Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ez csak nekem furcsa?

Mokkagyerek.blogspot kérdése:

Ez csak nekem furcsa?

Figyelt kérdés

Nézegetem sokszor a tenyésztő oldalát, ahonnan a kutyám hoztam, és ott láttam, hogy egy kutyát hirdet, amitől megválnának a gazdák(gondolom onnan van az is), mondván, hogy domináns, és nem jön ki a többi kutyával. Szuka kutya, 10 hónapos. Megtaláltam apródos hirdetésként is, ott "családi okok" miatt akarják eladni, ha jól láttam, akkor 200 ezerért.

Csak nekem furcsa, hogy bevállaltak egy kutyát, és most visszaadják? Nem lehetett volna valamit kezdeni a dominanciájával 8 hónap alatt? Ti lemondanátok a kutyátokról, mert domináns?


2013. júl. 30. 15:22
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:

"Én úgy vettem ki, hogy a családnak van több kutyája is, és azokkal nem jön ki jól. Ilyen szempontból viszont a gazdi hibája, hogy nem olvasott utána a fajtának."


ez az infó már jóval több mindent foglal magába. lehet hogy szerencsétlen kutya nem is olyan domináns. lehet hogy alapvető problémák vannak a családban/falkában és ezért vannak gondok. tehát lehet nem is a kölyök akar lépten-nyomon újat húzni a meglévőekkel hanem épp a meglévőek cseszegetik őt. nagyon sokan azt hiszik hogy a látszólag balhés kutya a hibás közbe meg kiderül hogy valójában nem is. nem kell ahhoz full domináns legyen egy kutya hogy összebalhézzon egy fajtársával. megfelelően stabil falkában, jó vezetővel nem balhéznak a kutyák, mert mindenki jóval kevesebből is tökéletesen megérti hol a helye. az igazat megvallva elgondolkodtam hogy lehet nem is nehéz eset ez a szerencsétlen kutya, csak olyan helyre került ahol nem igazán tudnak sok dolgot a kutyákról és a már meglévő kutyák nem hajlandóak őt befogadni a falkába. de ahogyan azt már fentebb írtam, egy stabil falkában nem a kutyák fogják eldönteni hogy ki jöhet vagy ki nem. tény, általában jó ha a meglévő kutya jelleméhez megfelelő kölyköt választunk -pl. egy magas és egy alacsony energiaszintű kutya kicsit kellemetlenebb párosítás- ezáltal is egyszerűsítve, megkönnyítve az elkövetkezendő közös életet. de mindettől függetlenül is, egy stabil falkában nem a kutyák fogják eldönteni ki jöhet és ki nem.


őszintén szólva, minél több infó becsorog az esetről annál jobban sajnálom ezt a -még ha színhibás is- szép kutyát, hogy puszta nem megértésből -tudatlan, tapasztalatlan gazdák- milyen kis kellemetlen helyzetbe csöppent. ráadásul egyértelműen bizonyítja hogy a gazdik alapból a meglévő kutyában látják a hibát -holott sanszos hogy nagyon is nem benne van!- és még a legcsekélyebb szinten sem próbáltak rájönni arra mi lehet a baj, hogyan lehetne ezt megoldani. magyarország akármelyik kutya-gazda kapcsolattal foglalkozó kutyasulijában "azonnal" megoldották volna a problémájukat. nah de egyszerűbb a meglévő kutyáknak eleget tenni és végül kitenni a nem kívánatos falkatagot ahelyett hogy legalább egy valaki rendbe szedte volna a családból a kapcsolatát a kutyákkal és mindegyik vezére lenne egytől egyig.

