Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyák látják a színeket?

A kutyák látják a színeket?

Figyelt kérdés
én úgy tudom hogy nem !
2013. ápr. 18. 15:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
14%
Jól tudod. A kutyák szinvakok; semmilyen szint nem érzékelnek.
2013. ápr. 18. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
2013. ápr. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Bazseee_ ***** válasza:
38%

A kutya szeme más, mint az emberé!


A kutyák retinájában e cellák 95%-a pálcika típusú. A pálcika-cellák rendkívül fényérzékenyek. Ez annak köszönhető, hogy a tapetum lucidum, mely a pálcika alatt van, koncentrálja a fényt, és visszaveri rajtuk keresztül. Az állatorvosok szerint ezek nagy száma miatt látnak a kutyák négyszer jobban, mint az ember. A fény visszaverése a tapetum lucidumon keresztül az oka annak, hogy sötétben a kutyák szeme csillogni látszik a sötétben.



Színvakok-e a kutyák?


Mivel a pálcikák csak a fekete és fehér színeket érzékelik, míg a csapok a többi színt, úgy gondolják, hogy a kutyák elsősorban fekete-fehérben látnak, és a szürke árnyalatait érzékelik. Mégis, mivel a csapok felelősek a színekért, sok kutató szerint a retinájukban található kisszámú csap lehetővé teszi a kék, sárga és piros néhány árnyalatának érzékelését.



A kutyák szemének pozíciója


Általában úgy gondolják, hogy a lapos pofájú (vagy rövid orrú) kutyafajtáknak, mint a boston terrier, jobb a mélység-érzékelése, mint a hosszú fejű (hosszú orrú) fajtáké, mint például az agár. Ez a szemük elhelyezkedéséből adódik, és az átfedés a látómezejükben nagyon hasonló az ember térlátásához. Megjegyzendő, hogy a frizbi kutyáknak és másoknak erősebb a mélységérzékelésük. Mégis, a hosszú orrú kutyáknak általában szélesebb a látómezeje, mint a rövid orrúaknak, a szemek pozíciója miatt.

2013. ápr. 18. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

A kérdés nem eldöntött.

Mivel színérzékelő receptorsejtek találhatóak a kutya szemében, így vannak, akik azt mondják, látnak színeket, de nem úgy, mint mi.

2013. ápr. 18. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Biztos,hogy nem úgy,mint az ember.Viszont a saját kutyámat tudom példának hozni,aki a piros színre bevadul.Csak a piros kocsikat ugatja meg,azokba be se száll magától(a többibe igen)piros busszal/vonattal,kész pokol utazni,mert rettentő ideges lesz tőle.

Az állatorvosunk új munkás köpenyt vett magának,piros színben...eddig jól kijöttek,a múltkori oltáson veszettül megugatta :)))


Akkor beszéltem vele erről,ő is azon a véleményen van,hogy bizonyos színeket meg tudnak különböztetni.(Piros,sárga,kék,zöld)

2013. ápr. 18. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Nem teljesen színvakok a látásuk dikromatiku azaz két színt látók. A sárgát és a kéket látják, elvileg. Tehát a kutyák úgy látnak mint az emberi piros-zöld színvakok. A kéken és a sárgán kívűl a szürke árnyalataiban látnak.


valahogy így.

[link]

2013. ápr. 18. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 zsuzsabazsa ***** válasza:

Úgy tudom, hogy bizonyos színeket látnak és meg is tudják különböztetni. Pl a pirosat a feketétől, vagy a pirosat a sárgától. Csak nem látják olyan élesben mint az ember.


Ez eléggé vitatott téma. Hogy milyen színt mennyire lát.

2013. ápr. 18. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:

Erre van sok cikk az interneten, fele azt írja hogy fekete fehéren látnak, fele azt hogy ez nem igaz. De amíg nem születik beszélő kutya, addig sajnos ez csak találgatás marad, hogy melyik is az igaz.


Én inkább hajlok afelé, hogy nem látják a színeket. mint előttem is bemásoltak egy hosszabb szöveget, amiben ez alá volt támasztva hogy miért is, és valljuk be, a kutyáknak más a szemük, és sötétben is jól látnak.



Azért belegondolva nem lehet kellemes hogy fekete - fehér minden, bár ők igy születnek, ha ez igaz, akkor nem is tudnak a színekről.

2013. ápr. 18. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
40%
Kérdezd meg tőlük.
2013. ápr. 18. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"De amíg nem születik beszélő kutya, addig sajnos ez csak találgatás marad, hogy melyik is az igaz."


Nem kell megkérdezni. Ha tudjuk, hogy mely sejtek mely hullámhosszokra érzékenyek (márpedig tudjuk), illetve tudjuk, hogy hány darab van belőlük (ezt is tudjuk), akkor le lehet modellezni az állat szemét és ki is próbálhatjuk, hogy mit látnak. Tehát úgy van ahogy Diesel23 írta. Hozzánk képest a kutyáknak egy színösszetevő hiányzik, cserébe viszont több olyan sejtjük van, ami gyenge fényviszonyok közt is működik. Ilyenkor persze monokromatikusan látnak, akárcsak mi. Ahogy csökken a fényerő, úgy szűnik meg fokozatosan a színlátásunk.

2013. ápr. 18. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!