Melyik kutyafajták a legdominánsabbak?
Szerintem az egyik válaszoló kicsit félreértette a dominanciát. Attól, hogy két egyed közt dől el, hogy kettejük közt melyik a dominánsabb, attól egy kutya még lehet általában domináns.
(Kicsit úgy érzem átvett egy "tanítást" valahonnan, ami nem volt kellően kifejtve, értelmezve.)
Emberi példával szemléltetve (nem mintha csak a kutyák lehetnének dominánsak). Határozott, erős kisugárzású mondjuk férfi alkalmazott meghajlik a nála erősebb (tehát valamilyen módon több hatalommal rendelkező) főnöke előtt, de ettől eltekintve a magánéletben mondjuk nem szórakoznak vele.
A dominancia a kontrollról és az autoritásról szól, vagyis arról, hogy mennyire tudod az akaratodat érvényesíteni (ez ugye ahogy a fenti példa is mutatja valóban interakcióban dől el! de létezik egy arány, hogy adott esetből hányban viselkedik dominánsan! így ha 10-ből 9-re rákényszeríti az akaratát vagy ő irányítja a szitut, akkor az egyed dominánsnak mondható, hiába van az az 1 kutya, aki előtt ő is meghajlik). Ezért tartom logikusnak, amit korábban is írtam, hogy az önállóbb (illetve valaki helyesen írta, hogy a falkában dolgozó, ezért sorrendet kialakítani kényszerülő) munkakutyákra jellemző a domináns viselkedés más kutyákkal szemben. Ezt befolyásolják az egyedi tulajdonságok.
Nekem például egy asszertívan kommunikáló domináns ugyanakkor érzékeny kutyám van. Nem keresi a bajt, de nem is hagyja magát ledominálni. (Az érzékenység nem ide tartozik, de én szeretem vele kapcsolatban hangsúlyozni, hogy nem csak a nagyon kemény kutyák lehetnek dominánsak).
Terelőfajta egyébként elég erős terelési ösztönnel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!