Segítség! A kutya belehalhat epilepsziás rohamba?
Szia. Nekem epilepsziás volt a mopszom. 1 hónapja vesztettem el. 6 hónapja jött ki az első rohama, akkortájt csak hetente 1-2 volt. Az állatorvos felírt neki egyszerre 3 gyógyszert de semmit nem értek. Aztán egy másik felírt neki 2-őt, ezektől rendbejött. Legalábbis egy ideig. Betörtek hozzánk, onnantól mi is stresszben éltünk mivel nagyon sok betörés volt az amúgy biztonságos környékünkön. Ezt a stresszt átvette a kutya is, illetve ha valami vita volt itthon, ettől is rohama lett 2 rohammentes hóna után ugyebár. Majd az egyik roham következtében leesett a teraszról. Szerencsére fizikális baja nem lett, de onnantól állandó rohamai voltak. Napi 40-50 rohama volt (anno volt hogy 10-15 nagy, 150(!) kis roham), majd elgyengült. Napokig nem evett, nem ivott, csak feküdt, majd csendesen elment.
Igazából annyiból jó helyzetben vagy hogy korán észrevetted. Az állatorvos most még biztosan rohammentessé teheti, de a stresszt kerülni kell.
Ha sok ideig tart a roham, a szemgolyó szemhéjon át történő nyomása (nem szemkinyomás, de nem is csak simogatás, érzéssel) során a roham szinte azonnal megszűnik.
Számíts rá hogy roham után/közben pisil/kakil, szédeleg, sokat mászkál.
Minél előbb kezelteted, annál jobb.
Ha bármi kérdésed van, írj nyugodtan privátot.
Jobbulást a kutyusnak.
Sajnos magába a rohamba is belepusztulhat. Állatorvos ismerősöm mesélte, hogy behoztak hozzá egy kutyát, mert rohama volt (de már elmúlt). Kapott egy nyugtatót, meg a szokásos szereket, de kint a rendelő előtt megint elkapta a roham, és olyan sokáig tartottak a görcsök, hogy a szegény kutya elkékült, megfulladt. :( A doki is ott volt, mindent megpróbált, de egyszerűen nem lehetett oldani a görcsöt.
Gyógyszerekkel általában elég jól szinten lehet tartani a betegséget. Ha rohama volt, tedd hűvös, csendes helyre, hagyj előtte vizet és adj neki mézet, mert a görcsök nagyon kimerítik a szervezetet. (Nekünk a cicánk epilepsziás.)
Roham közben leszorítani nem kell, csak arra ügyelj, hogy ne törje össze magát, ne vágja be a fejét. SEMMIKÉPP ne nyúlkálj a szájába, mert leharaphatja az ujjadat. Maradj mellette, vigyázz rá, simogasd, és ne kezdj pánikolni, sikoltozni, mert a kutyában is a stressz váltja ki a rohamot (többek közt), és a te félelmed csak ront a helyzeten. Aztán ha enyhült a roham, óvatosan nyisd szét a száját, nézd meg, nem hányt-e, ha igen, tisztítsd ki a torkát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!