Angol bulldogot keresztezve más kutyafajtával ki lehet küszöbölni valamenyire a fajta gyengeségeit?
Figyelt kérdés
pl. a betegségekre való hajlamát, a borzasztó meleg érzékenységét, kifulladását. vagy esetleg egy "tisztább" kicsivel kisimultabb pofit kaphatunk?2014. máj. 16. 17:11
1/5 anonim válasza:
Ez a tenyésztők feladata. A fajta nemesítése, jobbá, egészségesebbé tétele. Ez nem annyiból áll, hogy összeteszel két kutyát, mert úgy csak keverékeket kapsz.
2/5 A kérdező kommentje:
Csakhogy eleve maga a fajta kissé últenyésztett lett, így ha az említett tulajdonságokon szeretnénk válltoztatni azt nem érjük el ha fajtán belül maradunk. Ezért kérdeztem, hogy ha teszem azt, ne távolodjunk el túlságosan a fajtától, egy angol bulldogot egy amerikaival keresztezünk, milyen arányú elmozdulást tapasztalhatnánk (nyilván a domináns ill. recesszív géneket megfelelően "mozgatva"). Tehát a cél nem egy tökéletesen fjtatiszta egyed létrehozása, ergo nem akadály a "keverék".
2014. máj. 16. 17:26
3/5 anonim válasza:
Vannak ilyen törekvések. Pl. [link]
4/5 anonim válasza:
Pedig hidd el, hogy fajtán belül maradva is lehet változtatni. Mit gondolsz, hogy jutott el idáig a mai angol bulldog amikor ebből indult el: [link]
És nem keresztezték semmilyen más fajtával. Csak megválogatták az egyedeket és amelyik a legjobban hasonlított a kitűzött célra, azt tenyésztették tovább. Más kérdés, hogy napjainkig ez mivé fajult... De vannak tenyésztők, akiknek feltett szándékuk ezen javítani úgy, hogy mégis standardon belül maradjanak. Még standardon belül is különbözőek lehetnek a kutyák, nem egyformák mint 2 tojás.
5/5 anonim válasza:
Az a baj, hogy bármilyen pozitív változás eléréséhez sok tenyésztő összehangolt (de legalább is azonos értékrenden alapuló) munkája szükséges. Egy ember képtelen annyi (több száz vagy ezer) kutyával dolgozni, ami a szükséges genetikai változatosság fenntartásához kell. Ezen az se változtat, ha keverékeket kezdenek el gyártani, ami végül is idővel akár új fajta is lehetne, de ott is kell a megfelelő egyedszám és az összehangolt munka. Szóval önmagában ettől még nem lesz se gyorsabb, se könnyebb, így azt az energiát lehetne a meglévő fajta rendberakására is fordítani. Ez pont az a folyamat, ami sok fajtát mára a genetikai hulladék kategóriába juttatott. Csak a közös értékrend kialakításán múlik, hogy milyen irányban haladnak és végül tönkreteszik, vagy javítják a fajtát. Ebben nagy szerepe van a tenyésztőknek és a kutyatartóknak is. Például ha senki se venné meg a túl kicsi méretű kutyákat, akkor nem lennének agyonminiatürizálva és nem lennének ilyen életképtelenek. Sajnos a valóság ezzel szemben az, hogy a plázacicák egymást igyekeznek alullicitálni a kutyájuk méretével. De ugyanez elmondható a rövid orról, a ráncos bőrről és még sokmindenről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!