2013. júl. 31. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:

hatalmas nagy tévedés az is hogy egy kutya fajtájából adódóan nem jön ki más fajtársaival és emiatt ezt "normálisnak"/kinevelhetetlennek gondoljuk.

mi sem tökéletesebb példa amikor harcoltatásra nevelt/tartott piteket megmentenek és rehabilitációval kutyakompatibilissé nevelik őket. természetesen ehhez a kiskölyökhöz nem kellett volna rehabilitáció, vagy különösebb belefektetett meló. elég lett volna (egy megfelelő vezetőnek!) odafigyelni az apróbb jelekre és időben egyértelműen korrigálni azt. márha' egyáltalán a szóban forgó kölyök a hibás és nem a fenti elméletem állja meg a helyét ebben az esetben.

mellesleg kíváncsi lettem hogy vajon a kutyák balhézásakor pontosan hogyan kezelték a helyzetet a gazdik? mert erős a gyanúm hogy nem túl jól és minden létező elhibázható lehetőséget kimerítettek.

2013. júl. 31. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 A kérdező kommentje:

Nem tudok egy példából a többi aussie-ra következtetni, de leírások alapján van egy sejtésem, hogy ez mások kutyájára is igaz: nehezen találják meg a közös hangot. Az első öt ovis foglalkozáson a kutyák közelébe se ment, az első kutyát, akivel találkozott meg igencsak lemorogta. Azután elkezdett megnyílni, a sokadik foglalkozáson játszott egy kutyával, nagyjából örömtáncot jártam. Azután viszont azt vettem észre, hogy a többi kutya nem érti a játéksítlusát, túl durva volt, nála a játékra felhívás abból állt, hogy ezerrel, teljes súllyal becsapódik a másikba. Mivel a többi kutya nem játszott vele, megint érdektelen lett, de ha egy kutyával, főleg ha felnőttel találkoztunk, azzal jól elvolt. Most jobb a helyzet, a haverok is nagyobbak, durvábban is lehet játszani, és egy- két játékot átvett a többiektől.


Ez az utolsó válaszolónak szólt. Szerintem ez a fajta hajlamos nem kijönni a többi kutyával, főleg, ha nincs eléggé szocializálva. Mert nem értik őt. Nekünk, hál' Istennek, nem volt eddig gondunk, abszolút nem kötekedő, és azért van egy-két haverja.

2013. júl. 31. 20:33
 24/30 A kérdező kommentje:
Ha nem lett volna egyértelmű, ez a leírás az enyémről szólt. :)
2013. júl. 31. 20:43
 25/30 anonim ***** válasza:

az hogy egy kutya nem jön ki a fajtársaival -FAJTÁRA VALÓ TEKINTET NÉLKÜL!- az minden esetben a dominanciából fakad. na most itt lép életbe az amit általában nagyon sokan nagyon sok esetben írni szoktatok, hogy egy kölyök domináns megnyilvánulásai még korántsem olyan hűű de komolyak hogy azt azonnal helytelen büntetéssel le kelljen törni. a tipikus kölyök "hiszti" a "ne te mondd már meg mit csinálhatok" jellemző rájuk, de megfelelő "terelgetéssel" ez még viszonylag könnyen nevelhető. ilyenkor az összes egészséges domináns kölyök ugyanúgy érdeklődik a fajtársa iránt (EZ ALAPBÓL BENNE VAN MINDEN EGÉSZSÉGES KÖLYÖKBEN), ugyanúgy játszani akar, csak nem biztos hogy úgy ahogy az tényleg perfect szép. de ha ezt látja a gazdi akkor szintén könnyedén tudja korrigálni. vagy ha ő nem akkor jó példám nálunk a doki ír szettere (tudtommal nem terápiás kutya). egyszerűen nem vett tudomást a durván játszó fajtársról. esetleg némi "kopj le", "vegyél vissza" morgolódások lehetnek, ha a túlzottan domináns viselkedésű kölyök nem viselkedik megfelelően, de soha nincsen különösebb balhé, ami pl. egy (stabil falkában) háztartásban állandó lehetne. még egy domináns kölyök is tökéletesen veszi a lapot ezekből mert nem célja az erőfitogtatás -ami amúgy sem túlzottan elfogadható- hogy babérokra vezetésre törhessen sokkal inkább az hogy minél többet lehessen együtt a fajtársaival.


