szelektálta, akkor könnyen lehet, hogy csupa egészséges kutyád van. A küllemük és a jellemük nyilván lutri, de attól még jó társaságod lehet sok évig.
Ha viszont célod van a kutyával, akár az, hogy nézzen úgy ki, ahogy kell, akár az, hogy field trial versenyt nyerj vele, akkor viszont nem vehetsz ki egy random Fifit a Joli néni kutyájának kölykei közül, és nem is egy olx-en hirdetett 20ezres labradorral fogsz eljutni odáig.
Miért van az, hogy az egyik 20ezer, a másik meg 80? A minőségi különbségek között. Nagyjából ezt írtam fentebb is.
Betegségek. Összetett a kérdés, nem fogalmazom meg előre, ha nem baj...
Szóval a betegségek alatt nem azt értjük, hogy köhög, vagy fosós-hányós lesz, hanem azt, amit megÖRÖKÖL. Ezért lényegesek a szűrések, mert az, hogy rendszeresen látja állatorvos, még nem jelent semmit, egy csípőízületi diszplázia esetében mondjuk. Ahhoz rtg kell. És ez csak egy példa volt a rengeteg öröklődő betegség közül. A csípő dp egyébként pont egy tök jó példa, mert sokszor csak 4-5 éves korban vagy később jelentkezik, tehát simán lehet, hogy 1-2 éves korban leszaporítják a kutyát, amikor még semmi baja, aztán születik tőle egy alomnyi dp-s kölyök, aztán mama/papa leesik a lábáról néhány évesen... Holott egy röntgennel mindezt láthattad volna előre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!