Miért kezdett el félni?
Van egy nagy testű szuka kutyám 6 éves.
Kicsi korátol járunk mindenféle tömegközlekedési eszközön. Igaz fél éve már a buszt kihagytuk. Most csak vonattal meg kombinóval megyünk.
Soha nem félt a hangos zajoktól. Nem rég villamos pótló busszal kellett menni, és ahányszor becsukódott az ajtó, annyiszor pánikolt a kutyám. Próbáltam nyugtatni símogatni de rosszabb lett. Ágaskodott mint egy ló és dobálta magát. Felhívtam az állatorvost, ő javasolta hogy ne dédelgessem, hanem fektessem le és parancsoljak rá hogy maradjon. Ez bevált, de látom hogy remeg és liheg is közben.
Nem értem miért lett ilyen???
Valakinek volt hasonló tapasztalata?
Becsüld meg azt az orvost, hogy nem csak a testet gyógyítja, hanem a pszichéhez is ért... bár azért valljuk be, ez elég alapvető dolog, ennyit azért hobbi szinten is elsajátít az ember.
Tulajdonképpen meg is lepődtem, hogy ilyen rutinos utazgatós kutyás ember, aki ilyen jól szocializálja a kutyáját, ilyen alapvető hibát ejt, hogy simogatással nyugtat.
A simogatás szeretet adás, és mint ilyen , jutalmazás.
És minden esetben az aktuális lelkiállapotot erősíted vele, tehát egy izgatott, pánikolós kutyát simogatni, olaj a tűzre, annál inkább fog pánikolni.
Az ok jelen esetben tökmindegy. Időpocsékolás ezen agyalni, bármi lehet.
Egyszer hirtelen megijedt, te túlreagáltad, ő meg túlreagálta a te túlreagálásodat, és egy ördögi kör lett belőle... mindegy, nem számít.
Tiltsd le következetesen, fektesd le, és viselkedj teljesen természetesen.
Árassz magadból végtelen nyugalmat, és felsőbbrendű magabiztosságot.
Ne szuggeráld! Ne nézd, mit csinál! Ha pánikol, ugrál, tiltsd le, aztán mint ha mi se történt volna nézegess az ablakon, csinálj, amit akarsz.
A remegés önmagában nem rossz, új szituációkban ez természetes, egy ilyen önnyugtató jellegű önkéntelen remegés. Nem szabad ezért sajnálni, ilyenkor dolgozza fel a helyzetet. Annyit tudsz csinálni, hogy nem hagyod megrekedni az agyát ebben a helyzetben, hanem segítsz tovább lépni.
Ez igen sok esetben szó szerinti tovább lépést jelent, tehát segíthet egy ilyen szituban, ha a busz egyik végéből átmentek a másik végébe. Szigorúan a te vezetéseddel, ő pedig követő pozícióban.
Megjáratod egy kicsit. De magadra jobban figyelj, mint rá, hogy ne mutass felé semmi izgatottságot, vagy bizonytalanságot.
Aztán fektesd le, de ne a hasára, mert úgy befeszülhet. Az oldalára fektesd, emeld ki a farkát a lába közül, húzd ki a lábát egyenesre, tehát helyezd olyan pozícióba, mint akkor szokott lenni, mikor a legjobban belazul.
Mivel nem csak a lelkiállapot határozza meg a testhelyzetet, hanem ez visszafelé is működik, a testhelyzettel is rávezetheted egy bizonyos lelkiállapotra.
Aztán hagyd figyelmen kívül.
Egyrészt meg kell bíznod benne, hogy nyugton marad, bizalom nélkül ő sem fog bízni benned.
Másrészt a szokottnál nagyobb kontroll alá veszed, (figyelgeted, ellenőrizgeted) 100% hogy észreveszi, és csak annyit fog jelenteni számára, hogy valami miatt nyugtalan vagy, ezért neki még nyugtalanabbnak kell lenni.
Szóval csak lazán, és határozottan! :)
...Hát igen, az első többen mondott 2 sorban, mint én egy oldalban. :)
Az ingerküszöb is kitolódik , valóban, tehát a siker kulcsa mindenképpen a gyakorlás, járj többet busszal, de helyesen viselkedve!
Igazából annyira nem értek a kutyákhoz. Dolgozok velük, hozom viszem őket szolgálatba. ( kettő van )
Ahova régen jártam kutyasuliba ott mondta egyszer a kikepző hogy ha nyugtalan a kutya ( még pici volt ) akkor nyugtassam. De ez rég volt meg akkor nem pánikolt, csak unatkozott.
Köszönöm a válaszokat! Akkor orvosoljuk a problémát.
Igen a dokival nagyon megvagyok elégedve több mint tíz éve ismerem , nagyon jó szakember, és nem a pénzre hajt. Szívén viseli minden páciensét, imádja az állatokat. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!