az amit te írtál "Az első öt ovis foglalkozáson a kutyák közelébe se ment, az első kutyát, akivel találkozott meg igencsak lemorogta."

egy bizalmatlan kölyök ismérve, aki azt sem tudja mit kezdjen a fajtársaival. minek mennek azok oda hozzá, mit akarnak? normális esetben -ahogy azt már írtam- minden kiskölyök érdeklődik a fajtársa iránt. hiszen számára ők nem egyebek mint "játékok", játszótársak. (sőt egy megfelelően szocializált felnőtt domináns kutya is ugyanúgy érdeklődik a fajtársai iránt de ezt most nem részletezem)

hogy őszinte legyek, furcsállom hogy az oviban -gondolom erről ott elbeszélgettél- rávágták hogy ez a kölyök részéről teljesen normális reakció hiszen domináns vagy ami a még rosszabb, ilyen a fajtája. mi sem tökéletesebb szemmel látható ellenpéldája a dolognak, hogy a sokadik foglalkozáson már a bizalmatlan kölyök elkezdett megnyílni a fajtársai iránt...

"Azután viszont azt vettem észre, hogy a többi kutya nem érti a játéksítlusát, túl durva volt, nála a játékra felhívás abból állt, hogy ezerrel, teljes súllyal becsapódik a másikba."


ez nem más mint amikor a szocializálatlan kölyök, nem tudja hogyan viselkedjen a fajtársaival megfelelően.

ezt minden kutya ignorálja. kölykök és felnőttek is egyaránt. egyszerűen nem vesz tudomást a másikról.


"Mivel a többi kutya nem játszott vele, megint érdektelen lett, de ha egy kutyával, főleg ha felnőttel találkoztunk, azzal jól elvolt. "


megint csak furcsállom hogy ez egy oviban történhetett. ilyen esetben egy megfelelő alomban, jó szülői példaképpel felnevelkedett -MÉGHA' DOMINÁNS IS!- kölyök nagyon hamar veszi a lapot, hogy vegyen visszáb, valamit csináljon másképp különben ignorálják és -valljuk be- magyarán kiközösítik a durván játszó fajtársat. és egy -FŐLEG- kölyöknek pedig az ilyesmi nem buli. ezért is hatásos annyira az ember-kutya kapcsolatban is a nevelésben szintén a durván játszó, harapdáló kölyök megfelelően határozott ignorálása.


a másik eset amikor a kölyök növekedése során nem kapott megfelelő visszacsatolásokat -korán leválasztották az alomtól, a szülők nem voltak megfelelő példaképek stb- és valóban nem veszi a lapot, nem érti hogy most akkor mi történhetett és végül külső segítség híján kénytelen-kelletlen beletörődik ebbe. ilyenkor a kölyöknek "meg kell mutatni" hogyan viselkedjen. egy megfelelő oviban -hiszen pont azt a célt szolgálja hogy egy kölyök megfelelően szocializálódjon- az ilyen kölyökre különösen odafigyelnek (jobb helyeken).


"Most jobb a helyzet, a haverok is nagyobbak, durvábban is lehet játszani, és egy- két játékot átvett a többiektől. "


téves elgondolás azt hinni hogy jelenleg minden okés. egyrészt mert a durván játszó kutya soha nem fog tudni megfelelően viselkedni minden helyzetben minden fajtársával. tehát soha nem bízhatsz abban hogy fajtára nemre viselkedésre való tekintet nélkül bárkivel játszhat. természetesen mindenkinek a maga dolga eldönteni milyen fokon és mélységig szeretné szocializálni a kutyáját. ugyanis ez sem annyiból áll hogy két kutya tud játszani. sok esetben az ilyen kutyák -számomra ez a legtalálóbb szó- primitíven játszanak. durváskodnak, legyűrik egymást stb. ez soha nem lesz elfogadott egy gyengédebben játszó -netalán kisseb testű- kutya számára, ami egy nem megfelelő gazdi esetében könnyen balhéba is torkollhat ha nem veszi a másik kutya a lapot. főleg ha a kutyát megfélemlíti a nem megfelelő hozzáállásával. az ilyen kutya pl. sosem fog tudni megfelelően bánni egy kölyökkel sem.

