Mostani keleti pásztor kutyákra is igaz az hogy töredéke kajával is elvannak mint mondjuk egy bernáthegyi?
Meddig marad meg ez így? X generáció alatt ha tényleg hobby célra van tartva, akkor ez eltűnik vag megmarad?
Barátomnak van ilyen kutyája és az elmondása szerint keveset eszik méretéhez képest. Míg a testvérem bernáthegyije meg eszik rendesen, jó nagy kupacot is hagy maga után, pedig méretben nagyjából azonosak, és hasonlót is esznek.
És legjobban a kaja minőségétől függ.Ha a bernáthegyi tescos tápon él,vagy maradékon,vagy akár még pedigree-n is,akkor kb. semmit nem tud hasznosítani,ezért folyton éhesnek érzi magát és nagy az ürülék is.
Ha minőségi tápon,vagy válogatott ételen (hús,zöldség,gyümölcs) él,akkor nyilván kevesebb a szükséglet.
Igaz. A pásztorkutyák jóval gyengébb minőségű és mennyiségű táplálékot jóval könnyebben és jobban hasznosítanak, mint más kutyák. Mivel a kultúrkörnyezetre történő átszoktatásuk még csak rövid ideje kezdődött meg és közülük még nagy mennyiségben tartanak az eredeti munkakörnyezetben, ezért ez a genetikai tulajdonság jó sokáig meglesz.
A komondorom kb. annyit, nyáron még kevesebbet is eszik, mint egy közel fele akkora súlyú német juhász és harmadannyit, mint egy vele azonos méretű bernáthegyi vagy más masztiff vagy hegyi típusú nyugati fajta.
Ez kezd eltűnni ugyanis az itteni kutyák átestek egy kontraszelekción. Kauból pl. az első kutyák amelyek bekerültek az országba, az NDK határőr kutyáinak az utódai, amelyek orosz börtönőr vonalakból származnak. Ezeket szelektálták méretre is, tehát azok az egyedek szaporodhattak, amelyek a túletetés hatására "csak" megnőttek és nem mentek el az ízületei. De a hobbitartás hatására is a gyakorlatlan gazdák sok kölyköt túletettek és annak nem mentek el az ízületei - és kerültek így továbbtenyésztésre - amelyek nem hasznosították olyan jól a takarmányt, illetve "jobban bírták".
Mondjuk így se zabálnak annyit mint egy vele megegyező méretű nem keleti pásztorkutya, nekünk is van börtönőr vonalú kaunk, amelyik kb. annyit eszik mint a feleakkora másik fajtánk.
Kivétel mindig van, de kaukázusinál a vérvonal frissítéséhez még mindig vissza lehet nyúlni az eredeti munkakörben dolgozó kutyákhoz. És ez így van majdnem minden pásztorkutya fajtánál. Még azoknál a fajtáknál is, amelyek több mint 100 éve nem végeznek, vagy csak nagyon kis egyedszámban élnek eredeti pásztorkörnyezetben, gondolok itt leginkább a kuvaszra és a komondorra, nos még ők is jóval kevesebbet esznek, mint hasonló méretű bernáthegyi vagy masztiff fajtársaik.
Nekem komondorom van, korábban németjuhászom volt. A németjuhász még a régebbi, nagyobb méretű típus, kb. 68cm marral és olyan 45kg körüli súllyal és többet evett valamivel, mint a komondorom, amelyik kb. 80cm/65kg.
A komondor kicsivel eszik többet (nyáron pedig kevesebbet), mint a 27kg-os magyar agaram.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!