Egyes kutyafajtáknak miért csonkítják a fülét? Csak a kiállítás miatt van valami haszna belőle kutyának?
Ezért lehet, hogy le leszek pontozva, de ami azt illeti, a fülcsonkításnak több értelmét látom, mint a farokcsonkításnak... A vadállatok kivétel nélkül álló fülűek, pont azért, mert így sokkal kevésbé hajlamosak a fülbetegségekre, nem szed össze minden koszt, élősködőt, toklászt stb. Nézd meg szerencsétlen lógó fülű kutyákat, spánieleket, vérebeket, hogy mennyi baj van a fülükkel. (Mondjuk az övéket nem is csonkolják....)
Szóval igazából pl. egy vágott fülű dobermann jóval kevésbé van kitéve a fülbetegségeknek, mint egy lógó fülű. Ez végülis haszonnak nevezhető.
Ettől függetlenül cudar egy módszer, fájdalmas és drasztikus, tehát én nem tenném ki ennek a kutyámat...
Kedves második: Bódításban végzik, steril és éles eszközökkel, utána fájdalomcsillapítót kapnak, nem fáj nekik. Az esetek többségében fel sem tűnik a kutyának a dolog, inkább a kötés zavarja. A kutyák fájdalomküszöbe amúgy is jóval magasabb, mint a miénk. Az egyik kutyánk egyszer a másik fülét a közepétől felhasította. A kutya felsikított, aztán pörgött tovább, fel és le az kinti asztalra, hozta a labdáját, mint ha mi sem történt volna, csak a fejét rázta állandóan, mivel zavarta a folyó vér... Persze azonnal állatorvoshoz vittük. A varrat se érdekelte.
Amelyik kutyának vágták a fülét régen, annak vagy a sérülések csökkentése miatt csinálták, vagy mert szűkebb a hallójáratuk, mint egy átlagos kutyának, és hajlamosabbak a fülgyulladásra. Na, az valóban fájdalmas szerencsétlen állatnak...
A fülvágás tiltásával csak azt érték el, hogy a steril állatorvosi rendelőben, altatásban végzett műtét helyett megszaporodott a "sufnifülvágáson" átesett szerencsétlen kutyák száma... :(
Érdekes,nekem gyárilag álló fülű kutyáim vannak,mégis állandóan fülgyulladásuk van és ezerrel szedik a toklászt.
Ismerősöm 40 éve tenyészt olyan fajtát,amit azelőtt csonkítottak,így ő is.
Már jópár éve nem csonkítja őket,mégsincs semmi bajuk a fülükkel és a farkukat sem törik el.
Első vagyok: Nekem snacim van, nekik is szokták vágni mai napig a fülüket és farkukat. A kutyám már úgy került hozzám, hogy a farka meg volt kurtítva, a füle nem.
A kutyám sosem a fülébe gyűjti össze a toklászt és társait, hanem a lábában szokott lenni (pláne, hogy ott hosszabbra szokták hagyni a szőrt (illetve én hagyom mert én nyírom őt :D ). Sosem volt semmi gond a fülével. Előző kutyám is snaci volt, ugyan így farka vágva, füle nem. Neki sem volt gond soha a fülével. Az az előtti kutyámnak is lógott a füle, övé sem gyulladt be. :)
2es!
Egy álló fülű kutya sokkal hamarabb összeszedi a koszt, toklászt, mint a lógó fülűek. Tény, hogy valamivel jobban szellőzik a fülük, de huzatot is hamarabb kapnak.
Ahogy előttem is írták, haszna is van belőle. Meg azért néhányuknál a fajtaideál is megköveteli. Pl. doberman, argentin dog.
Egyébként nekem eddig két kutyám volt, az első egy vizsla keverék, szétverte a farkát, szerencsére nem kellett vágni. A másik egy amerikai bulldog, ő is szétverte örömében, és 3 éves korára vágni kellett, mert a doki szerint már közel járt a gerincéhez, ami akár halálos is lehetett volna. Szóval igen, valahol egyet is értek vele, de valahol meg nem. De azt lássuk be, hogy van haszna mindkettőnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!