nagyon sokan azt hiszik egyes esetekben hogy a kutyák játszanak és akkor minden rendben, holott a játéknak is megvannak a maga etikettjei, illetve a nem megfelelő játéknak a rejtett veszélyei.

ez főleg akkor mutatkozik meg, amikor a már ivarérett nem megfelelően szocializált domináns kölyök a játékra már nem úgy tekint -nyilván eddig se csak eddig kölyök volt és hát kinek tűnik az fel?- mint valami kellemes kikapcsolódás a fajtársával, hanem sokkal inkább mint legyőzendő ellenfélre. sok esetben az ilyen kutyák lesznek agresszívak a társaikkal, lesznek képtelenek új ismeretségeket kötni, és örülhetünk ha legalább a már meglévőekkel -nyilván a már kölyökként játék keretében lerendezett viszonyok miatt- ugyanúgy képes "játszani" a kutya.


oldalakat írhatnék erről, de inkább belinkelek egy egyszerű videót ami kicsit felvilágosíthatja az embert arról hogy nem minden játék szép és jó játék.

http://www.youtube.com/watch?v=TY8NpMm2OVA


" Szerintem ez a fajta hajlamos nem kijönni a többi kutyával, főleg, ha nincs eléggé szocializálva. Mert nem értik őt. Nekünk, hál' Istennek, nem volt eddig gondunk, abszolút nem kötekedő, és azért van egy-két haverja."


minden kutya egy faj. így egyazon nyelvet is beszélik. egy kutyát -viselkedjen az bárhogyan is- nagyon is értenek a fajtársai. a gond ott van ha mi nem értjük őket, és a nem megfelelően viselkedő kutyánknak nem tanítjuk meg, hogyan játsszon/viselkedjen megfelelően fajtársaival. ez szokta szülni a baleseteket, verekedéseket stb stb. nem az hogy a te kutyád pl. egy x fajta, míg az enyém egy y és ezért nem értik egymást.


az emberek hajlamosak a maguk szemszögéből megítélni ezt.

tehát kb. úgy fogják fel -nem kicsit tévesen-:


-faj:ember faj:kutya

-"fajta": orosz, magyar, kínai stb stb. fajta: aussei, pitbull, spániel vizsla stb stb.


így tehát ahogyan mi nem értünk meg egy kínait ugyanígy nem ért meg egy aussie-t egy spániel.

holott ez egy nagyon téves elképzelés. ugyanis a kutyák kommunikációja tökéletesen ugyanaz. egy nyelvet beszélnek -testbeszéd- akkor is ha más fajták és akkor is ha az egyik kínában a másik magyarországon él. ezért is van az hogy ha egy kiképző egy másik országban dolgozik, tökéletesen meg tudja magát értetni fajtára és földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül a kutyával (megértéshez legdivatosabb példa:cesar millan.) mert mind egyazon nyelvet beszélik. az antszociális kutya, a domináns kutya, a félrenevelt kutya, mind mind ugyanazt. és ezt tökéletesen értik a fajtársai is. főleg a megfelelően szocializált kutyák és ennek megfelelően is állnak a másik fajtársaikhoz. tehát mint a te esetedben hogy ignorálták a nem megfelelően viselkedő kutyádat. míg egy ugyanolyan "tank" stílusú kutya szívesen beszáll a durva játékba. ez nem azt jelenti hogy az a kutya amelyik ignorálja a tiédet ne értené őt. ahogyan -most itt emberi példával hozakodok elő- egy kellemetlenül viselkedő, beszélő magyar társadat sem azért ignorálod mert nem érted, hanem azért mert tisztában vagy vele hogy ilyen ember társaságára nincsen szükséged.

