Az el nem ismert fajták tenyésztőit nevezhetjük
tenyésztőnek?
2013. okt. 16. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem feltétlen az a tenyésztő,aki papírt lebegtet a szemed elé a kennelnevéről.
Ez egy el nem ismert fajta esetében,FCI szerint,amúgy sem lehetséges.Alapjáraton,ha tenyésztési elveket követi,ugyanúgy szűreti a kutyáit,és nem évi 2 alommal dolgozik,akkor nevezhetjük tenyésztőnek.
2013. okt. 16. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
Az el nem ismert fajták csak az FCI-be nincsenek regisztrálva. Azon kívül van soknak tenyésztő szervezete, leírása. Ráadásul az FCI-n kívül még igen sok kutyás szervezet van.A pit sem FCI elismert kutya . Viszont Amerikában van tenyésztői szervezete. Angliában nem olyan értelemben tenyésztenek, ahogyan mi tesszük. Mégis vannak tenyésztőik. Persze, aki FCI módon is akar tenyészteni, az a szervezet szabályait kell elfogadja.
2013. okt. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
Az el nem ismertet úgy érted, hogy semmilyen szervezt sincs, aki koordinálná a tenyésztést? Mert akkor ez egy nagyon-nagyon-nagyon speciális eset, amivel az átlag halandó úgysem találkozik, aki meg mégis ilyen kutyát szeretne valmilyen okból az úgyis ért hozzá és tudja ki kicsoda.
2013. okt. 16. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
5/12 A kérdező kommentje:
6/12 A kérdező kommentje:
Bocs, a vége lemaradt.
Lassan már csal őket nevezhetjük annak sokak szerint, mert ők tényleg az adott fajta nemesítésén dolgoznak, nem a serlegekért.
Csak kíváncsi voltam az itteni véleményekre is.
Köszönöm.
7/12 A kérdező kommentje:
Nemrég olvastam egy interjút Miklósi Ádámmal. Abban azt mondta, örülne új fajták megjelenésének (keresztezésének), mert a mostani fajták pont a beltenyésztés miatt genetikailag terheltek.
2013. okt. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
ma 16:37
Mit jelent az, hogy "genetikailag terheltek"?
Hogy például a német juhász úgy néz ki most, ahogy és olyan is, amilyen, az a fajtagazda hibája. De nagyon sok nj dolgozik szerte a világon. Igaz, nem serlegeket gyűjtenek, de segítségére vannak az embereknek, ahogy a fajtájuktól elvárható. Milyen genetikai terheltség van az ilyen kutyában?
Bármilyen új "fajtát" hoznának létre, igen rövid időn belül pont a tenyésztők tennék őket ugyanolyan genetikai terheltté, mint a mostaniakat.
2013. okt. 16. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem csak, vagy nem feltétlenül a tenyésztők tennék olynná. A genetikai terheltség a fajta fogalmából adódik. Abból, hogy egy viszonylag szűk kiinduló csoportból származik az összes későbbi egyed, akik csak egymás közott szaporodhatnak. Ettől fajtatiszták. Az ebből eredő betegségek egy része szűrhető és így javítható az állomány, de ez odafigyelést és elkötelezettséget igényel. Sajnos ez sokszor nem működik és valóban az emberek viszik rossz irányba a fajtákat. Biológiai szempontból az lenne az optimális, ha bármelyik kutya párosodhatna bármelyikkel és hagynánk, hogy a természet kiszelektálja az életképtelen egyedeket, de a kutyának az a célja az emberi társadalomban, hogy valamilyen módon az embert szolgálja. Ennek érdekében a különféle célokra az ember létrehozta az egyes fajtákat. Tehát a beltenyésztésnek vannak előnyei és jól meghatározott céljai ugyanakkor sok lehetséges problémát is magában hordoz.
2013. okt. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: