Epilepsziás kutyával az élet? Mennyire kell vigyázni rá?
Sziasztok! Még szokom a gondolatot, hogy epilepsziás a kutyám, meg az MR vizsgálat, meg hasi és szívultrahang hátra van, de már elkezdtük beállítani a gyógyszereit, mert olyan rohamhalmozódás volt, hogy muszáj volt.
Egyelőre nekem a 12 óránként gyógyszerezés is nehézséget okoz :(
De mennyire kell rá vigyáznom? Vannak neki ilyen pánikroham jellegű fokális rohamai, emiatt most tök parázok, hogy mi van, ha mondjuk ez a parkban szaladgálás közben történik és világgá megy? Nem engedhetem el pórázról?
Meg most pl. megyünk nyaralni olyan helyre, ahol van kerti tó, amiben szokott baromkodni, de mi van, ha ott lesz rohama? Akkor megfullad...
Vagy mondjuk úszni tudok vele menni? Vagy az ezentúl túl nagy kockázat és tilos? Imád úszni, nem akarom letiltani róla.
Mennyire terhelhető? Örző-védőzni járhatok vele? Nagyon kell neki a nyugalmához... Vagy nagyobb túrák, ilyesmik mehetnek nyugodtan? Vagy kímélni kell?
Nagyon jó dokink van, csak pont ezeket a kérdéseket még nem tettem fel, meg talán jobban jönne néhány tapasztalati tanács.
Tehát meg kell oldanom hosszú távon, hogy el legyen kerítve a kerti tó és ne tudjon a közelébe menni?
Igen, így értettem, hogy az ÖV kell a nyugalmához, hogy sokkal kiegyensúlyozottabb, amikor leadta az ösztönenergiáit, csak nem tudom, hogy jót tesz-e neki, hogy nagyon fel pörög a foglalkozás közben.
Szerintem mindenképp beszélj olyan állatorvossal, aki epilepszia specialista. A gyógyszeres kezelés beállítása után, ha ritkán lesznek tünetek, én nem hiszem, hogy tiltanám neki a fürdést, de mély vízbe ne menjen be, és mindig legyél a közelében.
Mennyi idős kutya, és milyen gyakran voltak/vannak rohamai?
Specialistánál voltunk, tudom hogy az állatorvosi egyetemen egyetlen órát beszélnek epilepsziáról, szóval nyilván nem a sarki orvoshoz mentem...
Eddig egyszer volt nagy rohama januárban, viszonylag rendszertelenül voltak azóta kis rohamok, de azok általában csak fagyizások, illetve félelmi reakciók voltak, és az nem is biztos, hogy ide tartozik, mert azoknál azonosítható a szituáció amiben történik, és ugye azt mondják, hogy ha van kiváltó ok, az nem epilepszia, tehát azok éppen pszichopatikus dolgok is lehettek.
Aztán volt egy nagy rohama most kedden éjjel, és utána rögtön szerdán reggel is egy nagy, amit három kicsi követett. Ekkor már forró drótban voltam a dokival, kapott kúpot és gyógyszert, mikor a kúp hatása elmúlt, volt még egy kezdődő kicsi, de abból ki tudtam zökkenteni és újra kapott kúpokat. Másnap elkezdtük a gyógyszeres kezelést, de hajnalban még volt egy nagy rohama, arra megint kapott kúpokat is.
Azóta teljesen tünetmentes, holnap lesz az első gyógyszer adag emelés (kb. egy hónap alatt növeljük az adagot a véglegesre). Viszont keddtől nyaralunk, és nem tudom, hogy álljak hozzá. Hétfőre megjön a szorongásgátlója is, tehát azt is fogja szedni.
Egyelőre nem is biztos, hogy valódi epilepszia, még hátra van az MRI meg az ultrahangos vizsgálatok, hogy kizárjunk minden mást. Én még bízom benne, hoyg találunk valami könnyen kezelhető szervi okot, és nem epilepsziáról van szó.
Sajnálom :(
Az én 6 éves kutyámnak is volt néhány epileptikus tünete, de rohama hála Istennek még nem volt. Az állatorvos azt mondta (neki 2 tacsija van, mindkettő epilepsziás) hogy egy idő után a gazdi többnyire látja, ha a kutyának rohama lesz, legalábbis az övéi olyankor sokkal bújósabbak lesznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!