ahogyan a kisgyermekek sem azért nem játszanak durváskodó társukkal mert ne értenék. egy kisgyermek is képes ilyen olyan módon a másik tudtára adni hogy nem jó dolog játszani vele ha durváskodik. és ha ezt a társa nem érti meg akkor, automatikusan kerüli a kellemetlen egyént. és az ilyen gyermekekből lesz -megfelelő nevelés híján- felnőtt korára egy meglehetősen durva ember, aki sosem lesz képes -csak megfelelő önismerettel és munkával- megfelelő kapcsolatot kialakítani embertársaival, csak az ő szintjén mozgó szintén durva emberekkel. sosem lesz képes megfelelően ésszel kezelni helyzeteket, csakis durva, primitív módon - pl. lásd: észérvek helyett egyből bunyó, szitkozódás stb stb-. nem mondom milyen magyar "nemzetségű" emberek között lehet ezt a leginkább tökéletesen megfigyelni, de gondolom amúgy is érthető.


szóval a szocializáció, tehát a kutyaovik éppen erre hivatottak figyelni (jobb helyeken). hogy a nem megfelelően viselkedő kölyök megfelelően tanuljon meg bánni a fajtársaival. és ez már korántsem arról szól hogy egy aussei olyan csuda érdekes fajta, tenyészet, hogy emiatt nem jön ki jól a fajtársaival és mi meg nagyon is tévesen borítékoljuk ezt normálisnak. tény hogy a domináns kölykök hajlamosak durváskodni, de ez jellembeli hiba, ami tökéletesen kinevelhető, de inkább mondom úgy KORRIGÁLHATÓ -ugyanis nem azt akarjuk hogy a domináns kutyából megadó váljék hanem hogy ésszel viselkedjen- megfelelő neveléssel, szocializációval. az ilyen durva kölykök szintén nem lesznek képesek a későbbiekben megfelelően kezelni helyzeteket. csakis az erőfitogtatásban fogják látni a megoldást, tehát végső soron a verekedésben.


nem tudom mennyi idős jelenleg a te kutyád, de az írásod alapján


"Én meg arra gondoltam, hogy 10 hónapos, persze, hogy most a nehéz vele.

(Mi még azért ott nem tartunk, az enyém max kiskamasz). "


én a jelenlegi infók alapján, nem borítékolnám olyan biztosra még azt sem hogy a kutyád kapcsolata a fajtársaival idővel is "tökéletesen" -ugye kinek mi a tökéletes- probléma mentes lesz.

2013. aug. 1. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 A kérdező kommentje:

Na az én kutyám pont nem domináns.

Köszi a válaszokat!

2013. aug. 1. 10:54
 27/30 anonim ***** válasza:

nézd, leírás alapján a te kutyád nem túl egészségesen játszik. sőt, a saját fajtársaihoz sem viszonyult az első perctől normálisan. ennek nagyon sok oka lehet. az nem normális ha a másik kutyát ledönti a két lábáról és nem veszi a lapot a fajtársai által. ahogyan egy megadó jellemű kölyök sem általában arra gyúr hogy durván játsszon.

legyen elég annyi, hogy általában a dominancia áll a háttérben amikor egy kutya nem jön ki jól a fajtársával (magabiztos, nem hagyja magát alárendelni stb stb). és nem a fajta a ludas!


a pitekről is azt hiszik hogy úgy lettek tenyésztve hogy zsigerből utálják a fajtársaikat holott az egész másról sem szól, minthogy ebben a fajtában igen nagyfokú a dominancia, a magabiztosság stb stb. és ebből kiindulva, emiatt nem jönnek ki a fajtársakkal. (de ez tényleg nagyon hosszú téma) de egy pitnek -még egy mentett verekedőnek is!- tökéletesen meg lehet tanítani azt, hogyan bánjon megfelelően a fajtársaival!


