Megveszett a kutyám? Vagy mi baja van?
tavaly áprilisban lett beoltva, azóta még nem lett. tudom, be kell oltatni, és chip-eltetni, rajta vagyok az ügyön.
egy ideje már eléggé furcsán viselkedik. meg van kötve, szoktam elengedni, de most már csak futni járunk, mert fater nem örül ha elengedem. állandóan ugat ha meglát, "harap" is, de nem komolyan, csak eddig ilyet nem csinált. ugrál állandóan, persze ha ember van a közelében. szóval, kezd megveszni, vagy más betegsége van? a futásra visszatérve, nem hiszem hogy mozgáshiánya lenne, ugyanis a tavalyi évhez képest nem változtattunk a mozgási szokásain. egyébként pár hónapos korában fogadtuk be az utcáról, keverék, szuka kutya. kb. 3 éves
Tisztában vagy mi az hogy veszettség? Úgy látszik nem.
"A betegség „szabályos” formájában három szakaszt különböztethetünk meg: az első, nagyjából 1/2-3 napig tartó időszakban megváltozik az állat viselkedése, de néha csak annyira, hogy még a gazdájának is alig tűnik fel. Az élénk vérmérsékletű, játékos, örökmozgó kutya csendesebb, zárkózottabb, kedvetlenebb lesz, a kiegyensúlyozott, nyugodt kutya pedig nyugtalanabb, ingerlékenyebb, idegen személy vagy állat közelében támadóbb, a simogató kéz felé kap. A megszokott táplálékát visszautasítja, emészthetetlen, sőt undorkeltő anyagokat viszont mohón felfal. Gyakori a fokozott nemi ingerlékenység és az, hogy a harapás, marás helyét nyalja, harapdálja, nemegyszer szinte szétmarcangolja az állat. Egy-egy kutyán már ebben a szakaszban is megfigyelhető a nyálfolyás, a nehézkes nyelés és a víziszony.
A második, nagyjából 1-2 napig tartó szakaszban növekszik a reflexingerlékenység, az állat sokkal nyugtalanabb, idegesebb, ez az idegesség a dühöngésig fokozódik. A kutya széttépi az útjába kerülő tárgyakat, támad, ha láncon vagy pórázon van, attól mindenáron igyekszik megszabadulni, ha ketrecbe teszik, annak rácsait rohamszerűen harapdálja. Felismerhetők a „tudatzavar” jelei, hiszen az állat olyan eszközökbe, tárgyakba is beleharap, melyek fájdalmat okoznak neki, máskor úgy tesz, mintha legyek után kapkodna.
Ha otthonról megszökik, céltalanul kóborol, naponta akár 40–50 km-t is megtesz, ilyenkor ugatás, morgás nélkül belemar az útjába kerülő állatba, az embert ellenben csak akkor veszélyezteti, ha ingerli az ilyen ebet. Ebben a szakaszban már mutatkoznak a különböző bénulások: a szemizmok bénulása kapcsán kancsalság, a garatizmok bénulása kapcsán nyelési nehézségek, később a nyelés teljes megszűnése miatt a táplálék és az ivóvíz visszautasítása, a gégeizmok bénulása kapcsán az ugatás megváltozása, rekedt, majd „vonyító” hang, a nyelvizmok bénulása kapcsán bőséges nyálcsorgás.
A harmadik szakaszra már a teljes tompultság és a bénulások fokozódása a jellemző. A száj nyitott, az állkapocs lóg, a bénult nyelv előesik, majd a bénulások átterjednek a törzs és a végtagok izmaira is, végül az állat teljes mozdulatlanságra ítélve a betegség 5-8., ritkábban a 12-15. napján lesoványodva, a lélegző-izmok bénulása miatt elpusztul.
A lakásban tartott, vagy idomított, kemény nevelésben részesült kutyák mintegy 15-20%-ában a második, „dühöngő” szakasz kimarad, a tompult, kedvetlen állatokon csakhamar a bénulásos tünetek jelentkeznek és a betegség 4-5. napján elpusztulnak („csendes veszettség”)."
Minek kellett megtartani ha folyton meg van kötve? Néha eljársz vele futni. Ez nem elég. Ha folyton meg van kötve, akkor a futás nem elég neki. Egy kutyának ettől nagyobb mozgásigénye van. De helyből nem kellene megkötni.
Mindegy is. Vidd el oltásra, egyébként nincs megveszve a kutyád.
A veszettség nem ilyen, de ezt már leírták előttem. Az meg, hogy "megveszik" örömében/dühében, csak egy kifejezés.
Túlörüli magát szerencsétlen, ha végre valaki közelít hozzá. Nem tudom, milyen gyakran jártok futni, de a heti néhány rohanás nem elég egy kutyának. Az nem érv, hogy tavaly is ennyit mozgott.
Kérd meg apukádat, hogy csináljon neki egy jó kis kennelt. Minél nagyobb, annál jobb, persze a lehetőségeitekhez mérten. Erős, magas kerítés kell, esetleg lebetonozni az alját, egy kis tetőt az egyik fele fölé, a tető alá egy ól, és máris jobb, mint a lánc. Vagy ha a kennel nem megoldható, akkor futóláncot csináljatok neki, azzal is többet tudna mozogni.
És járj el vele sétálni, amilyen gyakran csak lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!