Hogy szoktassam pórázra kutyámat a falu közepén? Tele van a környék kutyákkal.
Kaptam itt korábban egy olyan tippet, hogy ha a kutyám húzni kezd, menjek ellenkező irányba pár lépést, hogy megtanulja attól, hogy húz nem fogunk oda menni.
Ez olyan terepen már kezd működni ahol épp nincsenek kutyák, de mivel a falu közepén lakom elég sokáig tart mire olyen helyre érünk.
A kutyám 7 hónapos de már kezd annyira erős lenne, hogy majdnem elránt ha meglát egy kutyát.
Van valakinek további ötlete arra vonatkozóan, hogy így a falu közepéről hogyan tanítsam meg?
Ha elmegyek vele az ellenkező irányba akkor meg épp arra akar húzni, mert ott is kutyák vannak...
Minden álmom az, hogy a kutyám úgy közlekedjen ahogy "én szeretném" ami tudom, hogy a gazdi (okosságától) függ, ezért bármilyen tanácsot szívesen fogadok!
Előre is köszönöm a válaszokat!
kemény meló lesz de nagyon jó kihívás ez mindkettőtöknek.
először is én beszereznék egy retriever pórázt. NAGYON FONTOS hogy mindig pontosan a fül mögött legyen. ha lecsúszik akkor ugyanúgy fog húzni és nehezen irányítható lesz. ha a fül mögött lesz azonnal rá fogsz jönni és érezni is fogod hogy ez a kutyának egy olyan érzékeny pontja amivel tökéletesen irányíthatóvá válik és nem utolsósorban képtelen lesz téged elhúzni.
javaslom hogy elsőnek mindenképpen gyakorolj vele az udvarban. ugyanis hajlamosak a kutyák ilyenkor (amikor rájönnek nem az ő kezükben az irányítás) megbolondulni. a legdurvább amit ilyenkor tesznek hogy hátrafele húzzák saját magukat, szinte letépve a saját fejüket. meg kell tanulnod hogy lyen helyzeteben azonnal mellélépsz. megfogod a nyakán a pórázt azon a részen ahol fojt illetve engedni lehet. nagyon fontos hogy megtanuld hogy a fogáskor egyetlen rántással lazíts de azonnal csavard az öklödet (tehát úgy hogy a markodban a nyakörv rész) úgy hogy biztosan tudd tartani a kutyát. mert ha csak lazítasz de nem csavarsz akkor a kutya egy hátramenettel már ki is szabadult. szóval csavarsz így ugyanúgy tartva van a kutya de tőled függ hogy fojtasz (további csavarással) vagy csak biztos kézben tartod (a legjobb ha csak biztos kézben tartod, fojtásra semmi szükség). ilyenkor tiltani kell és azonnal leültetni vagy fektetni. amint nyugodt mehet tovább a "séta" (ezesetben ugye az udvaron).
meg kell tanulnod továbbá hogy mindig egy finomabb oldalra rántással tiltással megsépekelve jelezd a kutyának ha rákapcsolt a tempóra. nem kell erősen rántani. mert ez egy annyira érzékeny pontja a kutyának hogy bármilyen hihetetlen egész apró finom rántásra is tökéletesen reagál.
a másik hogy célszerű a kutya fejét mindig gyengéden felfele tartani, (felemelni) így eléggé stabilan áll rajta ahhoz hogy ne csúszkáljon le de nem fojtja az állatot. érdemes arra mindig figyelni ha szaglászik a földön, vagy csak leengedi a fejét akkor értelemszerűen le fog csúszni a nyakán.
mindezt egészen addig gyakorold az udvarban mígnem a fent leírt nem könnyű dolgot tökéletes reflexel (egykézzel megfogni a "nyakörvet" és biztosan tartani a kutyát) megtanulod. leírni könnyű megvalósítani már nem annyira. soha de soha ne indulj úgy útnak hogy nem tudod gyakorlatban ezt megcsinálni, mert nagyon durva következményei lehetnek (kutya saját magát fojtja, kiszabadul stb stb .: tiszta fejetlenség) . az a jó ha már egyből reflexből tökéletesen végigcsinálod az egészet.
nem kell megvárni hogy a kutya maga viselkedjen nem megfelelően. simán tudsz úgy is gyakorolni hogy megállsz és azonnal alányulsz a nyakörvnek csavarsz hogy stabil legyen feszüljön. majd ha ez már szuperül megy akkor elkezded feszíteni a pórázt és úgy nyúlsz alá ez már nem lesz könnyű mert rá kell érezned melyik az a pont amikor a pórázt lazíthatod. tehát konkrétan egyik kezedben megfogod a nyakörvet, de a másik kezedben még mindig tartod a pórázt hogy feszüljön. és abban a pillanatban amikor lazítasz a pórázon azonnal alányúlsz a nyakörvnek a másik kezeddel és azonnal csavarsz hogy ne legyen laza. figyelni kell arra hogy mindig a markodban legyen pontosan az a rész ahol fojt és enged így biztosan tartod az egészet, viszont feszíteni a csavarással feszítesz. tehát konkrétan a kutyát a "nyakörvön" tartod. nem a pórázon, tehát ekkor már a póráz akár még a földre is lóghat ugyanis nincsen már szerepe. ha leültetted vagy fektetted. mindig figyelj arra hogy ne legyen ugrásra kész. itt ugyanaz lesz a feladatod csak fordítva. egyik kezedben fogod a kutyát a nyakörvénél. a másik kezedben a póráz. és abban a pillanatban amint elengeded a nyakörvet (figyelj hogy pontosan fül mögött legyen!) azonnal egy finomat rántani kell a pórázon, így helyezed át vissza a szerepet a pórázra. ekkor még lehet várni (adott esetben) hogy nyugodjon meg majd el lehet indulni
persze ne feledd, ha gyakorolsz vele ebben az esetben mindig nagyon nagyon megdicsérni a kutyát mert ok nélkül valljuk be kissebb kellemetlenséget okozol neki.
nah szóval, ha mindez már megy akkor szépen kimész és amint nem megfelelően viselkedik, oldalra rántás tiltással együtt. én azt gondolom hogy számíts majd ilyen hátrafarolós, "megbokrosodott" szitura, mert eléggé érdeklődik a többi kutya iránt és vélhetően nem fog neki tetszeni hogy nem csinálhat azt amit akar .
az is fontos még hogy ne is lépj ki a kapun ha pl. lát egy másik kutyát és totál izgatott lesz. sokkal könnyebb lesz így kezelni mintha azonnal izgatottan belevetitek magatokat a sűrűjébe. ültesd le magad mellé és ha nem viselkedik oldalra rántás tiltással. ha nyugodt akkor lehet menni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!