a másik lehetőség egy pocsék helyről beszerzett kölyök. ami hiába megadó totál el lett cseszve (bizalmatlan, félős/barátságtalan kölyök a fajtársakkal stb.) fejlődése során. de mivel tenyésztőtől vetted -nyilván megfelelő helyről megfelelő alomból-, gondoltam ez már csak nem lehet...

csak egy kérdés:

nem jutott eszedbe sosem tiltani a kutyád durváskodását? oviban senki nem szólt hogy ez (bizalmatlanság, majd durva játék) nem elfogadott viselkedés a kutyád részéről? csak mert mindez amit leírtál csak annak nem böki ki a szemét aki nem akarja észrevenni.

2013. aug. 1. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 A kérdező kommentje:

Megértem, hogy a leírásból erre következtettél, de rosszul. Talán félrevezető volt, amit írtam.

Ha nem tetszik, ahogy játszik, tiltom, akkor leáll (a csipkedést és a kutyák terelését szoktam tiltani, mert sokat ugat). A durva játék alatt nem azt értem, hogy tép másokat, hanem hogy imád teljes testtel játszani. Amelyik kutya ezt díjazza, azzal játszanak, amelyik nem, az meg simán ignorálja őt, és megy mindenki a saját dolgára.

Ami neked a "nem normális" viszonyulás az nem más, mint a félénksége. Egy félénk és érzékeny kutya, akinek idő kell míg felmelegszik, ezt sok sok türelemmel és szocializációval igyekeztük kiküszöbölni, lásd: ma már nincsenek ilyen problémáink, egyedül a nagyobb kutyáktól fél még. Ha valaki meg nem akar vele játszani, akkor veszi a lapot, és odébbáll.

Értelmetlen mindent dominanciával magyarázni, főleg, hogy te egyetlen leírásból következtetsz- én még 5 hónapja vagyok vele minden áldott nap.

Köszönöm még egyszer a válaszokat.

2013. aug. 1. 14:11
 29/30 A kérdező kommentje:
Egyébként, ha jön egy tényleg domináns kamasz, általában 2 perc múlva a kutyám a hátán hever, tehát ő az, akit általában lenyomnak...
2013. aug. 1. 14:13
 30/30 anonim ***** válasza:

akkor tisztázzuk.


te azt mondtad hogy az aussie-k fajtájukból adódóan nem jönnek ki más kutyákkal.


ez önmagában pedig nem másból, fajtára való tekintet nélkül mint dominanciából ered. és ahogyan azt leírtam egy domináns kölyökkel ettől függetlenül sincsen különösebb probléma ahhoz hogy borítékolni lehessen a te állításodat.


volt egy sanda gyanúm hogy a tied más miatt nem jön ki jól kutyákkal, (miután olvastam hogyan viselkedett az oviban) de tény azon az úton haladtam miszerint a kutyád -leírásod alapján!- nagyon durván játszik.


oké, mostanra kiderült hogy -nevezzük úgy- a kutyád félénk, illetve hogy a durváskodása nem is olyan nagy durváskodás. így valóban azt a képet fested rólam első ránézésre hogy a kutyádat dominánsnak neveztem holott nem is az. illetve bővebben kifejtve kiderül hogy teljesen más jellembeli tulajdonságai vannak ami miatt nem megy a fajtársakkal való ismerkedés. de ez még mindig nem azt jelenti hogy normális, és hogy ez azért van mert ő egy aussei. vagy valami a fejlődése során történt a szocializációja során (fajtársaktól való félelem) vagy alapból egy gyengébb jellemű kutyának született. de ezt egy tenyésztőtől vett kutya esetében feltételezem tudnod kellene a kölyök -volhard- teszteknek hála . így nem is jelentenél ki olyat hogy egy aussie esetében -nevezzük úgy- normális ha nem jön ki más kutyákkal.

de még mindig érdekelne hogy az oviban mit mondtak a viselkedésére... kölyöktesztet csináltatok mikor kiválasztottad?

2013. aug. 1. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!